Şeytanın Çırağı

Şeytanın Çırağı
Kitabın Yazarı:Şiro Hamao Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:2021 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9786258475418 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:60,00 TL KitapYurdu:63,00 TL Babil:63,00 TL D&R:73,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Şeytanın Çırağı - Şiro Hamao

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim Orjinal Adı:Akuma no deshiÇeviren:Nilay Çalşimşek

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Şeytanın Çırağı Özet

Eizō Shimamura ortaokul zamanlarındayken ailesi tarafından bir yatılı okula verilir. Buraya alışmakta uyku düzenini tutturmak da çok zorlanan Shimamura sık sık gece yürüyüşleri için okulun bahçesine çıkmaktadır. Bu yürüyüşlerden birinde Hachirō Tsuchido isminde kendisinden iki yaş büyük biriyle tanışır. İkisinin de uyku sorunlarıyla boğuşuyor olması ikisini birbirine yakınlaştırır. Tsuchido, Shimamura'nın korktuğunu fark ederek ona korkunç hikayeler anlatmaya başlar. Anlatmanın etkisi geçince ise ona dil öğrenme de yardımcı başlığı altında korku kitapları verir. Shimamura bunlara rağmen Tsuchido'ya gittikçe bağlanır. Ancak kendisinden iki yaş büyük olan bu çocuk bir süre sonra mezun olur. Arkadaşlıklarının sonsuza kadar süreceğini düşünen Shimamura kendini büyük bir boşlukta bulur. Biraz zaman geçer bu duruma alışmaya başlar ve bu sırada İshihara adında bir kıza aşık olur. İlişkileri en başta çok güzel bir şekilde ilerlemektedir. Shimamura artık Tsuchido'yu unutmuş yerine İshihara 'yı almıştır. Ancak İshihara da kendisini sevmesine rağmen ailesi kızı başkasıyla evlendirir. Bundan da olan Shimamura, gittikçe daha da sinirli bir hal alır ve okuldan atılır. Bir daha da geri dönmez.

Shimamura'nın hayatı gittikçe kötüye ilerlemektedir. Artık kafelerde çalışmaya başlar. Lise arkadaşlarının çok yükseldiğini duydukça daha da yere batmaktadır. Bu sırada kendisine aşık olan kafede çalışan Tsuyaka isminde bir kızla evlenir. Bu kız kendisine o kadar aşık ve iyi niyetli bir kızdır ki, sırf kendisini bırakmaması için Shimamura'nın yaptığı tüm eziyetlere katlanır, kazandığı parayı, birikimini her şeyini önüne serer. Ancak Shimamura bu iyi insanın karşısında ezilir. Onun gitmesi için elinden geleni yapar ancak kız gitmez. Bu sırada da İshihara ile tekrar karşılaşır. Kızın kocası ölmüştür. Bu yüzden tekrar birleşirler. Ancak Tsuchido hamiledir. Shimamura bunu öğrendikten sonra onu öldürmeye karar verir. Günler boyunca cinayet planını düşünür. Sonunda kendisinin kullandığı aşırı etkili uyku ilacını ona vererek öldürmeye karar verir. Hem İshihara'nın evinde hem Tsuchido'nun evinde aynı ilaçtan vardır. O gece İshihara çok istemesine rağmen kendi evine giden Shimamura, Tsuchido' ya aşırı doz ilaç verse de kız bu ilacı bildiği için çok azını içer. Ancak İshihara için durum aynı değildir. Adamin ilacını gece aşırı doz da yutmuş ve ölmüştür. Adam karısını öldürmek isterken biricik sevgilisini öldürür.

Onları öldürdü mü?

Michiko Oda, bir profesörün kızıdır. Çok flörtöz bir yapısı vardır. Gördüğü her erkek ile flörtöz şekilde konuşur ama kimseyle ciddi bir şekilde konuşmaz. O sıralarda İchiro Ōdera ile de aynı şekilde konuşmakta Ōdera'nın ona olan ilgisini kullanmaktadır. Michiko en sonunda Seizō Oda ile evlenir. Seizō ile mutlu ilerleyen bir ilişkisi olmasına rağmen Ōdera'ya evliliğini sürekli olarak kötüleyerek onu kendisine daha fazla bağlamaya çalışmaktadır. Bir gün Michiko ile Seizō başka bir dostları olan Tomado'yu evlerine misafir olarak çağırırlar. O gün şans eseri olarak Ōdera'da onların evlerine ziyarete gelir. Geceye kadar oyun oynarlar bu sırada Seizō ile Ōdera arasında gerginlik vardır. O gece aşırı yağmur yağdığı için aynı kasabada oturan Tomado evine dönse de Ōdera evine dönemez ve Michiko 'nun evinde konaklar.

Seizō'ya verilen oda Michiko ile Seizō 'nun odasının tam altındaki odadır. Ōdera'yı bir türlü uyku tutmamakla birlikte yukarıdan kavga sesleri duymaya başlar. Sevdiği kadının eziyet görmesine müsaade etmemek için yukarıya çıkar ve izler. Baktığında Michiko şiddet görüyor gibidir. Ōdera daha fazla dayanamayarak içeriye girer ancak bunun bir fantezi olduğunu Michiko'nun kendisine aptal demesiyle anlar. Ancak bu sırada Seizō bir sinir krizi geçirerek karısı Michiko ve kendisini öldürür. Ōdera ise sadece izlemiştir. Michiko hayattayken hiç kendisinin olmamasına rağmen, ölümünden itibaren sonsuza kadar kendisine ait olsun diye bunu bir aşk cinayeti olarak kafasında kurgular ve kendi idamı için çabalar.

Değerlendirme:

İki farklı cinayeti konu alan kitapta iki cinayetin temelinde de derin ve karşılık bulunamayan bir sevgi işlenmiştir. Evet sevginin insanı iyileştirici bir gücü olduğu kadar insanı içten içe yiyen, mahveden, onu bir katile dönüştüren yönü de olabilir. Bazı sevgiler zarar verir. Her şeyin fazlasının zarar verdiği gibi yönetilemeyen, aklın önüne geçen sevgi insana zarar veren bir duygu biçimine dönüşebilir. Kitapta iki cinayette etkili bir sekilde anlatılıyor. Bir solukta okunabilecek bir kitap. Ama yine de bir cinayet romanına göre fazla sönük bir eser. Kendisini okutsa da içine alamıyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Şeytanın Çırağı Soruları ve Cevapları

Şeytanın Çırağı kimin eseri?

Şiro Hamao

Şeytanın Çırağı türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim

Şeytanın Çırağı kaç sayfa?

128

Şeytanın Çırağı Yorumları

iki cinayetin biribiri ile ilişkisi var mı tam anlamadım

25-10-2022 18:20

kitabın konusu çok güzel kurgulanmış mutlaka okunması gerek

28-04-2023 22:07

son zamanlarda japon edebiyatına meraklıyım harika romanları var

18-02-2024 23:29