Memleketi Ben Kurtaracağım!

Memleketi Ben Kurtaracağım!
Kitabın Yazarı:Gülse Birsel Kitap Türü:Komik Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2015 (06-11-2015) Sayfa Sayısı:188 ISBN:9786050930580 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Memleketi Ben Kurtaracağım! - Gülse Birsel

Kitap Türü:Komik

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Memleketi Ben Kurtaracağım! Özet

Televizyon dünyasından da çok yakından tanıdığımız Gülse Birsel'in yani kitabı Memleketi Ben Kurtaracağım çok kısa sürede okunabilecek ince bir kitap. Ayrıca Gülse Birsel'in mizahına ve zekasına hayran olmamak mümkün değil. Yaptığı göndermeler ve günümüz konularıyla mizah birleştiğinde çok güzel bir eser çıkmış ortaya. İçinde otobiyografiden, sosyal medyaya, siyasete, astrolojiye hatta modaya dair bile bir şeyler bulacağımız bir eser olmuş. Tabii Gülse Birsel üslubuyla. Kitabın konusu ise şöyle;

Öncelikle kitap otobiyografi şeklinde başlıyor. Yazar, kendi doğumunu istenmeyen bir bebek şeklinde özetliyor ve aile içinde yaşadıklarını babasının avukat olması nedeniyle onun da avukat veya doktor, mühendis gibi üstün nitelikli bir mesleği olmasını fakat bunun yanında topuklu ve döpiyesler giyen, dantelli eldivenler takan zarif bir kız olmasını umut ediyor. Bir ara fikrini değiştiren babası kızının güçlü kuvvetli ve erkeklere karşı sert bir karakter olmasını da istiyor. Birçok şeye sahip olmak isteyen yazar bu şartlarda büyüyor ve okuma-yazmayı kısa sürede öğreniyor. Hatta ilkokula geçtiğinde kitap okuyabilecek seviyeye geldiğinden bahsediyor. Ergenlik yıllarında saçlarının sarı olmasını istediğini fark ediyor. Küçüklüğünde çok süt içmesinden dolayı boyu sürekli uzuyor ve sonrasında üniversite yıllarına geçiyor. Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan yazar okuduğu sırada bir moda dergisinde editörlük de yapıyor. Sonraları ise insanları güldürmek isteği bir amaç haline geliyor. Bunu da işi olarak benimseyerek televizyon dünyasına adım atıyor. İlk olarak g.a.g programı ve sonrasında Avrupa Yakası başlıyor. Sonrasında da Yalan Dünya.

Kitabın diğer bölümlerinde ise ülkenin durumuyla ilgili müthiş hiciv örnekleri veriyor. Ağaçların katledilmesi, her yere Avm yapılması, yanlış yapılanma, demokrasi gibi konularda mizahla karışık eleştiriler dile getiriliyor. Siyasetle ilgili düşüncelerinden sonra kendi hayatıyla ilgili demeçlerde veriyor. Örneğin kendisinin astrolojiye inanmadığını, diyet hiç yapamadığını, sosyal medyayı kullanış biçiminden ve daha birçok şeyden örnekler veriyor.

Kitabın sonu ise çocukken hayran olduğu ve tiyatrolarını izlediği Gazanfer Özcan'dan bahsediyor. Daha anaokulu zamanında ailesinin onu Gazanfer Özcan'ın tiyatrolarına götürdüğünü, yaşı ilerledikçe babasıyla sürekli onu izlediklerini anlatıyor. İnsanları güldürme isteği ilk Gazanfer Özcan ile gelmiş. Onunla ilk tanışmasını, Avrupa Yakası için görüştüklerinde yaşadığı heyecanı, ondan aldığı oyunculuk derslerini ve Gazanfer Özcan'ın aramızdan ayrılışını ve o süreci kendi diliyle çok güzel bir şekilde anlatıyor. Böylece kitap sona eriyor.

Yazan: Ilgın Kocaman

Memleketi Ben Kurtaracağım! Konusu

Çoğu insanın sadece televizyondan tanıdığı fakat yazdığı köşe yazıları ile de okurlarını kendine hayran bırakan Gülse Birsel siyaset karmaşasının yaşandığı bir önemde Memleketi Ben Kurtaracağım ile okurlarına eğlenceli bir komedi kitabı sunuyor.

Gülse Birsel Memleketi Ben Kurtaracağım ile aslında okurlarına tamamen kendi bakış açısını komik bir şekilde sunuyor. Gündelik hayata dair her konuya dokunduran yazar siyasete de dokundurma yapıyor fakat ağırlıklı olarak günümüz gençlerin günlük hayatta karşılaştıklarını tiye alıyor.

Gülse Birsel’in amacı siyasi olarak depresyonda olan ve her gün farklı bir hüzün ile uyanan Türk insanına gülebileceği ve dertlerini unutabileceği bir kitap sunmak ve böylece bir anlamda memleketi kurtarmak.

Memleketi Ben Kurtaracağım! Soruları ve Cevapları

Memleketi Ben Kurtaracağım! kimin eseri?

Gülse Birsel

Memleketi Ben Kurtaracağım! türü nedir?

Komik

Memleketi Ben Kurtaracağım! kaç sayfa?

188

Memleketi Ben Kurtaracağım! Yorumları

hayat gülse birsele güzel resmen dert tasa yok gibi yaşıyor bizden de bunu yapmamızı istiyor

15-11-2015 04:34

kadın herşeyi kendi tarzına göre güzel anlatmış bazı kısımlar saçma bazı kısımlardan ders çıkarıyorsunuz değişik bir kitap olmuş ben hala gülse birselin o yapmayı planladığı komedi filmini bekliyorum

16-12-2015 09:46

eğlenceli komik bir kitap yazmış göndermeler güzel

04-01-2016 23:09

murat birselin hanımı medyatik sanatsal örgütünüzü kurmuşunuz zaten batmassınız hiç bi devirde batmazsınız sizler bu ülkede emperyal güdümlü güç merkezisinz emperyal batırma işini yapmışınız bari kurtarma işni millete bırakın

11-01-2016 18:21

klask bir gülse birsel mizah kitabı olmuş kadının tarzını seviyorsanız güzel kitap

04-12-2019 12:18

gülse birsel'in ilk yazdığı kitaplarda; gayet ciddiyim ve hala ciddiyim ilk tv programı gag metinleri gibi diyebiliriz. son kitabı da diğerlerinde ki gibi mizah severlerin hoşuna gidecek. günlük yaşamdan,siyaset,sosyal her alana ince dokunmaları ile kaliteli işler yapan bu kadını çok beğeniyorum.

Esma dereli • 24-03-2021 14:25