İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon
Kitabın Yazarı:Pascale Chapaux-Morelli, Pascal Couderc Kitap Türü:Psikoloji Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2023 Sayfa Sayısı:182 ISBN:9789750508882 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:115,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon - Pascale Chapaux-Morelli Pascal Couderc

Kitap Türü:Psikoloji Çeviren:Işık Ergüden

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon Özet

Manipülasyon kişinin diğer kişiler üzerinde çeşitli söylem, davranış ve yaklaşımlarla tahakküm kurması şeklinde ifade edilebilir. Manipülasyon kelimesine günlük hayattan pek yabancı değiliz. Manipülatif davranışlarla da pek çok kez karşılaşıyoruz, özellikle ikili ilişkilerde neredeyse tüm bireyler farkında olarak ya da olmayarak manipülatif davranışlar sergileyebilmektedir. Bu kitapta daha çok ele alınan, üzerinde durulan biçimi ise narsist sapkınlık olarak ifade edilmiştir. Kitabın başında narsist sapkın partnerin kişi de uyandırdığı bazı hislere ve düşünce biçimlerine değinilmiştir: “Eşinizle ilişkinizde kendinizi boğuluyor mu hissediyorsunuz? İma yollu ya da dolaylı olarak sizi hiç durmadan eleştiriyor mu, sizin kendinize dair imgenizi yavaş yavaş değersizleştiriyor mu? Onu mutlu etmeye çalışırken, kendinizi bir hiç olarak, işe yaramaz biri olarak mı görüyorsunuz? Başkaları aileniz, çevreniz sizin kuşkularınızı ve kaygılarınızı anlamıyorlar ve eşinizi model bir eş ya da koca olarak mı görüyorlar? Kendinizi aşağılanmış mı hissediyorsunuz, partneriniz kimi zaman bu aşağılanmadan yararlanıyor izlenimi veriyor mu? Hiç dostunu yok mu ya da pek az mı var; sizi yavaş yavaş onlardan uzaklaştırdı mı? Evde ve dışarıda çok farklı mı davranıyor? Her eleştiriye karşı hırçın mı, sorgulanmayı, büyük ya da küçük hatalarını kabul etmeyi beceremiyor mu? Sizi her konuda ve bir hiç yüzünden sürekli suçluyor mu? Ne yaparsanız yapın onu memnun edemeyeceğiniz duygusu içerisinde misiniz? Bununla birlikte, giderek daha ender de olsa zaman zaman yeniden nazik, kibar biri oluyor mu? Eğer böyleyse ilişkinizin sapkın bir zeminde gelişiyor olması mümkündür.”

Kitapta yer verilen vaka örneklerinde daha çok narsist sapkın erkekler tarafından kötü muameleye maruz kalan, şiddet gören kadınlara yer verilmiştir, erkekler fiziksel ve zaman zaman da ekonomik gücü elinde bulundurduğu için daha aktif şiddette bulunurken kadınların erkeklere göre daha manipülatif davrandıkları çünkü şiddete yönelemedikleri ifade edilmiştir.

Kitabın ilk kısmında evliliklerin ilişkilerin zaman içerisindeki değişiminden bahsetmektedir. Sosyolog Serge Chaumier: çekirdek bölünmeli aşk kavramıyla birlikte olmanın artık her şeyi paylaşmak anlamına gelmediğini savunmaktadır. Kitabın üçüncü bölümü de “Sıradan Küçük Suçlar” kısmıdır. Bu kısımda her ilişkide basit düzeyde manipülasyon olabileceğini fakat her manipülasyonunda narsist sapkınlık boyutunda olmadığını ifade etmiştir. Bazen tartışmaların ilişki için gerekli ve yararlı olduğu da ifade edilmiştir fakat dozu, doğalında olması önemlidir. Doğal olmayan tartışma biçimleri şu şekillerde ifade edilmiştir: Ezeli tartışma ile kast edilen çiftlerin yıllardır birlikte olmalarına rağmen daima bir tartışma içinde olmaları ve birbirlerinden ayrılmamalarıdır. Yıkıcı tartışma ise manipülatörün kullandığı karşısındakini yıkmaya iktidarını kabul ettirmeye yönelik kullandığı tartışma biçimidir.

Manipülasyonun aygıtları kısmında ise; şantaj ve tehditler; suçluluk duygusu uyandırma; yalan pohpohlama; yerme, değersizleştirme; aracılık ve istila; sürgüleme ve bağımlı kılma başlıkları ele alınmıştır.

Böyle zulüm eden insanlarla neden birlikte olunur ki? Demeyin. Çünkü bu tipler oldukça sistematik ve adım adım çalışırlar. Önce yakışıklı prens rolüyle herkesin sevgilisi izlenimi verirler. Baştan çıkarmak için kendini olmadığı gibi gösterir. İlerleyen zamanlarda başkaları onu mükemmel bulurken eşi acı çeker ve madalyonun arka yüzünü keşfeder. En tehlikeli yanı da kendini savunmasıdır. Çünkü bir adaletsizliği kurbanı olduğuna inanır: ona bir şey borçludurlar, verilmemiş bir şey. Muhtemelen ilişkinin başında duygudaşlık yaratmak için yapay bir kırılganlık sergiler. Mutsuz çocukluğundan söz eder, karşı tarafın onu sevme onunla meşgul olma duygusunu uyandırmak için çabalar. Yavaş yavaş kişinin hayatını istila eder. Arkadaşlarından, işinden uzaklaştırır, yeteneklerini sorgulatır vb. Kurbanın yaşamında egemenliğini kurduğunda da yıkım evresine geçer. Alenen saldırır, küçümser, hakaret eder hatta şiddet bile uygular.

Kitapta kadınların geçmiş hatta çocukluk deneyimlerinin oldukça etkili olduğuna da değinilmektedir. Çocukken annesinin sevgisini kazanamayan kadın “telafi etme” anlamın narsistik sapkınla bağ kurar. Fakat annesinin ona bakışını asla değiştirememiş onu geri kazanamamıştır bu da onda güçsüzlük uyandırır. Bu yüzden telafi edebilmek adına umut eder, umut ettikçe yanında kalır yanında kalmanın tek yolu da itaat etmektir.

Kurtulmak için kurban önce kendine saygı duymayı öğrenmeli, kendi değerini yüceltmeli farkına varmalı. Gerekirse çevresinden bir uzmandan yardım almalı. Çevresiyle temas etmeli sağlıklı temaslar kurmalı, şeklinde de öneriler mevcuttur. Kitap, hızlı okunabilen, anlamak için alanda uzmanlık gerektirmeyen bir eserdir. Belki de bu eser; ne zamandır yürümeyen, iyi hissettirmeyen, kendimizi sorunlu saydığımız bir ilişkinin panzehiri olacaktır. Sağlıklı ilişki yaşayan bireyler de bu eserde kendisinden, partnerinden, ilişkisinden bir şeyler bulabilir fakat önemli olan narsistik sapkın dediğimiz kişilerden sıyrılmaktır. Her ilişki tartışmalı, küçük tuzaklar olarak adlandırılan manipülatif davranışları içerir, bunlar ilişkinin tozunu alan şeylerdir. Fakat sapkınlığa dönüşmeye başladığını fark ediyorsanız acilen yapmanız gereken şeyler olduğunu söylüyor, kitap.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon Soruları ve Cevapları

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kimin eseri?

Pascale Chapaux-Morelli Pascal Couderc

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon türü nedir?

Psikoloji

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kaç sayfa?

182

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon Yorumları

bu kitapları nasıl okuyup özetleyebiliyorsunuz?

15-05-2023 19:13

pdf yok mu yaa okul için lazım ama çok pahalı

31-10-2023 13:10