Kitapları Kurtaran Kedi

Kitapları Kurtaran Kedi
Kitabın Yazarı:Sosuke Natsukawa Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Turkuvaz Yayınlandığı Yıl:2020 Sayfa Sayısı:207 ISBN:9786057717610 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:125,85 TL KitapYurdu:129,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kitapları Kurtaran Kedi - Sosuke Natsukawa

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Hon O Mamoroutosuru Neko No HanashiÇeviren:Hüseyin Can Erkin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kitapları Kurtaran Kedi Özet

Rintaro sıradan liseli bir çocuktur. Daha küçük yaştayken anne ve babası boşanmış, çok geçmeden annesi vefat etmiştir. Bunun üzerine dedesi onu yanına alır. Fakat artık dedesi de ölmüştür ve halası onu yanında götüreceğini söyler. Bu süreçte Rintaro dedesinin Natsuki Kitabevi’nde vakit geçirir. Bu sırada bir ses duyar fakat gelen bir müşteri değil, kedidir. Bu kedi diğerlerinden oldukça farklıdır. Çünkü insan gibi konuşabilmektedir. Rintaro bir an afallasa da bu duruma ayak uydurur. Kedi, bir yerde çok sayıda kitabın kapalı kaldığını ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyler. Rintaro bir şey yapamayacağını söylese de ikna olur ve kedinin peşinden gider.

Gizemli bir yolculuğun ardından görev yerine ulaşmışlardır. Televizyona ve radyolara çıkan, konferanslar veren, yılda yüz kitap okuduğunu söyleyen bir adam vardır karşılarında. Kütüphanesindeki bütün kitapları, yani elli yedi bin altı yüz yirmi iki adet kitabın tamamını okuduğunu söyler. Rintaro ise onun aslında kitapları sevmediğini, onları buraya hapsettiğini savunur. Adam bir kitabı ikinci kez okumanın vakit kaybı olduğunu düşünürken Rintaro tam aksini söylüyordur. Hararetli geçen bu tartışmanın sonunda adam ikna olur ve bütün kitapları özgür bırakır.

Rintaro’nun sınıf arkadaşı Sayo, kitabevine uğrayıp ona ders notlarını bırakıyor ve okula gelmesi için onu uyarıyordur. Ancak Rintaro ona pek kulak asmamaktadır. Bir gün tekir kedi tekrar kitabevine gelir ve Rintaro’dan tekrar yardım ister. Bu defa ise, kitapları kesip kırpan birinden söz eder. Rintaro tekrar yardıma gidecekken Sayo kitabevine gelir ve tekir kediyi görür. Tekir kedi Sayo’nun onu duyamayacağını söyler. Çünkü onu duyması için özel koşulları taşıyan bir insan olması gerekiyordur. Ancak Sayo onu duymuştur. Rintaro istemese de ikinci görev için Sayo da peşlerine takılır. Bu defa bir enstitüye giderler. Burada bir adam, insanlar kalın kitapları okumakta zorlandığı için kitapları kesip kırparak birer cümlecik haline getirmeye çalışıyordur. Rintaro bunun yanlış olduğunu açıklamaya çalışır. Adam bu işi yaparken Beethoven’in 9.Senfonisini dinlemektedir. Rintaro şarkıyı hızlandırır ve hızlandırıldığında berbat bir hale geldiğini ona kanıtlar. Sonunda adam ona hak verir ve bu görev de tamamlanır.

Tekir kedi son kez Rintaro’dan yardım ister. Bu defa kitapları yalnızca satıp para kazanmak için basan bir adamın yanına giderler. Sayo da yanlarındadır. Adam kitapların yalnızca sarf malzemesinden ibaret olduğunu savunur. Herhangi bir şeyi iletmek için değil, toplumun taleplerine göre kitap çıkarttıklarını söyler. Ulaştırılmak istenen mesajın hiçbir önemi olmadığını düşünür. Fakat Rintaro, onu da ikna etmeyi başarır. Artık yalnızca toplumun talep ettiği, içeriği önemsiz kitaplar çıkartmayacaktır.

Tekir kedi tekrar Rintaro’dan yardım ister. Fakat bu sefer kurtarılması gereken kitaplar değil, arkadaşı Sayo’dur. Bunu duyan Rintaro hemen yardıma koşar. Tekir kediyle birlikte tekrar bir yolculuğa çıkarlar ve onları bir kadın karşılar. Gittiği üç labirentteki kişilerin şu anki sıkıntıda olan durumlarını gösterir. Rintaro önce kötü bir şey yaptığını düşünse de dedesinin sözleri aklına gelir ve ne yaptığını haykırır. Bu küçük liseli çocuk kendinden çok büyük laflar ediyordur ve kitapların gücünün farkındadır. Bunun üzerine kadın, Sayo’yu serbest bırakır.

Dedesinin ölümünün üzerinden üç ay geçmiştir. Ancak Rintaro, halasıyla gitmek istemiyordur. Onu bazı şartlarla ikna eder. Halası, okula gitmesini, haftada üç gün ona telefon telefon etmesini ve bir sorunla karşılaştığında muhakkak gurur yapmadan ona danışmasını ister. Rintaro kabul eder ve Natsuki Kitabevi’nde kalır.

DEĞERLENDİRME:

Kitapları Kurtaran Kedi, her okurun kütüphanesinde yer alması gereken bir kitap. Kitap okumaktan, kitap yayınlamaya birçok konuyu basit bir dille sorguluyor. Okuyucuyu yormayan, akıcı bir anlatıma sahip. Her okurun üzerine düşünmesi gereken konular ele alınmış. Bir kitabı on kez okumak mı yoksa on farklı kitap okumak mı? Kitaplar özetlere indirgendiğinde kitap aynı mesajları taşıyabilir mi? Kitaplar yalnızca taleplere göre mi basıma gitmeli? Japon Edebiyatı’ndan bu sorulara çok güzel cevaplar veren hem yetişkin hem de genç yetişkinlere hitap edebilecek güzel bir kitap.

Yazan: Ceren Kurban

Kitapları Kurtaran Kedi Kitap Özeti

Her Şey Böyle Başladı

Rintaro adında liseli bir çocuk vardır. Bu çocuğun annesi babası boşanır bu olay üzerine dedesi onu yanına alır. Dedesinin Natsuki adında bir kitabevi vardır, ikisi bir burada vakit geçirirler. Belli bir zaman sonra Rintaro’nun dedesi ölür ve cenazeye gelen halası onu yanında götüreceğini söyler. Rintaro halasıyla gideceği için dedesinden kalan kitabevindeki kitapları satışa çıkarır. O sırada yanına her zamanki müşterisi Akiba gelir, birçok kitap seçer. Bu sırada ona buradan gitmemesini söyler ama Rintaro buna mecbur olduğunu dile getirir. Akiba gittikten sonra o da yukarı çıkıp kendine yemek hazırlar.

Labirent: Hapseden

Rintaro, Kitabevinde otururken birden bir ses duyar, önce bir müşteri geldi zanneder sonra karşısında kediyi görünce şaşırır. Kedi tıpkı insan gibi konuşuyordur. Bu durumu algılamakta zorlanır kedi konuşmalarıyla onu etkiler ve gerçekten onun konuşan bir kedi olduğu kanaatine varır. Kedi Rintaro’ya bana yardım eder misin diye sorar o da evet ama nasıl yardım edeceğim diye cevaplar. Kedi de kitaplar bir yerde hapis ediliyor onları kurtarmamız gerek der. Rintaro nasıl yani diye sorgular, kedi de beni takip edersen sana durumu açıklarım der. Kitapevinden çıkarak uzun bir yolculuk sonrasında kedinin dediği yere varırlar. Ama bu gittikleri yer Rintaro’yu baya etkiler çünkü gizemli bir dünyayı andıran tarzdadır. Burada okuduğu kitapları kitaplığa bırakıp kilit ile kapatan bir adam vardır, kedi bu kitapları kurtarmak için Rintaro’dan yardım istemiştir. Adamın yanına belli aşamalardan geçerek ulaşırlar. Adam sert mizaçlı biridir, hemen ikna olacak bir tip değildir. Fakat Rintaro ilginç cesur sözleri ile adamı etkiler ve kitaplar hapsedildikleri yerden çıkarılır. Böylece görev tamamlanınca Rintaro ile kedi kitapevine dönerler.

İkinci Labirent: Kesip Kırpan

Konuşan kedi yine Rintaro’nun yanına gelir. Yine onun yardımına ihtiyacı olduğunu söyler. Rintaro da sorunun ne olduğunu kediye sorar. Bir adamın kitapları sürekli kesip kırptığını söyler. Bir an önce buna müdahale etmeleri gerektiğini der. Tam bu konuyu konuşurken o sırada kitabevine Rintaro’nun sınıf arkadaşı Sayo gelir, konuşan kediyi görür ve o da bu macerayı yolculuğa katılır. Kedi onları her yeri kitaplarla dolu bir enstitüye götürür, bu kitapları kesip kırpan kişi buradadır. Uzun yolculuk ardından adamı bulurlar. Onu masada oturup kitap kırparken görürler, durum cidden de vahim bir haldedir. Rintaro adama bunun nedenini sorar. Adam da kalın kitapları insanların okumasını kolaylaştırmak adına kitapların belli kısımlarını bırakıp geri kalanını kestiğini söyler. Rintaro bunun yanlış olduğunu adama anlatmak için adamın dinlediği Beethoven müziğini hızlandırır, adam bu durumdan rahatsız olur. Rintaro da bak işte her şeyin özü anlamlı güzeldir der. Adam da onun bu sözlerinden etkilenir ve kitap kesme işlemini bırakır, kestiği parçalar birleşir kitaplar eski hallerine dönüp kitaplığa bırakılır.

İkinci Labirent: Satıp Dağıtan

Bu bölümde konuşan kedi Rintaro’ya son kez kendinden yardım istediğini söyler. Bu kez de kitapları sadece satıp para kazanmak amacında gören bir adamı ikna etmek için bir yola çıkacaklarını söyler. Rintaro kabul eder. Sayo da onlara eşlik eder. Uzun ve garip bir yolculuk sonrasında adamın yanına varırlar. Adam çok serttir. Rintaro onunla konuşmalarında onun olduğu sertlikte konuşur. Adam kitapların özellikle insanlar tarafından talep edilme düzeyine göre üretip satma amacında olduğunu, kitap konusunda ince düşünmeyi gereksiz bulduğunu ifade eder. Rintaro’ya bu garip gelir, sinirlenir. Ona bunun yanlış olduğunu söyler ve onu inatla bu düşünceden vazgeçirmeye ikna etmek için çabalar. O sert, sadece para amacı olan adamı ikna eder. Daha sonra Rintaro, Sayo ve kedi kitabevine dönerler. Kedi Rintaro’ya veda eder.

Son Labirent

Bu bölüm beklenmedik bir anda konuşan kedinin Natsuki Kitabevine gelmesi ile başlar. Kedi Rintaro’dan son kez yardım istediğini söyler. Rintaro şaşırır görevlerinin bittiğini biliyordur. Kedi ona arkadaşı Sayo’nun labirentin en karanlık dibine kapatıldığını, onun için sen bu durum için çağırılıyor ve bekleniyorsun der. Rintaro Sayo’nun ellerinde olduğunu öğrenince hemen gitmeleri gerektiğini kediye söyler. Gittiklerinde Rintaro’yu bir kadın karşılar. Onunla kitaplar hakkında konuşur, bu zamanda kendisi gibi kitaplar için mücadele eden birisinin olduğu için mutluluk duyduğunu söyler. Daha sonra arkadaşını serbest bıraktığını söyler, artık kendisinin de burada zamanının dolduğunu söyler. Rintaro kitabevine döner.

Bitiş

Bu bölümde Rintaro’nun kitabevindeki bir günü anlatılmıştır. Dedesi ölünce halası onu yanında götüreceğini söylemiştir ama Rintaro halası ile gitmek istemediğini burada kalmak istediğini söyler. Halası da belli şartları kabul ederse olabileceğini söyler ve orada kalır.

DEĞERLENDİRME

Bu eser kitap sevgisinin ne kadar önemli özel olduğunu bizlere benimsetmek içi yazılmıştır. Ben çok severek beğenerek okudum. Rintaro adında bir gencin kitapların özgürlüğü için yaptığı mücadeleler kitapseverlere mesaj niteliğindedir. Mutlaka okumalısınız diyorum…

Yazan: Fatma Özdemir

Kitapları Kurtaran Kedi Soruları ve Cevapları

Kitapları Kurtaran Kedi kimin eseri?

Sosuke Natsukawa

Kitapları Kurtaran Kedi türü nedir?

Yabancı Romanlar

Kitapları Kurtaran Kedi kaç sayfa?

207

Kitapları Kurtaran Kedi Yorumları

çok güzel bir hikayesi var bakış açınızı değiştiriyor konuyu çok güzel bir açıdan ele almış

19-10-2021 23:22

yorumları merak ettim ama tek bir yorum var değerlendirme güzel olmuş alıp okuyacağım

24-07-2022 19:08

japonca hikayeler çok güzel oluyor sevdiğim edebiyatlardan biri

26-04-2023 19:44

japon edebiyatı seviyorsanız mutlaka okuyun

13-02-2024 23:03