Kelebek

Kelebek
Kitabın Yazarı:Henri Charriere Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:E Yayınları Yayınlandığı Yıl:1969 Sayfa Sayısı:565 ISBN:978975390150X Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kelebek - Henri Charriere

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Biyografi, Günlük / Anı Orjinal Adı:PapillionÇeviren:Aydil Balta

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kelebek Özet

Fransız edebiyatının bir dönem en fazla tartışılan yazarı olan Henri Charriere işlediği bir cinayet nedeni ile tutuklanmış ve ömür boyu hapis cezası almıştır. Kaçmak için 13 yıl mücadele etmiş ve sonunda başarmıştır. Bu vesile ile de yazarlık kariyerine başlamış, 13 yıllık kaçma mücadelesini Kelebek kitabında anlatmıştır. Yani Kelebek Henri Charriere’nin 13 yıllık kaçış serüvenidir.

Henri Charriere başından beri masum olduğunu iddia etmektedir. 26 Ekim 1931 yılında Paris’te işlenen cinayetin en büyük şüphelisidir fakat suçluluğunu kanıtlayacak kesin deliller bulunmamaktadır. Buna rağmen delillerin ona yönlendirmesi nedeni ile müebbet hapis cezasına çarptırılır ve böylece Fransız Guyanası’ında kürek mahkumu olur.

Henri suçlu olduğunu bir türlü kabul etmez ve bu yüzden hapisten kaçmak için planlar yapmaya başlar. Bu yüzden kendini özgürlüğe kanat çırpan Kelebek olarak adlandırır.

Kelebek ilk olarak para karşılığı kendini hasta gibi gösterterek hastaneye gider. Hastanede iken planını uygulamaya koyar ve hastaneden kaçmayı başarır. Kelebek bir süre gizlenerek yoluna devam etmeye çalışır fakat kaçışı fazla uzun sürmez ve polisler tarafından yakalanarak yeniden hapishanenin yolunu tutar.

Kelebek yeni bir kaçış planı ile yeniden hapishaneden kaçmaya başarır ve bu kez bir kabile ile yaşamaya başlar. Kabile içinde yeni bir hayatı olmuştur. Fakat bir süre sonra hata yaparak kabileden ayrılır ve geri döner. Geri dönmesi ile birlikte yeniden yakalanması bir olur ve tekrar hapishaneye gönderilir.

Kelebek bundan sonra farklı cezaevlerinde kalır ve hepsinden kaçma teşebbüsünde bulunur ama başarılı olamaz. Son olarak Fransa’da Royal adasındaki bir hapishaneye gönderilir. Buradan da kaçma teşebbüsünde başarısız olur fakat bir gün cezaevinde isyan çıkar. Bunu fırsat bilerek yine hapishaneden kaçar ve kendini İngiliz Güyanı’ında bulur. Bir süre burada yaşar ama yine buradan da ayrılmayı kafasına koymuştur. Buradan ayrılıp Venezuella’ya ulaşır. Yıllardır mücadelesini verdiği özgürlüğe sonunda kavuşmuştur.

Kelebek romanı oldukça ilginç bir kitap. Hapishaneden kaçmayı kafasına koymuş bir adamın yıllar süren mücadelesini okuyorsunuz. Bazılarında başarılı oluyor, bazılarında başarısız fakat özgürlüğü için yılmadan mücadele ediyor. Sonunda özgürlüğüne kavuşuyor ve azmin gücünü bir kez daha okurlara sunuyor.

Kelebek Soruları ve Cevapları

Kelebek kimin eseri?

Henri Charriere

Kelebek türü nedir?

Yabancı Romanlar, Biyografi, Günlük / Anı

Kelebek kaç sayfa?

565

Kelebek Yorumları

yazarın yaptığını önceden bilseydim alıp okumazdum bu tarz yazarların para kazanmasını haksızlık olarak görüyorum suç işliyorlar yapmadıkları pislik kalmıyor sonra anılarını yazıp köşeyi dönüyorlar namuslu yazarların suçu ne yani

24-11-2016 22:41

azmin gücünü güzel anlatmış sıkıcı kitap ama yine de kendisini okutturuyor

14-12-2016 13:15

burada düşük puan vermişler ama çok güzeldi kelebek kitap dediğin böyle olur içten yazılmış bir kerede okutuyor kendini ben çok beğendim okuduğum en iyi romanlardan bir tanesiydi tavsiye ederim

09-06-2019 17:44

kelebek romanın konusu nedir kısaca yazarmısınız

13-04-2022 13:13

kitap sonuna doğru güzelleşiyor mu başladım ama konusu ilerlemiyor bırakacağım sanırım

31-01-2023 20:12

kitap özeti neden bu kadar kısa

05-11-2023 23:23