Kül

Kül
Kitabın Yazarı:Shani Petroff, Darci Manley Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Novella Yayınları Yayınlandığı Yıl:2018 (02-11-2017) Sayfa Sayısı:464 ISBN:9786053488385 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kül - Shani Petroff Darci Manley

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Romantik Aşk Orjinal Adı:Ash: A Destined NovelÇeviren:Tuba Özkat

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kül Özet

Kader serisinin ilk kitabı olan Kül, genç-yetişkin türünde bir distopya kitabıdır. İki yazarın birden yazmış olduğu bu kitap kaderleri renklerle sınırlandırılmış insanların başlarından geçen olayları anlatmaktadır.

İnsanlar önem sırasına göre yedi farklı renge ayrılmaktadır; mor, kırmızı, yeşil, sarı, kahverengi, barut rengi ve kül rengi. En üst tabaka olan ve aynı zamanda kaderleri özenle belirlenen, toplum tarafından en sevilen kesim morlarken, küller ise bir kaderi dahi olmayan, ailesi tarafından dahi sevilmeyen kesimdir. Ayrıca kesimlerin birbiriyle ilişkide bulunması yasaktır. Kitabın baş karakteri olan Dax Harris renksiz bir kızdır, yani en alt tabaka olan külün de en alt tabakası. Madden Sumner ise geleceğin Yediler Bakanları'ndan biri olacak olan saygıdeğer bir mor kız. Bu iki karakter birbirini hiç sevmezler.

Kül romanı şöyle başlar. Dax 'in kül arkadaşı olan Laira kaderini tamamlayabilmek için okullarının önünden karşıya geçmesi gerekmektedir. Çoğu kişi Laira'nın kaderini önemsememektedir. Laira karşıya geçerken bir kaza meydana gelir. Laira başarmıştır. Ama Laira'nın kaderi bir hiçmiş gibi unutulur. Bu sırada çember yarışları yapılacak gün gelip çatmıştır. Çember yarışlarında morlar yarışmakta, kaderlerini tamamlamaya çalışmaktadırlar. Dax'in ağabeyi Aldan bir mordur. Aynı zamanda çember yarışlarında her sene birinci olmaktadır. Yarış vakti geldiğinde herkes Aldan'ın birinci olacağına emindir öyle ki bunun üzerine iddiaya girenler vardır. Ancak Aldan şaşırtıcı bir şey yapar ve rakiplerini büyük farkla geçip bitiş çizgisine geldiği halde inatla çizgiyi geçmemektedir. Rakipleri onu geçer ve Aldan kaderine karşı geldiği için öldürülür. Oysa ki Aldan'ın amacı sadece şaka yapmaktır. Tüm hayranları ve ailesi şok olmuştur.

Dax'in bir diğer mor ağabeyi Link de bu olay üzerine sisteme karşı çıkar ve hapse atılır. Link ayrıca Madden'ın eski sevgilisidir. Aile dağılmıştır. Madden ve Dax, Link'i inkar ettirmeye çalışırırlar ama Link kabul etmez. Dax Aldan'ın neden böyle bir şey yaptığına anlam veremez. Aldan'ın daha önce devamlı konuştuğu bir kızın olduğunu bilmektedir ve o kızı araştırır. Bu sırada Dax hortlakların yaşadığı bir yer bulur. Ve Aldan'ın konuştuğu kızın Oena adında bir hortlak olduğunu anlar. Diğer bir yandan Madden kendi kaderiyle ilgili endişe içindedir ve kaderini araştırmaktadır. Ve sonunda aslında kendisinin bir mor olmadığını ve Dax'in de bir kül olmadığını, birbirlerinin kaderlerini değiştirildiğini öğrenir. Bu sırada Dax, Madden ve hortlaklar Link'i kaçırma planı yaparlar. Link kaçırılır ve Madden yaralanır. Bu sırada Madden Dax'e gerçeği söyler. Bir süre sonra hortlaklardan Oena'nın ağabeyi Zane kaderi hortlaklarla savaşmak olan Aya isimli bir kız çocuğunu öldürmek ister ve Madden ve Dax buna karşı gelirler ve Zane yaralanır. Yaralanmadan önce ağabeyinin ölümünden kendi payının da olduğundan bahseder.

Kitabın finalinde ise Madden ve Dax kaderlerini neden değiştirildiğini öğrenmek üzere kader kurucusunun yanına giderler. Ve kader kurucusu onların kaderlerini değiştirerek bir planın olduğunu söyler ve aslında küllerin de kaderinin sistemi yıkmak olduğunu söyler.

Aslında yazar ilk kitapta okuyucuyu konuya alıştırmaya çalışmakta ve asıl olayların serinin diğer kitaplarında olacağını açıkça belirtmektedir.

Kitap eğlenceli ve akıcı olmasıyla birlikte özellikle genç yaştakiler için farklı bir konusu olan olabildiğince başarılı bir kitap. Ayrıca farklı tarzlar ve konular arayanlar için ve hep aynı şeyleri okumaktan sıkılanlar için sürükleyici bir özellik taşımakta...

Kül Soruları ve Cevapları

Kül kimin eseri?

Shani Petroff Darci Manley

Kül türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Romantik Aşk

Kül kaç sayfa?

464

Kül Yorumları

sürükleriyi bir kitap

14-02-2018 06:50

gereksiz pahalı konu gereksiz uzatılmış hikaye güzel ama gereksiz uzun

27-01-2019 23:05

kül kitabı harika devamı gelsin seri olacak bir konusu var

10-02-2020 20:23

har ve kül kitabını arıyorum

07-11-2022 18:45

yeni çıkan filmin konusu bu kitaptan mı

22-02-2024 18:15