Theogonia - İşler ve Günler

Theogonia - İşler ve Günler
Kitabın Yazarı:Hesiodos Kitap Türü:Tarihi Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9786053327776 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:45,38 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Theogonia - İşler ve Günler - Hesiodos

Kitap Türü:Tarihi Çeviren:Sabahattin Eyüboğlu, Azra Erhat

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Theogonia - İşler ve Günler Özet

Thegonia

Herkesten önce Khaos var oldu. Ardından da Toprak tanrısı Gaia. Gaia kendine eşit erkek bir tanrı yarattı adı Uranos. Gök Tanrısıydı o da. Denizleri, toprakları yarattılar bir bir. Doğuruyordu Gaia çeşit çeşit tanrıları. Kronos tehlikeliydi kendi çocuklarından. Uranos kendi çocuklarına titan adını vermişti. Çoğundan korkuyordu. Hepsi kötüydü. Kötülüğü kendisinin yaydığını düşünüyordu dünyaya. Bu yüzden oğullarına beni öldürün dedi ama Kronos harici kimse bunu yapmaya cesaret edemedi. Kronos annesi Gaia'ya gitti. Gaia da yardım etti Kronos 'un Uranos'u öldürmesine. Öylece can verdi Uranos Gaia'nın yatağında.

Kronos'a haber verilmişti toprak ana tarafından. Onun sonu bir oğlu tarafından getirilecekti. Bundan korkan Kronos, Rheia ile olan çocuklarının tamamını indiriyordu mideye. Çocuklarını yiyordu. Rheia daha fazla buna dayanamayacağını anlayınca yalvardı Gaia'ya. Gaia haklı buldu onu ve son oğlu olan Zeus'u sakladı bir ormana. Oğlu Kronos'a ise bir taş verdi yesin diye. Kronos anlamadı onun oğlu olmadığını. Zeus yetişti, büyüdü. Tüm gücüyle yendi babasını ve serbest bıraktı kardeşleri olan Demeter'i, Poseidon'u, Hades'i ve daha nicelerini. Onlarda onun bu iyiliğin altında kalmadılar ve yüce Tanrı ilan edip biat ettiler Zeus'a. Zeus artık tüm ölümlü ve ölümsüzlerin babası olmuştu.

Ardından tanrılar türedi bir bir. Birbirleriyle çiftleştiler. Tanrılar ile titanların savaşı yapıldı. Yüce Zeus'un tüm tanrıları etrafında toplanmasıyla kazanıldı savaş. Ardından evlendi tanrılar çocukları oldu çocukları da birbirleriyle evlendiler. Farklı özellikler geldi onlarla birlikte. Ölümlülerle evlenenler, ölümsüzlerle evlenenler karıştı birbirine.

İşler ve Günler

Vakti zamanında iapetos'un oğlu Prometheus Zeus 'un ölümlülerden sakladığı ateşi armağan etti insanlara. Çaldı ve getirdi, gösterdi herkese. Bu durum çok kızdırdı Zeus'u. Madem iyilik yapmak istedin, o zaman onlara öyle bir bela vereceğim ki kurtulamayacaksınız dedi Zeus ve başladı insanoğlunu mahvedecek çalışmasına. Bir kutu yarattı. Her tanrı bir özellik armağan etti bu kutuya. Aphrodite güzelliğini verdi. Demeter bereket saçtı güç verdiler, zenginlik verdiler ancak güzel şeylerin yanına kötülük de koydular bol bol. Ve bunu armağan ettiler bir insana. İnsan açtı kutuyu Zeus'tan hediye geldiğine sevinerek. O zaman Pandora'nın kutusu açıldı işte. Tüm kötülükler, iyilikler, mutluluklar, üzüntüler çıktı kutudan. Bir tek umut kaldı içeride. O tam çıkacakken kapandı Pandora'nın kutusu. İşte bu yüzden umut hep var.

İşlerle ilgili öğütler veriliyor. Çalış, kazan, ye, yedir. Tanrılara itaat et. Kimseye muhtaç olma. Her zaman ver. Her zaman paylaş. Eğer sen paylaşırsan yarın bir gün bir şeye ihtiyacın olduğunda koşarak gelirler yardıma. Ama sürekli isteyen olursan, hiç çalışmazsan, kimseye katkın olmazsa bir süre sonra sana bir şeyler vermeyi de keserler güvenmeyi de. Tanrılar da sever çalışanı. Çalışırsan bereket bırakırlar evine. Hoşlarına gider. Sakın ha sakın kızdırma tanrıları. Bazı özel günleri var o günlerde ibadet et Zeus'a. Denizcilik için olan günler, tarım için öğütler veriliyor genel olarak.

Değerlendirme: Her insanın bir Pandora kutusu var bence. Umudu da elinden kaçıranlar var aramızda. Umut giderse hayat biter gibime geliyor bazen. Bazı şeyler çok eskilere dayanıyor. Taa Zeus zamanına dayanan hurafeler var. Hikâyeler var. İnsan okudukça o zamanlarda yaşamak istiyor. İlk kez ateşle tanışmak nasıl olurdu acaba? İlk kez bir tekerleği görmek nasıl bir histir? Bunlar şimdi bize çok basit gelen şeyler ama zamanında tanrılardan çalınarak bahşedilmiş insanlara. Merak ediyorum o zamanları. Zaman makinesi bulunana kadar bu merak ile kalacağım sanırım. Akıcı anlatımıyla yaşatıyor o zamanları. Şimdiye kadar yunan tanrıları ile ilgili okuduğum en iyi kitaplar arasındaki yerini aldı.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Theogonia - İşler ve Günler Soruları ve Cevapları

Theogonia - İşler ve Günler kimin eseri?

Hesiodos

Theogonia - İşler ve Günler türü nedir?

Tarihi

Theogonia - İşler ve Günler kaç sayfa?

312

Theogonia - İşler ve Günler Yorumları

özeti bulamam diyordum ama buldum harika teşekkür ederim

24-05-2023 11:04

bunun pdfi yok mu okumam lazım bulamıyorum

15-01-2024 13:21