Postacı Kapıyı Çalmayacak

Postacı Kapıyı Çalmayacak
Kitabın Yazarı:Ava Dellaira Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Martı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:352 ISBN:9786053482802 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:32,45 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Postacı Kapıyı Çalmayacak - Ava Dellaira

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Love Letters to the DeadÇeviren:Heves Berksu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Postacı Kapıyı Çalmayacak Özet

Bizler hep kendi hayatlarımız hakkında bolca pişmanlıklara yer veririz. Ve sürekli keşke deriz. Peki, bu keşke dedirttiren asıl isteklerimiz neler? Başka bir hayat sürmek mi yoksa başka biri olmak mı?

Laurel ölü ablası, iş kolik babası ve kayıplara karışan annesine rağmen idare etmeye çalışıyordu hayatını. Ablasını kaybedeli çokta uzun bir zaman olmamıştı. Laurel bu hayatta sadece ablasını örnek almış, onun hayat enerjisi ile bütünleşmiş ve tıpkı ablası gibi olabilmeyi hayal etmiştir. Her şeyde en başarılı olan, en güzel olan, kazanan olan…

Laurel ablasının hatıralarını sadece kendi içinde yaşamak istiyordu ve bu yüzden okulunu değiştirmişti. Yeni okul; yeni arkadaşlar ve Laurel için yeni bir başlangıç demekti. Ve onun için okulun ilk günü ablasının kıyafetlerini giyerek, ona benzemesi ile başlamıştı

Yeni okulu Laurel için hayatında yaptığı en iyi seçimlerden bir tanesi diyebilir kendince. İlk defa arkadaşlar edinmişti. İlk başta Hannah ve Natalie ile tanışmış daha sonra Kristen ve Tristen gruba dâhil oluştu. Annesi, Laurel ve kocasını bırakıp okyanus aşırı ülkelere gitmiş ve Laurel ’den büyük kızının ölümünü atlatabilmesi için izin istemişti. Kimse kimseyi suçlamamasına rağmen herkes bir şeylerde kaçıyordu ve yaşanan olayların hepsinden kendisini sorumlu tutuyordu Laurel…

Çünkü sakladığı çok büyük bir sır vardı.

Postacı Kapıyı Çalmayacak kitabının buraya kadar olan kısmı Laurel’in hayat hikâyesinin genel özetiydi.

Ama en önemli bir şey var ki; o da tüm kurguyu Laurel’in ünlü ölü insanlara yazdığı mektuplardan okuyoruz. Bu bir ödev aslında ve biz de teknik olarak Laurel’in ödevini okumuş oluyoruz. Olaylar bir mektupta ne kadar ayrıntılı anlatılabilirse ancak o kadar ayrıntılı aktarılmış bizlere de.

Laurel yakın dostluklar kurmanın yanı sıra aynı zamanda birisinden de hoşlanmaya başlıyor. Adı Sky. Okulun kötü çocuklarından…

Postacı Kapıyı Çalmayacak romanının yarısından fazlası Laurel’in arkadaş ve aile ilişkisine tanık olarak geçiriyoruz. Sky ile sevgili olma süreçleri ve arkadaşlarının yaşadıkları sıkıntılar.

Kristen’ın çok zengin ve akıllı olup New York üniversitesine gittiğinde Tristen’dan ayrı kalıp ilişkilerinin bozulması, Hannah ve Natalie’nin birbirlerine aşık olmalarına rağmen bunu itiraf edememeleri ve her gün Laurel’i paramparça eden içinde sakladığı sır.

Ve içinde tutuğu her neyse sadece kendi ruhuna zarar vermemekle birlikte Sky ve arkadaşları ile olan ilişkisine de zarar vermeye başlamıştı.

Arkadaşlarından ablası May’in öldüğünü gizlemişti, bu yeni hayatında bu bilgiyi sadece sayılı kişilerin bildiğini zannediyordu ama hiçte öyle değildi. Kitabın sonuna doğru yaklaştıkça tüm düğümler çözülüyordu.

Sky’ın, Laurel’den sakladığı gerçekler, Laurel’in ablasının ölümünde neden kendisini suçladığını hepsi teker teker çözülüyordu.

Aslında kitap tamda olması gerektiği gibi olmuştu. Giriş, gelişme ve sonuç. Ne bir eksik ne bir fazla…

Gerçekleri öğrenmeden eminim size de Laurel fazla güçsüz ve korkak bir kız gibi gelecek ama o sır ortaya çıktığında hayran kalacağınız bir karakter olacağına inanıyorum.

Laurel’in sarsıntılı ruh halinden dolayı ondan vazgeçen de bir sevgilimiz var; Sky onu unutmayalım. Aslında göründüğü gibi pekte nazik değil. Laurel’in ablası May’e herkes âşıktı çünkü o inanılmaz birisiydi. Ve o herkesin içinde Sky ’da vardı. Laurel ile bu yüzden beraber olmuştu.

Hayatın sizin önünüze koyduğu engeller hiç bitmez. Dünyaca ünlü bir yıldız olsanız bile herkes adaletsizlikler ve acı veren darbeler yaşar. Ve hissedemeyeceğiniz noktaya geldiğinizde de ya ölürsünüz ya da yeniden doğarsanız.

Laurel ölü doğmayı seçmişti. Dünyaca ünlü Kurt Cobain gibi ölü insanlara mektup yazmasıyla iki hayat arasında kendince denge kurmaya çalışması sanırım onun için iyi olan tek şeydi. Bunun için öğretmenine çok teşekkür etmeliydi.

Ve merak etmeyin gömülü olan şeylerin açığa çıkması ile birlikte Laurel dâhil herkes huzura kavuşmuştu. Olaya hiç dâhil olmayan arkadaşları bile.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Postacı Kapıyı Çalmayacak Soruları ve Cevapları

Postacı Kapıyı Çalmayacak kimin eseri?

Ava Dellaira

Postacı Kapıyı Çalmayacak türü nedir?

Yabancı Romanlar

Postacı Kapıyı Çalmayacak kaç sayfa?

352

Postacı Kapıyı Çalmayacak Yorumları

kitabı iki günde bitirdim zamanım yolsa bir günde okurdum çok güzel bir eser yazarın diğer kitaplarını da merak ediyorum ama bulamadım

12-02-2018 10:39

aylarıdır bu kitap elimde duruyor ve okul yüzünden okuyamıyorum. bu kadar güzel olacağını düşünmemiştim en yakın zamanda okumaya çalışacağım. konusu fazlasıyla ilgi çekiciymiş.

esma nida. • 11-04-2018 07:16

kitap şahane ötesi yazanın ellerine sağlık

14-05-2018 15:02

konusu ve hikayesi çok güzel sanırım bunun ikinci kitabı da varmış ama burada bulamadım onu da okumak isterim

04-01-2020 22:19