Tanrılar Okulu

Tanrılar Okulu
Kitabın Yazarı:Stefano DAnna Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Sinedie Yayınları Yayınlandığı Yıl:2002 Sayfa Sayısı:444 ISBN:9786056105203 Kitap Puanı:7.3 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Tanrılar Okulu - Stefano DAnna

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Kişisel Gelişim Orjinal Adı:La Scuola degli Dei

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tanrılar Okulu Özet

Tanrılar Okulu kitabı, bir harita ve bir kaçış planıdır. Bu kitap, önceden çizilmiş ortak bir kaderin yazgısından çıkarak bir birey olmak adına izlenilen yolun hikayesidir. Stefano Danna Tanrılar Okulu kitabında kendi içine yaptığı yolculukta öğrendiği dersleri okuyucuya aktarır. Kendi Tanrılar Okulu' nu kurması ve bu süreçte yaşadıklarını, Dreamer ile yaşadığı süreçte ve ondan aldığı dersler doğrultusunda siyaset, din, eğitim konusunda benzersiz tespitleriyle okuyucuya yol gösterir ve kendi yolculuğuna çıkmaları için zorlar. Bu kitap yazarın hayat hikayesidir ve en ince ayrıntısına kadar gerçektir. Özüne geri dönüş yolculuğu ve arayış içinde olanlar için bulunulmaz bir kitaptır ve bu arayış kaderini değiştirmek isteyen bütün insanlara açıktır.

Kitap, yazarın Dreamer ile karşılaşmasıyla başlar. Sosyal hayatı hiçbir zaman düzene oturmayan ve çalkantılı bir özel hayatı ve geçmişi olan yazar en hassas ve bunalımlı olduğu dönemlerin birinde Dreamer denilen bir yol gösterici ile karşılaşır ve tüm hayatı bunun üzerine değişir. Dreamer aslında onun geçmişinden gelen biridir. İlk eşi Luisa' dır. Kanser hastalığıyla mücadele eden Luisa zor döneminde, yazarın yani eşinin onu yalnız bırakması ve bu yolda ölüme tek başına ilerlemesi üzerine yazarın hayatında unutamadığı bir kara leke olarak kalmıştır. Dreamer ile ilk karşılaşmasında 'siz kimsiniz?' diye sorduğunda Dreamer ona şunları söyler:

"Ben Dreamer' ım. Ben düşleyenim ve sen de düşlenen. Kendinle olan o bir anlık samimiyetin, yalanlarınla örtülü duvardaki şimşek çakması gibi beliren ani bir çatlak, senin beni görmene izin verdi." der. Bunun üzerine düş kavramı büyük bir varlığa dönüşür ve hayatın ve evrenin anlamının düşleyerek bulabileceğimizi, hatta olumsuz sonuçlarda ancak düşleyerek kurtulabileceğimizi söyler.

Yoksulluğu da düşleyebiliriz, zenginliği de düşleyebiliriz
Ölümü de düşleyebiliriz, sonsuz bir yaşamı da düşleyebiliriz.
Cehennemi de düşleyebiliriz, cenneti de düşleyebiliriz.
Hepsi bize bağlıdır.
Dünya bizim onu düşlediğimiz gibidir.

Bu sözleri de düşlemenin önemini vurgular ve yazar bundan sonra hayatının her anında düşlemeye devam eder.

Dreamer ile çeşitli konulardan konuşmaya devam ederler. Dreamer' ın bu öğretileri ilerde yazarın Tanrılar Okulu' nu oluşturmasına ve felsefeye dayalı bir okulun ilerlemesine vesile olacaktır.

Dramer ona yeni bir yola çıkması için geçmişini değiştirmesi gerektiğini söyler. "Çölde yolculuk yapmanın ilk kuralı, beraberinde çok az şey taşımaktır." der. İkinci kural ise kişinin kendisini içinde bağışlamasıdır. Kendini içinde bağışlamak; yaşayan bir insanın yapması gereken asıl iştir. Uzun bir süreçten geçen dikkatinin kendini mercek altında incelemesinin bir sonucudur. Kendi yaşamının kopuk kalmış kısımlarına inmek demektir. Hala kapanmamış yaraları temizleyip iyileştirmek, yarım kalmış hesapları kapatmak demektir. Kendini içinde bağışlamak, geçmişi ve içindeki bütün safranlarını dönüştürme gücüne sahip olmak demektir. İlerlemenin üçüncü kuralı ise kendini gözlemlemektir. Kendini gözlemlemek kendini düzeltmektir. Bir kişi kendini gözlemleyebilirse geçmişindeki her şeyi düzeltebilir. Öz gözlemleme yaşantına yukarıdan bakmaktır. Kendini gözlemleme insanın, dünyanın yürüyen bantlarına kendisini nelerin bağlandığını görmesini sağlar; eskimiş fikirler, suçluluk duygusu, ön yargılar, gerginlikler, felaket beklentileri... Bu bir kopma, sahte uykudan çıkma ve yeniden uyanış eylemidir.

Geçmişe yolculukta Luisa' nın ölüm sahnesine döndüklerinde Dreamer şunları söyler: "Kişinin özde kendisini öldürmesi yasaktır. Ölüm ölümü çeker ve yaşama sarılmış kişilere dokunamaz." Ölümün yenilmez olduğuna inanmakta bizi öldürür. Onun kaçınılmaz olduğu inancı ise gerçek bir katildir. İnsanlar zamanla bunu unuttular ve bu gezegeni bir ölüm dünyasına dönüştürdüler. Ölümü yaşama nedenleri yaptılar. Ölüme adanmamış tek bir düşünceleri tek bir etkinlikleri yok. "Sev ve hizmet et." Sevmek için ölüm değil yaşamak gerekir. Ama her şeyden önce insan kendisini ve yaşamını sevmeli.

İlerleyen dönemlerde yazar Lupelius adlı bir öğreticinin ilkesiyle ve Dreamer' ın yol göstericiliğinde bir okul kurmaya karar verir. Özel hayatı ile ilgili sorunları ve iş hayatındaki olumsuzlukları da bir kenara bırakarak bu okulu kurma yolunda Lupelius' un izinden gitmeye karar verir. Erivan' a gider ve Lupelius' un el yazmasını veya en azından bir kopyasını bulmak ister. Günlerce kütüphanede kalır ve hedefine ulaşır. Lupelis' a ait el yazmalarını bulur. El yazmalarının üstünde haftalarca Dreamer ile birlikte çalışır. Okudukça Lupelius' un felsefesine daha çok yaklaşır. Lupelius' un Tanrılar Okulu' nun bir eş kopyasını çıkartır. Bu kitap orjinal eserinin en ince ayrıntısına kadar eşi olan, deri ciltli bir kitaptır ve hiç yanından ayırmaz.

Lupelius' un felsefesine göre, bizim oluş durumlarımız uygun olayları kendisine çeker ve bu olayları, bizim içinde bulunduğumuz aynı durumları yeniden yaşamamıza neden olur. Sadece niyet, insanın hayatını sarmalayan hipnotik çemberi kırabilir, hiç sonu gelmeyen bu rutin oyunu ve yine bitmeyen bu kısır döngüyü durdurabilir.

"Düşünce yaratıcıdır. Düşünce yaratır."

Yazar bu ilkeler doğrultusunda Londra' nın merkezinde bir okul kurar. Okul' un felsefesiyle güç kazanan öğrenciler, Lupelius' un savaşçı keşişleri gibi, bin yıl önce Tanrılar Okulu'ndan geçen öğrencilerin izinden yıkılmaz ve yenilmez olduklarını kendi kendilerini hakkıyla sınayarak görürler. Dreamer' ın felsefesiyle yoğrulan bu nitelikler çağdaş bir düş üniversitesi kurmasına öncülük eder. Bu üniversite hiçbir zaman derin uçurumlara yuvarlanmayacak, şahit olduğumuz o canlı, yaşayan bir damla tarafından nefessiz bırakılmayacaktır.

O, bir Oluş Okulu; çatışma, korku ve kederden arınmış bir insanlık için yeni hücreler üretebilme gücüne sahip, Dreamer' ın düşlediği medeniyetimizin ihtiyacı olan eylem filozoflarını, uygulamacı düşleyenleri ve vizyon sahibi liderleri vücuda getirecek evrensel bir organ olacak ve sonsuza dek düşleyenler tarafından yaşamaya devam edecektir.

Yazan: Nisanur Duvarcı

Tanrılar Okulu Soruları ve Cevapları

Tanrılar Okulu kimin eseri?

Stefano DAnna

Tanrılar Okulu türü nedir?

Yabancı Romanlar, Kişisel Gelişim

Tanrılar Okulu kaç sayfa?

444

Tanrılar Okulu Yorumları

olağan üstü bir kitap beklediğimden çok daha iyi ve eğiticiydi

03-11-2016 20:08

çok güzel bir kitap insanı düşünmeye ve sorgulamaya sevk ediyor

09-11-2016 21:06

çok güzel bir roman tam okunmalık

26-11-2016 20:32

arkadaşlar tanrılar okulu konusu tam olarak ne dini bir kitap mı yoksa normal roman tarzında mı? ona göre alacağım pahalı boşuna parama yazık olmasın

01-11-2019 15:36

kitapta lupelius el yazması geçiyor mu? lupelius el yazması ile ilgili kitap arıyorum googleda bu sayfa çıktı

19-04-2022 22:55

dreamer kim söyleyebilir misiniz

04-02-2023 16:18

lupelius felsefesi bu kitaptamı

07-11-2023 22:26