İşaret

İşaret Serisi 1. Kitap İşaret
Kitabın Yazarı:Deniz Erten Kitap Türü:Din / Tasavvuf Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 (20-10-2016) Sayfa Sayısı:296 ISBN:9786053110552 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İşaret - Deniz Erten

Kitap Türü:Din / Tasavvuf

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İşaret Özet

Deniz Erten’in İşaret kitabı, bizlere Allah'ın yolunu gösteriyor. Aslında farkında olmadığınız bir çok şeyin Allah'ın bize gönderdiği işaret olduğunu, mucize beklemenin anlamsız olduğunu ve gökten bize asla bir mucizenin inmeyeceğini anlatıyor. Biz kendi yolumuzu Allah'ın gönderdiği işaretler ile anlamalıyız. Bilimsel bilgilerle de desteklenen kitap kavramlardaki derin manaları ortaya çıkarıyor. Ama her kelimenin altında bir anlam aramak ve bu kelimeler üzerinden çıkarımlar yapmak bir süre sonra sıkıcı oluyor. Bilimsel bilgilere de eksik şekilde yani yüzeysel olarak adeta bir ders kitabı alıntılanmış gibi eklenen ve o dersin hocaya ihtiyaç duyulan bir anlatıma sahip.

Deniz hanım babasız büyümüş ve Allah'ın varlığını o andan itibaren derinden hissetmeye başlamış. Kainatın yaratıcısının mucizelerle dolu olduğuna ve kullarını hep gözetip koruduğuna şahit olmuş. Allahım hep bizim yanımızda olduğunu onunla irtibatı koparmamız gerektiğini vurgulamış.

Kader konusunda ve intanîlarımız gereği iradenizle doğru ya da yanlış seçimler yapmaya izin verilmiş varlıklar olduğundan bahsetmiş. Fiillerin sonuçları olacaktır, aynen toplum halinde yaşadığımızda birinden çalarsak karşılığının hukuk önünde ödeneceği sonucunu Doğurması Allah'ın kurduğu kainat düzeni için geçerlidir. Kaderiniz neticesinde yaptığınız yönelmeler Allah tarafından bilinmektedir yaptığınız her tercihin Sonucu bellidir.

Zaman kavramı ise olaylar esnasında algıladığını bir sıralama olarak anlatılmıştır. İnsanların içinde yaşadığımız boyutu gereği dün, bugün, yarın, geçmiş ve gelecek gibi ayrımlar vardır. Zaman kader konusunun anlaşılması için şarttır. Kader konusunda 100 yıllardır sıkışıp kaldığınız ve bu yüzden de hayatımızı bu yönde hakiki bir anlayışla yapılandırmadığımız içindir kayıplarımız. Yazar, Allah katındaki zamanı, yani An denilen parçalı sıralı zaman dilimlerinin bütününün sadece Allah katında olduğunu belirtmiştir.

Kuran farklı ayetlerde Adem'i cennete halk ettik. Biz Adem'i sudan yarattık. Biz Adem'i Balçıktan yarattık gibi ifadeleri farklı Adem'lere de işaret etmek için kullanılmıştır. Yani bizlerden çok öncesinde vurgulanan başka insanların da olduğu anlamı çıkartıla bilmektedir. Kanımızdaki demir bizi hayatta tutan bu derece önemli bir element yıldızlardan gelmektedir. Belkide bu yüzden her nefes bir yıldız gibi davranmak ister. Herkes en çok kendini sever. Ve sevilen popüler olmuş ürünlere yıldız denir. Çünkü biz yıldız tozu taşırız.

Evren ses ve bunun meydana gelmesinde ortaya çıkan dalga ve frekanslarla meydana gelmiştir ve İsrafil tarafından Sur’a üflendiğinde çıkan ses de dünyayı yok edecektir.

Her insan bir âlimleri ve âlemlerin Rabbi de onunla birebir muhataptır. Her insan ayrı bir dünyadır. Yörüngeleri güneşi ve yıldızları yağmurları rüzgârları denizleri hazineleri vardır. İnsan dünya toprağının maddesinden yaratılmıştır.

Bizlerin Rabbi olan Allah şüphesiz bizi herkesten daha çok sevmektedir. Ona koşulsuz ibadet ve itimat etmemizi ister. Annemizin sevgisi okyanusta bir damlaysa, o sınırsız bir okyanus kadar çok sever. Her anımız onunla geçer ve o bizi bizden daha iyi tanır. Ancak aklımıza o zaman “Dünya niye bu kadar kötü?” şeklinde sorular gelir. Yazar bunu şu şekilde açıklar: Allah kullarını birbirlerine yardım etmeleri için yaratmıştır. Dünyadaki kötülükleri kendi iradeleri ile düzeltip dengeye getireceklerdir. Bir itiyaç sahibi görüp de “Ay, Allah yardımcı olsun.” Diyenler, aslında duyarlı görünen duyarsızlardır. Çünkü Allah adına bizler yardımcı olabilmeliyiz. Allah’ın sana verdiğini, senin vasıtanla Allah o kuluna gönderiyor. Burada biz kullar aracı rolünü üstleniyoruz. İslamiyet’te yardımlaşma temeldir. Temelde Tevhid ve Birlik olduğu için tavsiye edilir.

Sevabın kat kat değerli olduğunu, günahın ise affedilecek kadar küçüldüğü bir nazarda Rabbimize sonsuz bir itimat ve sevgi ile ibadet etmeliyiz.

Yazan: Zeynep Petek

İşaret Soruları ve Cevapları

İşaret kimin eseri?

Deniz Erten

İşaret türü nedir?

Din / Tasavvuf

İşaret kaç sayfa?

296

İşaret Yorumları

güzel kitapa benziyor...

20-08-2017 11:58

genel olarak güzel fena değil, fakat konumuza dönelim cümlesini o kadar çok kullanmış ki sıkıldım.

15-11-2017 17:56

süper kitaptı deniz erten işaret kitabı ile harika bir esere imza atmış lütfen devamı gelsin çok beğendim

05-07-2019 15:23

kıyamet u-işaret kitabı bu mu oluyor yazar aynı ama isimler biraz farklı

02-06-2022 14:42