Maymunlar Gezegeni

Maymunlar Gezegeni
Kitabın Yazarı:Pierre Boulle Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İthaki Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9786053754862 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:113,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Maymunlar Gezegeni - Pierre Boulle

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Gerilim Orjinal Adı:La planète des singesÇeviren:S. İpek Ortaer Montanariİngilizce:La planète des singes Short Summary

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Maymunlar Gezegeni Özet

Gazeteci Ulysse Merou, Profesör Antelle, genç fizikçi Arthur Levian ve evcil maymunları bir uzay gemisinde dünyadan ayrılıp Betelgeuse’e ulaşmak için yola çıktılar. Uzayda geçen birkaç saniye yeryüzünde birçok yıla bedel olacak olsa da idealist fizikçi genç Arthur, insan ırkından uzak kalmak hoşuna bile giden Antelle ve deneyimleyeceklerinin her şeye değer olmayacağını düşünen Ulysse için pek de problem gibi gözükmüyordu.

Betelgeuse yıldız sistemine ulaştıklarında 4 gezegenden oksijen ve azot seviyesi dünyaya en çok benzeyene iniş yaptılar; burası Sorror gezegeniydi. Burası neredeyse dünyanın kız kardeşi kadar benzerlik gösteriyordu. Kapsülden inip gezegeni keşfe çıktıklarında su birikintisinin kenarında bir insan izine rastladılar, çok geçmeden tanrıçalara has güzellikte fakat tıpkı bir insan görünümünde olan bir kadının izlerin sahibi olduğu ortaya çıktı. Bu kadın fiziksel olarak insanlara bu kadar çok benzerlik göstermesine rağmen bakışları ve davranışlarıyla aynı bir hayvanı andırıyordu. Gölün kenarındaki bu üç yabancının yanına indiğinde konuşmaları duyunca kaçıp ormanın derinliklerinde kayboldu. Biraz sonra bedenleri insan fakat adeta zihinleri yokmuş gibi davranan başkalarını da getirdi. Ulysse ve arkadaşları bu insan benzeri varlıklarla karşılaşınca kıyafetlerini giyindiler fakat bu durum insana benzeyen yaratıkları bir anda öfkelendirdi ve kıyafetleri yırtıp kapsüle saldırıp kapsülü parçaladılar.

Ulysse ve arkadaşları Sorror’da ve bu konuşamayıp hayvanmış gibi sesler çıkaran garip yaratıkların yanında mahsur kalmışlardı derken bir gün akıl almaz bir olay gerçekleşti ve ormanı tıpkı insan gibi giyinmiş ve kendi aralarında konuşan maymunlar ellerinde silahlarla basmışlardı. İnsanlar deli gibi sağa sola kaçıyordu, bazıları vurulup ölüyor bazıları tuzaklara takılıyordu. Arthur vurulup ölmüştü, Ulysse ise bir tuzağa yakalanmış ve diğer insanlarla beraber kamyonun kasasındaki kafese tıkıldı.

Ulysse şoku atlattığında güzeller güzeli Nova’nın da kafeste olduğunu fark etti ve içinde garip bir his oluştu. Bir süre kafeste yolculuk sürdükten sonra yüksek binalar, arabalar, dükkanlar ve tüm bunları kullanan tıpkı bir insanmışçasına giyinmiş maymunlar görünmeye başladı. Araç bir binaya girdi ve esirler kafeslerle beraber laboratuvara benzeyen bir salona getirildi. Her esir tek başına bir kafesteydi. Ulysse, Nova’yı karşı kafesinde görünce rahatladı ve gözleri profesörü aradı. Profesörle o kargaşadan sonra bir daha hiç karşılaşmamıştı. Ölmüş olma ihtimali Ulysse’nin yüreğini burktu. Beyaz önlükler içindeki maymunlar kafeslerdeki insanlara lapa ve meyve getirdi. İnsanların bu yemekleri çok sevdiği ortadaydı, hayvansı hırıltılarla yemekleri yediler.

Ulysse akıllı davranması gerektiğini fark etti ve denekler üzerinde uygulanan ve dünyada da insanların maymunlar üzerinde denemekte olduğu deneyleri tek seferde ve oldukça akılcı çözdü. Maymunlar bu zeka belirtisi gösteren insan karşısında şok olmuştu. Bazıları bu yaptıklarının taklitten ibaret olduğunu iddia ederken Zira isimli dişi maymun bu insandaki farkı çoktan keşfetmişti. Derken Ulysse ve Zira geceleri gizli gizli buluşup sohbetler etmeye ve Zira, Ulysse’ye maymun dilini öğretmeye başladı. Tüm bunlar olurken Nova ve Ulysse aynı kafese konuldu. Nova, Zira ve Ulysse’nin yakınlığından hoşnut olmadığını garip hırıltılarla belli ediyordu.

Zira, Ulysse’yi şehirde tasma ile birlikte gezmeye çıkardı ve orada bilimci olan nişanlısı Cornelius ile tanıştırdı. Cornelius de şaşkınlığını gizleyemedi. Büyük bilim toplantısı için Ulysse’yi hazırladılar ve bu toplantıda Ulysse’nin özgür kalması için bir konuşma hazırladılar. Bir hayvanat bahçesine giren Ulysse ve Zira dünyadaki hayvanların aynısının sergilendiği kafeslerin önünden geçtiler. İnsanların sergilendiği kafesllerin önüne geldiklerinde Ulysse büyük bir şok yaşadı ve çığlığını tutamadı. Profesör kafesin içindeki yulaf lapasını kafasına gömmüş yemek yiyordu. Tıpkı gezegendeki diğer insanlar gibi davranıyor ve uzun uzun uluyordu. Profesör için Ulysse’nin tüm çabalarına rağmen yapılacak hiçbir şey kalmamıştı.

Büyük gün geldiğinde Ulysse tüm maymunların aklını başından alan bir konuşma yaptı ve özgürlüğünü kavuştu. Bilim merkezinde bir görev ve kendine ait bir oda verildi. Ulysse artık bir insan gibi davranabiliyor ve giyinik gezebiliyordu. Cornelius ile birlikte gittiği kazıda insanların maymunlardan böyle geride kalmasını anlamlandırabildiği izler elde etti. Geriye döndüğünde ise Cornelius ona her şeyi açıkladı. İnsanlar bir zamanlar kendi aralarında bir dil geliştirip örgütlenen ve zekayla alakası olmadan insanları taklit ederek onları şehir dışındaki ormanlara kaçırmayı, öldürmeyi ve esir etmeyi başarmışlardı.

Ulysse, insan ırkını kurtarmayı kendine bir görev bildi ve bu uğurda her şeyi yapmaya hazırdı fakat beklenmedik bir şey oldu ve Nova ile Ulysse’nin bir bebeği oldu. Bebek tıpkı gerçek bir insan gibi davranıyordu. İşte bu maymunları tedirgin eden olaydı. Bebek ve Nova yalnız oldukları bir odaya alındı ve Ulysse’nin onları görmesi engellendi. Zira’nın yardımıyla Ulysse onları görebildi fakat işler onlar için çok tehlikeli olmaya başlamıştı. Ulysse, Nova ve bebek Zira ve Cornelius’un yardımıyla uzay boşluğunda gezinen gemilerine ulaştı. Nova’ya annelik yaramıştı, insani tepkiler veriyor ve az da olsa konuşabiliyordu. Bir buçuk yıl süren yolculuğun ardından nihayet dünyaya ulaşmışlardı. Çevre de uçan araçlar falan bekleyen Ulysse, hayal kırıklığına uğramış ve nasıl olup da her şeyin geçen yüz yıl içinde aynı kalabileceğine şaşırmıştı. Başından geçenleri ve Sorror gezegenini tüm insanlığa anlatmak isteyen Ulysse, karşıdan gelen üniforma içindeki adam karşısında dehşete uğradı. Üniforma içindeki adam bir maymundu.

DEĞERLENDİRME

Maymunlar Gezegeni işlerin tersine döndüğü Sorror gezegeninde geçmektedir. Bu sefer deneyler yapılıp kafeslere tıkılan maymunlar değil insanlardı. Zekâları ve insani tüm yetileri körelen insanlar ve onların yıllar önceki uygar hallerini taklit eden maymunlarla dolu bir gezegen.

Kesinlikle sürükleyici bir bilimkurgu eseri olan Maymunlar Gezegeni hayal gücünüzün sınırlarını zorluyor. Bir günde bitireceğiniz bu kitabı naçizane okumanızı tavsiye ediyorum.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Maymunlar Gezegeni Soruları ve Cevapları

Maymunlar Gezegeni kimin eseri?

Pierre Boulle

Maymunlar Gezegeni türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Gerilim

Maymunlar Gezegeni kaç sayfa?

208

Maymunlar Gezegeni Yorumları

çok güzel bir filmdi kitabı olduğunu bilmiyorumdum içerikleri farklı mı merak ediyorum genelde film uyarlamaları kitaptan çok daha kötü oluyor

03-05-2019 20:56

klask bir eser kitap olduğunu bilmeyenler de var yazık

18-05-2019 20:02

buradaki kitap yorumu güzel olmuş zaten film sayesinde bilmeyen yok harika bir konusu var harika bir hayal gücü ürünü var gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu kitaplarından bir tanesi

10-03-2022 17:27

kitaptaki maymun isimleri neler

12-09-2022 20:38

su gezegeni kitap özeti yok mu

20-05-2023 23:38