Öfke Dansı

Harriet Lerner Öfke Dansı
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Varlık Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1985
Sayfa Sayısı:199
ISBN:9754341676
Kitap Puanı:
6.1 / 10 | Oy: 258 | Yorum: 4
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:15,37 TL
D&R:17,16 TL
Pandora:17,60 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Kişisel Gelişim
Orjinal Adı:The Dance of Anger
Çeviren:Sinem Gül

Arka Kapak Bilgisi

Öfke Dansı Özeti

Harriet Lerner Öfke Dansı


Dr. Harriet Lerner, Öfke Dansı adlı kitabında bize öfkemizi ilişkilerimizde nasıl yapıcı hale dönüştürebileceğimizi anlatıyor. Bunu yaparken kullandığı kendi deneyimleri ve hastalarından verdiği örnekler kitabın etkileyiciliğini arttırıyor.

Kitapta adından da anlaşılacağı gibi ilk olarak öfkeden bahsediyor. Yıllardır bizlere öfkelenmemiz gerektiği ve buna hakkımız olmadığı gibi şeyler aşılanıyor. Ama öfke aslında bir uyarıdır. Bize bir şeylerin ters gittiğini haber verir.

Öfkemizi yanlış yönlendirirsek tepkisiz kalıp kendimizi suçlayabilir yani "İyi kız" sendromunun belirtilerini gösterebiliriz. Ya da öfkelenmekten çekinmeyip tepkimizi açık açık göstererek "Şirret" kadın durumuna düşebiliriz. Bu iki durum ilk bakışta çok farklı gibi görünebilir ama aslında ikisinin sonucu da aynıdır. Bir şeylerin değişmesine bir katkıda bulunmaz. Bu kitapla birlikte artık bu iki kategoriden çıkıp bir şeyleri değiştirebiliriz.

Harriet Lerner’in verdiği ilk örnek Barbara isimli hastası. Barbara öfkeyle ilgili grup terapisine katılmak istiyor fakat kocası ona izin vermiyor. Barbara çok öfkeleniyor ve kocasıyla kavga ediyor. Ama sonunda pes ediyor ve terapiye katılmıyor. Yazar da bize bu durumda Barbara'nın farklı davranış biçimleri göstermesiyle neler olacağını ortaya koyuyor. Ve böyle bir durumla karşılaştığımızda asıl sorunu görmemizi sağlıyor.

Yazarım bir sonraki örneği ise kendi ve kocası hakkında oluyor. Kendisini çocuğuna duyduğu ndişeleri karşısında kocasının tepkisiz kalması sonucu nasıl tıkanmışlığa yakalandıklarını anlatıyor.

Sandra ve Larry'nin hikayesine gelirsek çok sık karşılaşılabilecek bir model ile karşılaşıyoruz. Sandra kocasının tepkisiz olmasından şikayetçidir. Onu bu konuda suçlamaktadır. Ama yazarın da dediği gibi suçlama ve eleştiri yaparak karşı tarafı değiştirmeye çalışmak yerine kendi davranışımızı değiştirdiğimizde şikayetçi olduğumuz durumun değiştiğini görebiliriz. Bu çabuk bir değişim olmayacaktır ve karşı taraf da bunu sizin için kolaylaştırmayacaktır. Ama sonunda bir şeyler değişecektir.

Öfke Dansı kitabında sadece çiftlerin ilişki modelleri yer almıyor. Diğer aile üyeleri ile olan ilişkilerimize de değiniyor yazar. Maggie ve annesi bunun çok güzel bir örneği. Maggie 'nin annesine katlanamaması ve evden uzaklaşarak evlenmesiyle sorun çözülmüyor. Aralarındaki sorun Maggie'nin bebeği olduktan sonra da artarak devam ediyor. Aralarındaki bu sorun Maggie'nin annesiyle olan duygusal bağı kırmadan kendi kararlarını alabileceğini annesine göstermesiyle çözülmüş oldu.

Bu kitap ile birlikte ikili ilişkilerimiz ve aile ilişkilerimizle ilgili bir çok şey öğreniyoruz. Kendi açımdan incelediğimde kitaptakilerle benzer durumlar yaşadığımı fark ettim. Sadece benim değil çevremdeki insanların da öfkelerini yanlış yönlendirdikleri için sorunlarını çözemediklerini gördüm. Ve kitaptaki birçok tespitin ne kadar doğru olduğunu fark ettim. "Biz" i korumak için "Ben" i feda etmek mesela kadınların çok sık yaptığı bir şey. Çevremizdeki insanlarla ilişkilerimizi korumak için alttan alan taraf olabiliyor ve benliksizleşebiliyoruz. Tabi ki genelleme yapmak doğru olmaz ama etrafınıza baktığınızda bunun örneklerini görebilirsiniz. Ve kitapta belki sizin katılmayacağınız görüşler de olabilir ama en azından kendi ilişkilerimizi düzenlemek için size ilham kaynağı olabilir.

Kitapta kadınların öfkelerini nasıl yapacağını anlatıyor ama kitabı erkekler de okuyarak olaylara farklı bir bakış açısıyla bakmalarını sağlayabilir. Bu yüzden bu kitabı herkese tavsiye ediyorum tabi özellikle kadınlara.

Öfke Dansı Yorumları

Öfke Dansı Yorum bana çok faydası olan kitaplardan bir tanesi

13-12-2016 20:42 !!

Öfke Dansı Yorum roman diye aldım kişisel gelişim çıktı

17-12-2016 23:40 !!

Öfke Dansı Yorum öfkem sana ağır gelir gülüşümü yakala

28-12-2016 21:27 !!

Öfke Dansı Yorum kesinlikle okunması gereken başucu kitaplarından birisi diyorum mesleğime dayanarak..

07-03-2018 22:39 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.