Peter Pan

Peter Pan
Kitabın Yazarı:J. M. Barrie Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:104 ISBN:9786053329978 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:16,35 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Peter Pan - J. M. Barrie

Kitap Türü:Öykü/Hikaye Çeviren:Elif Dinçer

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Peter Pan Özet

Bütün çocuklar büyür ama Peter Pan hiç büyümeyen bir erkek çocuğudur. Yaramazdır, oyun oynamayı sever, yönetmeyi sever, kendini çok önemser, hayal ve gerçeği birbirinden ayırt edemez. Wendy ise tatlı bir kız çocuğudur. John ve Michael adında iki erkek kardeşi ve bir bakıcı köpeği vardır. Köpeğinin adı da Nana'dır. Wendy için anne olmak ve anne gibi davranmak çok önemlidir.

Peter Pan, başta çocukların rüyasına girer. Sonrasında gizlice evlerine gelip annelerinin anlattığı masalı dinlemeye başlar.

Bir gün Peter Pan'in gölgesini bakıcı köpek Nana koparır. Wendy'nin annesi de onu çekmeceye saklar. Peter Pan ve Tinker Bell, anne ve babanın evde olmadığı bir gün eve gelir ve gölgeyi bulur. O sırada Wendy uyanır ve Peter Pan'le konuşmaya başlarlar. Hiçbiryer ülkesindeki çocuklar hakkında konuşurlar. Onların annesi yoktur, gece üstlerini örten, onlara yemek yapan, yırtılan giysilerini diken kimse yoktur. Eğer Wendy, onunla Hiçbiryer ülkesine gelirse çocukların çok memnun olacağını söyler. Wendy ise kardeşlerinin de gelmesini istediğini söyler. Peter Pan bunu kabul eder. Tinker Bell'in peri tozu sayesinde uçarlar.

Zor bir yolculuğun ardından Hiçbiryer'e ulaşırlar. Orada korsanlar, denizkızları, timsahlar ve periler vardır.

Yolda bazı aksaklıklar yüzünden Wendy ve Tinker Bell bir yere, Peter Pan bir yere, çocuklar bir yere savrulur. Tinker Bell, Peter Pan'i Wendy'le yakın olduğu için kıskanır. Birlikte savrulmalarını bir fırsata çevirmeye karar verir.

Hiçbiryer'in çocuklarının yanına ulaştıklarında onlara Wendy'yi vurmalarını söyler. Böyle yaparlarsa Peter Pan'in çok mutlu olacağını da eklemeyi ihmal etmez.

Gezgin'in dışındakiler ok ve yaylarını almak için evlerine giderler. Gezgin'inse eşyaları yanındadır. Hiç beklemeden yayını gerer ve oku fırlatır. Wendy tam göğsünden vurulur ve yere düşer. Çocuklar başta sevinir ama onun bir kız olduğunu görünce çok şaşırırlar ve üzülürler. Peter Pan onlara bir anne getirmiştir. Masal anlatacak, yemek yapacak, onları sevecek bir anneyi öldürdükleri için çok pişman olurlar.

Peter Pan gelince Gezgin dışındaki çocuklar Wendy'nin etrafında bir çember oluşturur ve Peter Pan'den onu saklamaya çalışırlar. Sonrasında fark ederler ki ok, Peter Pan'in Wendy'e verdiği öpücüğe saplanmıştır. Yani Wendy ölmemiş, sadece yaralanmıştır.

Çocuklar onun etrafında bir ev inşa ederler. Küçük ama sevimli bir evdir. Tüm çocuklar da orada kalır. Wendy, yatmadan önce onlara masallar anlatır, yırtık çoraplarını diker, yemek pişirir. Artık hayatı bundan ibarettir. Evden çıktığı çok nadir an vardır.

Kara Kanca, Peter Pan'den nefret etmektedir. Çünkü Peter Pan onun kolunu kesip timsaha atmıştır. Timsah da onun tadını çok beğendiği için her yerde Kanca'yı aramaktadır. Kanca intikam almak için çocukları kaçırır. Tam onları öldürmek üzereyken Peter Pan gelir ve kurtarır. Kanca da ceza olarak timsaha yem olur.

Wendy, John ve Michael, ailelerinin özlemine dayanamaz hâle gelirler. Peter Pan de istemeyerek de olsa onları evlerine geri götürmeyi kabul eder. Eve döndüklerinde anne ve babaları buna çok mutlu olurlar. Çocukları gittiğinden beri gülmeyen annenin ise sonunda yüzünde bir gülümseme vardır.

Benim kitap hakkındaki görüşüm: Çocukluğumdan beri Peter Pan izlemekten büyük bir zevk alırım ama kitabı okumduğumda karakterlerin yapısının değiştirildiğini fark ettim. Çizgi filmde Peter Pan daha uysal bir yapıdayken kitapta pek de öyle değil. Wendy karakteri de beni çok şaşırttı. Onun da bu kadar anaç bir yapıda olması beklemediğim bir şeydi. Çocuk kitabı olarak geçiyor ama pek de öyle olduğunu düşünmüyorum. "Yetişkinler için çocuk kitabı" denilmesinin daha doğru olacağına inanıyorum.

Editör: Melek Sıla GÜLER

Peter Pan Soruları ve Cevapları

Peter Pan kimin eseri?

J. M. Barrie

Peter Pan türü nedir?

Öykü/Hikaye

Peter Pan kaç sayfa?

104

Peter Pan Yorumları

sadece film sandığım ama kitabı olduğunu öğrendiğim eserlerden biri

19-01-2024 21:53