Mutsuz Olmak

Mutsuz Olmak
Kitabın Yazarı:Wilhelm Schmid Kitap Türü:Deneme Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:92 ISBN:9789750514135 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Mutsuz Olmak - Wilhelm Schmid

Kitap Türü:Deneme, Kişisel Gelişim Çeviren:Tanıl Bora

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Mutsuz Olmak Özet

Wilhelm Schmid'in Mutsuz Olmak kitabını kendimce değerlendirmem gerekirse öncelikle şunu belirtmeliyim ki hayatımda tam bir dönüm noktası olan bir kitaptır. Hayatta her şeyi mutlu olmaya bağlamamam gerektiğini bana öylesine öğretti ki tekrar tekrar okumama çok yeterli bir sebep oldu. Mutluluğun aslında bir tesadüf olduğu ve tüm hayatımızı ufacık ihtimaller üzerine kurduğumuzu anlıyorum bu kitapta.

Mutluluğun bizi her daim mutlu edemeyeceğinden bahseder. Aslında her mutlulukta bir nebze de olsa mutsuzluk aynı zamanda her mutsuzlukta da bir parça mutluluk vardır düşüncesine empoze etmeye çalışan bir kitaptır. Tam da bu noktada okurken çok sevdiğim bir cümleyi paylaşmak isterim "her hoşluğa tekabül eden bir nahoşluk, her iyilik halin tekabül eden bir mutsuzluk vardır" her zaman kendime hatırlattığım bir not oldu.

Kitabın geri kalan kısmında ise insan kendini mutlu olmaya ne kadar çok alıştırırsa mutsuzluk onun için bir o kadar korkunç olacaktır. Bir insan hep genç kalmayı isterse, yaşlanmak ona daha fazla acı verir. Birçok insan için mutluluğun aslında hayatta kalabilmek ile eşdeğer olduğundan da bolca bahsediyor. Hiçbir zaman her şeye negatif bakmak için çabalamıyoruz ama pozitif bakmak için ömrümüzü veriyoruz. Bu çabanın nedeni mutlu olmanın amaç haline gelmiş olması olabilir mi?

Hayatta olumsuz anlar da olsun ki mutlu anların, olumlu şeylerin kıymetini fazlasıyla bilip ona sımsıkı sarılalım. Her an mutlu olmak eğer mecburi olursa her mutsuzluk büyük bir sorun haline gelecektir. Bu da mutsuzluktan köşe bucak kaçmamızı sağlar ve bu da beraberinde kaçtığımız mutsuzluğa daha da çok kapılmamızı sağlayacaktır.

Hayatta şöyle bir kural var -kimin uydurduğunu bilmesem de- her zaman ileriye bak ve güzel olacağını düşün, bu geride bıraktıklarımızdan bir şey öğrenmeyenlerin/öğrenmek istemeyenlerin kuralıdır. Her şeyin güzel olacağına inanmak bizi çok büyük beklentilere sokar bu kötü bir niyet değil bunu söylemiyorum ama olumsuz koşulları göz ardı etmemize ve bu koşullara karşı hazırlıksız olmamıza zemin hazırlar. Şimdi kafamızda şöyle bir şey canlanıyor; hep negatif mi bakacağız? Hayır, tabii ki. Negatif düşünmekte her zaman doğru olsaydı ve galip gelseydi dünya belki de yok olurdu. Hem pozitifin hem de negatifliğin tek yanlısı hayatın gerçekliğini hiçbir zaman yansıtamaz.

Hepimizi ya da birçoğumuzu ilgilendiren bir konu depresif olmak. Bunu depresyon ile karıştırıyor olabiliriz ama aslında başka şeylerdir. Herhangi bir koşulda kendini depresif hissetmenin aslında depresyon denen hastalıkla hiçbir alakası yoktur. Depresyon teşhisi konanların birçoğu aslında melankoliktir. Melankoli gittiğim bir programda öğrendiğim kadarıyla insanların sahip olduğu 4 ana karakterlerden biridir bu bilgiyi de dipnot olarak vermekten çok büyük haz duyarım. Melankoli insanın var olmasının biçimlerinden birisidir bunu herhangi bir biçimde hastalık sayamayız. İnsan hayatında yalnızca gülmeyi, yaşam sevincini bilmeyiz, kederi de biliriz, yalnızca gülmeyi değil ağlamayı da biliriz hepsinin birer zamanı vardır.

Eğer son olarak toparlamam gerekirse medyanın bize dayattığı mutluluk propagandaları bizleri sürekli olarak mutlu hissetme ihtiyacına yöneltmiş halde. Bunun yani sıra kitaplar, ilan panoları, reklamlar mutluluk üzerine söylenecek her şeyi tüketmiş durumda. Mutlu olmak bir görev halini almış ve biz de gözümüz kapalı buna inanıyoruz. Mutlu olmak adeta bir ödev haline gelmiş. Aynı zamanda en büyük kaygımız mutlu olamamak haline gelmiştir. Böylesine önemsiz bir mevzu hayatımızın her anında tek başına egemenliğini sürmektedir. Biz insanlar mutsuzluğu bir stres haline getirdik. Hayatımıza "mutlu olmak" diktatörlüğü altında devam eder haline gelmişiz. Mutlu olmaya o kadar fazla anlamlar atfetmişiz ki onun yokluğu elem verir hale gelmişiz. Mutsuz olmak neden mutlu olmak kadar normal bir şey değil ki? Ağlamak ve gülmek kadar çok normal eylemler. Bunu kabul edersek mutluluğun elem veren diktatörlüğünden kurtulacağımızı umuyorum.

Mutsuz Olmak Soruları ve Cevapları

Mutsuz Olmak kimin eseri?

Wilhelm Schmid

Mutsuz Olmak türü nedir?

Deneme, Kişisel Gelişim

Mutsuz Olmak kaç sayfa?

92

Mutsuz Olmak Yorumları

depresyona iyi geliyor mu acaba depresyondayım ve güzel bir kitap arıyorum

09-05-2019 21:55

ben de çok mutsuzum faydası var mı merak ettiğim bir kitap bizim kitapçıda bulamadım kütüphanede de yok internetten de alamıyorum bulursam okuyacağım

28-05-2019 18:32

depresyonda olanlar bu kitaba geliyor sanirim turkiyedeki insanlar o kadar mutsuz ki kitabin adi yetiyor sanirim

29-05-2019 22:39

mutsuzluğa dair bir kitap var mı diye arıyordum bu kitabı buldum yorumları okuyunca herkes benim gibi bu kitaba gelmiş görünüyor faydası var mı bari merak ettim sayfaya özet eklenmiş ama bir tavsiye ya da puan verirmemiş

31-03-2022 15:37

mutluluk ve mutsuzluk kitabı özeti yokmu

03-01-2023 23:19