Karahindiba

Karahindiba
Kitabın Yazarı:Sinan Sülün Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Sel Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:136 ISBN:9789755705248 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Karahindiba - Sinan Sülün

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Karahindiba Özet

Karahindiba, Sinan Sülün'ün kaleme aldığı, üç kısa öyküden oluşan harika eseridir. Kitap, 1980 doğumlu otuz beş yaşındaki genç yazarın ilk kitabı olma özelliğini taşımakta. İlk kitabı olsa da Sinan Sülün'ün güçlü bir kaleme ve yazma becerisine sahip olduğunu söyleyebilirim. Yazarın okuduğum ilk kitabı bende iyi bir izlenim bıraktı doğrusu. Öykü severlere tavsiyemdir!

Kitabın içinde yer alan ilk kısa öykü Aralık, Rıfat'ın öyküsü. Hayatında her şey mükemmelken, iyi bir işe ve iyi bir eşe, sadık olduğunu zannettiği bir arkadaşa sahipken birdenbire her şeyinin mahvoluşunun öyküsü. Karısının onu en yakın arkadaşıyla aldattığını öğrendiğinde pes edip abisine ziyarete gider. Yıkılmış, onun gözünde artık her şey anlamını yitirmiştir. İnsanlarla konuşmaya bile mecali yoktur. Yalnız, hastalığının etkisiyle sürekli uyuyan annesini görmek istemektedir, fakat hayat buna da izin vermez. Rıfat hepimizin korkularının da öyküsü aynı zamanda.

İkinci öykü olan Mavi Pelikan ise, umutsuz bir aşkın hikayesi. Mavi ile Numan'ın karşılaşması Numan'ın patronu sayesinde olur. Numan ezilmiş, kimsenin konuşmak, arkadaşlık etmek istemediği, çirkin, talihsiz bir adamken bir gün patronu dükkana yaralı bir pelikanla çıkagelir. Yalnızlıktan bunalmış olan Numan, adının Mavi olduğunu öğrendiği bu nadir bulunan beyaz pelikanla arkadaşlık etmeye başlar. Geceler boyu sohbet edip, gülüşürler. Fakat gelgelelim bir gün Mavi aşık olduğunu itiraf eder. Numan da aşkına karşılık verir. "Her güzel şeyin bir sonu olduğu" gibi, Numan'ın da aşkının bir sonu vardır tabii. Daha çok, bir pelikanla ilişkisinin olmasının tuhaf karşılanacağı korkutur onu. Mavi Pelikan, aptalca korkular nedeniyle bir aşkın kaybedilişinin hikayesi.

Üçüncü ve son öykü olan, aynı zamanda kitaba adını veren Karahindiba adlı öykü ise yitik bir yaşamın, Adnan Çubuk'un hikayesi. Babasının istediği gibi bir banka memuru olmak yerine hayallerinin peşinden giden Adnan, hayal ettiği gibi bir yaşama sahip değildir. İşsiz kalmıştır, yazmayı hayal ettiği kitabı yazamamıştır, ve milyonda bir görülen bir hastalığa yakalanmıştır. Babasının aşağılamalarına ve azarlamalarına dayanamayıp son bir hevesle iş aramaya karar vermişken, gazetede gördüğü bir ilan hayatını alt üst eder. İlanda tam da doğum gününde bir otelde bir davete çağrıldığı yazmaktadır. Ne kadar uğraşsa da daveti kimin verdiğini bulamaz. Doğum günü gelip çattığında ise otelde karşılaştıkları onu şaşkına çevirir.

Bu üç güzel öykü, Sinan Sülün'ün diğer öykü ve kitaplarını da okuma isteği uyandırıyor. Kitap ve özellikle öykü severlere tavsiye edilir.

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Karahindiba Soruları ve Cevapları

Karahindiba kimin eseri?

Sinan Sülün

Karahindiba türü nedir?

Öykü/Hikaye

Karahindiba kaç sayfa?

136

Karahindiba Yorumları

güzel bir kitap ama karahindiba nedir derseniz bilmiyorum

29-07-2015 23:22

öykülerin hepsi çok güzeldi çok beğendim kitabı

01-03-2016 00:36

güzel göndermeler yapmış sıkılmadan okuyorsunuz

22-04-2016 12:31

karahindiba öyküsü bu kadar mı? hikayesini merak ediyorum güzelse ona göre bu kitabı alacağım

25-08-2019 17:05

karahindiba aşk hikayesi mi?

13-07-2022 19:28

enno ya da asfalttaki karahindiba hikayeleri aynımı

15-06-2023 17:21