Karanlık Zihinler

Karanlık Zihinler
Kitabın Yazarı:Alexandra Bracken Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Parodi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 (12-12-2014) Sayfa Sayısı:576 ISBN:9786055034092 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:75,90 TL D&R:77,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Karanlık Zihinler - Alexandra Bracken

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Macera Orjinal Adı:The Darkest MindsÇeviren:Handan Sağlanmak

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karanlık Zihinler Özet

Karanlık zihinler, 10-18 yaşlarında zihinsel ve fiziksel güçleri olan çocuklar üzerine kuruyor hikayesini. Bu çocuklar önce hükümet tarafından yayılan salgınla ortaya çıkarılıyor. Daha sonra kamplara toplanıyor. Kamplarda çocuklar güçlerine göre beş renkte sınıflandırılıyor: Yeşil, mavi, sarı, turuncu ve kırmızı.

Yeşiller çok zeki, bulmacalarda başarılı kampta da özelliklerine uygun eğitimler alıyorlar. Maviler telekineziye sahip, sarılar elektriği, kırmızılar ateşi, turuncular zihin kontrol edebiliyor. Tabi bu özel çocuklar için çatışan gruplar var. Hükümet çocukları kamplarda toplamış durumda ve kırmızı ve turuncuları imha ederek düzeni sağlamaya çalışıyor. Çocuk birliği adında da birtakım insanlar da kamplardan çocukları kurtarmaya çalışıyor ancak onların da bir amacı var.

Baş karakterimiz Ruby turuncu olmasına rağmen onu kontrol eden doktorun zihnini karıştırarak yeşillerin arasına girmeyi başarmış. Ancak salgınla ayırt edilen çocukları tekrar ayrıştırmak için 'beyaz gürültü' adıyla hoparlörden sinyal veriyorlar. Beyaz gürültü sadece çocuklar üzerinde etkili, gerçekten acı veriyor ve yetenekleri üzerinde baskılayıcı bir etkisi var.

Asıl hikaye çocuk birliğinin Ruby'yi kamptan kaçırmasıyla başlıyor. Dr. Cate araba değiştirirken erkek arkadaşı ile buluşuyor ve Ruby adamın eline dokunduğunda özel çocuklardan birini öldürdüğü anısını görüyor. Ruby ile kaçırılan diğer çocuğa kıyafetlerini değiştirmeleri için zaman verildiğinde Ruby kaçmaya karar veriyor tam o sırada küçük bir kızı görüyor ve peşine düşüyor. Ufak çaplı bir kovalamacadan sonra Zu bir arabaya biniyor. Ruby'yide içeri çekiyor. Cate' in sevgilisi de onları arıyor. Gürültüden Liam ve Chubs arabaya biniyor. Ve macera başlıyor.

Ruby önce sadece uzaklaşmak istese de ekibin hayallerine ortak oluyor. Ekibin son amacı da kulaktan kulağa yayılan zarar görmeyecekleri, özgürce yaşayabilecekleri bir yerin bilgisi. Kaçak çocuk özel olan çocuklar için mutlu ve barışçıl bir yuva vadediyor. Tabi peşlerinde birlik, pök ve yetişkinlerde olunca macera katlanıyor. Bu arayışları sonucunda Kaçak Çocuk'u buluyorlar. Ancak bir süre sonra buranında güvenli olmadığını anlıyorlar.

Karakterlere bakacak olursak; olaylar Ruby'nin anlatımıyla önümüzde şekilleniyor. Ruby sessiz, olaylara karışmayan bir çocuk. Güçlerini yeterli düzeyde kullanmayı yolda ve başkanın oğluyla öğreniyor. Eh tabi Kaçak Çocuk'un amacı sadece güçlerini nasıl kullanması gerektiğini göstermek değil. Liam, ekibin lideri. O bir mavi ve sevdiklerini kollayan biri. Chubs ise o tam bir yeşil. Ekibin beyni. Zu'ya ders çalıştırdığı bölüm favorim. Ve Zu, elektriğe hükmedebiliyor. Kampta sarılara yaptıkları kötü bir şeyden dolayı konuşmuyor. Ama merhameti sevgisi her davranışında gizli.

Entrikalar, gizemler, heyecanın soluk soluğa olacağı bir yol. Onlar yolda birbirlerine güvenmeyi, sevmeyi öğreniyorlar. Yol onlar için kendilerini keşfetme süreci birazda. Her birinin sorumlulukları var. Birbirlerini geride bırakmıyorlar asla ve her kitapta olduğu gibi vazgeçilmezimiz aşk. Ruby ve Liam'ın birbirlerine olan sevgisi, Ruby'nin gücünden dolayı gösterdiği fedakarlıklar... Tam bir best-seller kısaca.

Karanlık zihinler, bu kitap serisinin ilk kitabı. Kitap gayet sade bir dille yazılmış. Hitap ettiği kesim 12-20 yaş diyebilirim. Anlatılanları rahatça zihnimizde canlandırabiliyoruz. Bu dünyayı sağlam bir çerçeveye oturtmak adına diğer kitaplarda bilgi verildiğini düşünüyorum. Metroda, otobüste, kafanızı boşaltmak istediğiniz zaman kaçabileceğiniz bir dünya.

Yazarın yarattığı distopya beni çok tatmin edemedi ama çok beğenenler var ve üzerine filminin de olduğunu düşünürsek kitlesini tatmin eden bir kitap. Ancak kitap ve film ana hatlarda örtüşüyor. Ve film oradan oraya gidince arada gerçekten kitapta işlenmiş güzel yerleri atladığını fark ediyorsunuz o yüzden önce kitap sonra film :)

Yazan: Gizem Yıldırım

Karanlık Zihinler Soruları ve Cevapları

Karanlık Zihinler kimin eseri?

Alexandra Bracken

Karanlık Zihinler türü nedir?

Yabancı Romanlar, Bilim Kurgu, Macera

Karanlık Zihinler kaç sayfa?

576

Karanlık Zihinler Yorumları

elimden bırakmakta zorlandım çok hoşuma gitti

15-01-2019 16:58

karanlık zihinler, türü distopya olsa da daha çok genç yetişkin fantastik bir roman. merak uyandırıcı ve sürükleyici bir hikayesi var. daha çok yaşınız 12-18 arası ise tavsiye ederim. konusu ise; bir salgın sonucu tüm çocuklar ölüyor. geriye kalan az miktardaki çocukların ise özel güçleri oluşuyor ve devlet yaşayan çocukları kamplarda toplatıyor. biz de bir kızın bu kamptan kaçışını falan okuyoruz. filmini de tavsiye ederim.

esma nida. • 16-01-2019 11:00

mükemmel bir eser🎖gerçekten çok beğendim. arkadaşın dediği gibi 12-18 yaş kitlesine uygun bence.🎈aynı zamanda filmi de var🌠ama okumak daha orijinal💎benim puanım 7/10🦄size iyi okumalar🍬🍬🍬

maNga • 12-02-2019 17:50

karanlık zihinler kitap serisinin tamamını ekler misiniz sadece birini eklemişsiniz seri hakkında bilgi almak istiyorum

24-02-2020 21:35

arkadaş tavsiyesi ile başladım ama daha yarıya gelmeden soğudum kitaptan zaten gereksiz uzun bir kitap bir de seriymiş okuyabileceğimi sanmıyorum

07-06-2022 22:37

bana kitabın karakterleri gerekiyor

20-03-2023 20:13