Kurallar Kitabı

Kurallar Kitabı
Kitabın Yazarı:Merthan Demir Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Yakamoz Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (14-06-2017) Sayfa Sayısı:192 ISBN:9786052970454 Kitap Puanı:7.2 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kurallar Kitabı - Merthan Demir

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kurallar Kitabı Özet

Kurallar Kitabı isimli çalışmayı Merthan Demir hazırlamış ve hakkında hiçbir bilgi bulunmamakta. Halen yaşamını sürdürmekten olan genç Merthan Demir, sosyal medya hesaplarını da aktif bir şekilde kullanmakta. Çalışmanın ilk baskısı içinde bulunduğumuz 2017 yılının Haziran ayında yapılmış.

Merhan Demir’in Kurallar Kitabı isimli çalışması gençler arasında oldukça rağbet gören bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Zira gençlere yönelik, şuan bilinen ve aktif olarak kullanılan sosyal medyada sıkça –hatta tamamı ile- tercih edilen bir dil ile hazırlanmış. Kitap için oldukça güzel ve dikkat çekici bir kapak tasarımı yapılmış ve yakamoz yayınları tarafından piyasaya sürülmüş. Bununla beraber fiyatı da gayet uygun… Aynı zamanda, bu çalışmanın birçok bilindik kitap satış noktalarında da çok satanlar listesine girdiğini görebiliyoruz. Bu durum şahsımca normal ve beklendik. Bu çalışma basit yapısı ile okurlarından ziyade sosyal medyada söz paylaşmak isteyenlerin ilgi alanına giriyor.

Kitabı elinize alıp, dokusunu hissetmek istediğiniz zaman oldukça enerji dolacaksınız. Mavi renkteki kapak tasarımı ve üzerindeki sevimli karakterler, merak uyandırıcı ve aynı zamanda etrafa çocuksu bir enerji yayıyor. Kitapta en beklenmeyen şey; bir girizgâh namına hiçbir şeyin olmaması oldu şahsım adına.

Bembeyaz kağıtta ilk önce kocaman, dışı siyah ince çizgilerle çerçevelenip gölgelendirilmiş beyaz harflerle “KURALLAR KİTABI” yazıyor. Sayfayı çevirdiğinizde, bembeyaz kağıdın en tepesinde –her kitapta adet olduğu üzere- siyah harflerle yine kitabın adını görüyorsunuz. Ancak bu çalışmada karşı sayfaya çalışma sahibinin adı değil, yine çalışmanın adı işlenmiş. Hemen altında, solda kapaktaki karakterlerin minyatürü ve onların da altında, yine çalışmanın ismi yer alıyor. Aynı hizaya ise birinci kural yazılmış.

Kural 1:
Cana yakın ol ama
Canı yakan olma! (Merthan Demir/ Kurallar Kitabı sayfa:4)


Altına soluk gri, kalın bir çizgi çekilmiş ve ikinci kurala geçilmiş. Tüm kuralların yanında, kapaktaki karakterlerin minyatürleri ve altında çalışmanın adı bulunuyor. Her sayfaya yaklaşık iki tane kural koyulmuş. Bazı sayfalarda ise bir tane kural var. Bir tane kural olan sayfalara çeşitli resimler koyulmuş.

Örneğin kural 36 için tüm sayfayı etkisi altına alan bir yağmur ve kuralı koruyan bir şemsiye resmedilmiş. Kural 61 için tüm sayfa çiçekle kaplanır iken, kural 73 için el ele tutuşan bir çift kullanılmış.

Sanırım Merthan Demir, bu çalışma ile kendi hayat felsefelerini başkaları ile paylaşmak istemiş. Çalışmanın içinde sıkça emir kipi kullanılması bu durumu biraz tersine çevirmiş. Okuyucuyu geren, biraz rahatsız eden bir hava yakalanmış. Yine de bu durum bariz bir şekilde belli değil.

Okuyucu çalışmayı incelerken bazı kurallara içtenlikle katılırken, bazılarına katılmayabilir yahut uygun ya da gereksiz bulabilir. Zira kurallar fazlasıyla öznel ancak nesnelmiş gibi ele alınmış.

Kural 143:
Gül, tebessüm et ama
Kahkaha atma! Kendini
kaybeden edebini kaybeder.
Gülüşün bile ağır başlı
olsun…
(Merthan Demir/ Kurallar Kitabı sayfa; 98)


Şahsım adına, kahkaha atmanın edep ile ilişkisini anlayamadım. Çalışmanın içerisinde bu tarz ahkam kesercesine kaleme alınmış birçok kural var. Özel bir yargı olmakla beraber; kahkaha atmanın kimsenin kendisini kaybetmesine neden olacağını sanmıyorum.Ayrıca çalışmanın içerisindeki bazı kurallar da kendilerini tekrarlamış. Bütün bunlara rağmen çalışmanın içerisinde birçok doğru noktaya değinilmiş ve toplumun bazı sorunları açıkça dile getirilmiş. Bazı cümleler sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar için biçilmiş kaftan olarak göze çarpıyor. Bu da günümüzde yaşayan genç kesimin ilgisini çekiyor. Örneğin:Kural 181:

Gemileri yolla, limanları yak!

Denizler bizimdir.

(Merthan Demir/ Kurallar Kitabı)


Yazan: Senagül YILDIZ

Kurallar Kitabı Soruları ve Cevapları

Kurallar Kitabı kimin eseri?

Merthan Demir

Kurallar Kitabı türü nedir?

Kişisel Gelişim

Kurallar Kitabı kaç sayfa?

192

Kurallar Kitabı Yorumları

fena kitap değil kuralların bazıları çok saçma komedi olsun diye koyduğunu varsayıyorum bazıları güzel uygulanabilir faydalı bir kitap

29-08-2017 18:46

hoşuma gitti severek okudum tavsiye ederim

28-12-2018 17:48

kurallar kitabi oldukca basarili guzel derlenmis bir kitap bos zamanlarda okumak icin guzel devami da gelir gibime geliyor

28-01-2020 14:51