Kızıl Yükseliş

Kızıl Yükseliş
Kitabın Yazarı:Pierce Brown Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 (07-04-2015) Sayfa Sayısı:448 ISBN:9786053435174 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:300,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kızıl Yükseliş - Pierce Brown

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Macera Orjinal Adı:Red RisingÇeviren:Selim Yeniçeri

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kızıl Yükseliş Özet

Pierce Brown’un ilk kitabı olan Kızıl Yükseliş çıkığı ilk andan itibaren büyük duygu şölenliğiyle beraber okunup New York Times Bestseller listesinde zirveye tırmanmıştı. Bu büyük bir ilgiyle okunan kitaba kesinlikle kayıtsız kalamazdım. O yüzden çıktığı ilk günden almıştım.

Pierce Brown’nun bu ilk serisi kesinlikle Açlık Oyunlarına meydan okuyordu. Şimdi Darrow’un devri başlıyordu.

O bir kızıldı. O piramidin en alt tabakasındaydı. Sadece karısı ve gelecek çocukları için cehennem dalgıçlığı yapıyor, elindekiyle yetiniyordu. Peki ya elinde ki bir hiçse?

Halk renklerden oluşuyordu, Kızıllar, Pembeler, Gümüşler, Altınlar… Aslında ortada bir halk yoktu. Hepsi köleleştirilerek bir zincir oluşturulmuştu. Bu özgürlüğe giden yolun kapısını kilitleyen bir zincirdi.

Kızıllar, hiçbir şey bilmiyorlardı. Sadece çocuklarına, torunlarına ve ait olduklarını sandıkları bir halkın geleceği için kendi geleceklerinden vazgeçip Marsı kazıyorlardı.

Kimse bunu bilmiyordu. Kimse bunu göremiyordu. Tek bir kişi dışında. Darrow’un zincirlerini kırmasını sağlayan karısı Eo dışında. Eo, o kendilerinin ne olduklarını ve ne olmaya çalıştırdıklarını biliyordu. Ve bu bildikleri onun ölümüne sebep olmuştu.

Sadece geleceğini, hak ettiklerini , hayatını savunduğu için… Eo ‘nun sonu söylediği yasak şarkıdaydı. O da öyle ölmüştü. Darrow’un babası da… Ve ikisi de Darrow’a tek söyledikleri şey “Daha fazlası için yaşa!”…

Eo kurşuni gökyüzünün altında idamı için bilekleri kelepçelenmişken, dudaklarından dökülen kelimeler “Zincirleri Kırın!” olmuştu.

Halksa sanki dilleri kesilmiş gibi, bir dilsiz gibi sessizliğe gömülmüştü. Çünkü dilsizlerdi.

Ama Darrow buna kayıtsız kalamazdı. Kalmamıştı. Yasaları çiğneyerek idam edilen karısını toprağın derinliklerine gömmüştü. Ve bununla beraber kendisi de idam edilmişti.

Ya da öyle sanılıyordu. Terazinin dengeleri değişmişti. Halk artık cahil değildi. Sadece sessizdi. Bu sessizlik karanlıkta sinmiş saldırı için bekleyen bir kedinin sessizliği gibiydi.

Düşmanlar dost, dostlar düşman olmuştu. Bir kızıl bir Altın olmuştu. Darrow karısının intikamı için yeniden var olmuştu. Bu sefer tek başına değildi. Arkasında Ares’in Oğulları vardı. Kalemin mürekkebi yenilenmişti ve defterin boş sayfaları doldurulmaya hazırdı. Zincirlerin halkası bir bir kopuyordu. Herkes ateşin etrafındaydı, Darrow’sa içinde… Ve kalem yazmaya başlıyor…

Toplumsal değer nedir ? Herkes eşittir ilkesi? Adalet? Ya da farkında olmadığımız köleleştirme sistemi? Bu kitap da yer alan kurgu tamamen özgünlükle alakalıydı. Bu kurgu bizim geleceğimiz altında ki bugünümüzdü. Sadece henüz sınıflandırılma olmamıştı.

Hayat sadece nefes alıp vermekten ibaret olmamıştı hiçbir zaman. Soluduğun her nefes için ortaya bir değer, bir mücadele vermek zorundaydın. Darrow ödemesi gereken bedelden fazlasını, karısının canıyla ödemişti. Artık dengelerin değişme vaktiydi. Bir kızıl olarak çok büyük bir yıkıma sebep olacaktı. Ve bu yıkım haklı olup haksızlığa mahkum olanlarının, tünelin sonunda ki umut ışığı olacaktı.

Kızıl Yükseliş kitabı bir kitaptan fazlasıydı. Her bir kelimenin içine bir gerçek sıkıştırılmıştı. Bu kitapta aşk yoktu. Aşkı uğruna yapılanlar vardı. Dostluklar yoktu. Düşman olan dostluklar vardı. Tenini okşadığın eller, en yakınlarının kanlarıyla yıkanmıyordu. İnsanlar birbirini kan ve gözyaşıyla birlikte sırtlarından bıçaklıyorlardı.

Kızıl Yükseliş kesinlikle okunulmalı, hissedilmeli, anlam çıkarılmalı… Açlık oyunları gibi bir seri mi arıyorsunuz? Bu kitap daha fazlası… Anlamsız olan şeyleri anlamlandırma gibi bir gücü var tıpkı kelimelerin insanları değiştirebilme gücü gibi. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Kızıl Yükseliş Soruları ve Cevapları

Kızıl Yükseliş kimin eseri?

Pierce Brown

Kızıl Yükseliş türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Macera

Kızıl Yükseliş kaç sayfa?

448

Kızıl Yükseliş Yorumları

mükemmel bir roman elimden bırakamadım çok akıcı bir konusu var uzun olmasa bir kerede okunacak türde

05-11-2016 19:30

çok güzel bir roman

13-11-2016 21:31

fena kitap değil daha iyilerini gördüm abartılacak bir yanı yoktu

27-11-2016 21:11

fena değil diyen arkadaş daha iyisine örnek verirsen sevinirim, onu okuyayım :)

18-01-2017 23:00

açıkçası alırken bu kadar iyi bir kitap olacağını beklemiyordum kızıl yükseliş on numara kitap olmuş pahalı ama verdiğiniz paraya değiyor sanırım seri halindeymiş şimdi serinin diğer kitaplarını alıp okuyacağım

16-11-2019 16:52

karakterleri hakkında detaylı bilgi lazım

11-08-2022 23:56

kötü kitap değil okunabilir

02-09-2023 18:41