Her Şey Eksik Her Şey Tamam

Her Şey Eksik Her Şey Tamam
Kitabın Yazarı:İrem Yaşar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Küsurat Yayınları Yayınlandığı Yıl:2021 Sayfa Sayısı:169 ISBN:9786057413758 Kitap Puanı:9.1 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:71,30 TL KitapYurdu:74,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Her Şey Eksik Her Şey Tamam - İrem Yaşar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Her Şey Eksik Her Şey Tamam Özet

Kitabımızın türü romandır. Beş bölümden oluşuyor. Her bölümde Nazenin Sokak sakinlerinin hayatından parçalara eşlik ediyoruz. Ben özellikle birinci bölüm olan karakterlerin tanıtım bölümüne dair detaylı bilgilendirme verip ilerleyen bölümlere dair ortak bir olay örgüsü oluşturup sizlere aktaracağım.

1.Bölüm

Bu bölümde yazarımız kitabımızın ana mekânı olan Nazenin Sokak’ta yaşayan kişilere dair bilgiler vererek karakterleri bizlere tanıtıyor. 1 no’lu dairede Bülent Bey ve ailesi otuyordur. Bülent Bey, emekli ikramiyesini aldıktan sonra Nazenin Sokaktan bir ev alırlar. Bülent Bey’in Eşi’nin ismi Nurten, kızının ismi ise Leyladır. Kızları Leyla, merkezde bulunan kütüphanede çalışmaktadır. Mutlu, huzurlu bir aile ortamları vardır. 2 no’lu dairede Cemil Bey ve eşi Ayşe Hanım oturuyordur. Cemil Bey zor bir insandır, sürekli eleştiren biridir bu huyu da eşinin ondan bezmesine sebep olur. O kadar her şeye karışan biridir ki bir gün eşinin çiçekli elbisesini tadilat için terziye vermesine müsaade etmeden gizlice tadilat yapmaya çalışırken elbiseyi mahveder ve elbise çöpü boylar. 3 no’lu dairede Nermin ve annesi Muazzez Hanım oturuyordur. Nermin, Muazzez Hanım’ın dört çocuğunun en küçüğüdür. Liseyi bitirince Samsun iline çalışmaya gider. Babasının ölümü üzerine memlekete döner. Taziyeye ziyarete gelenlerin isimlerini hatırlayamayan Muazzez Hanım’a Alzaymır tanısı konur. Bu durum üzerine Muazzez Hanıma Nermin bakmak durumunda kalır. Nermin, İlyas isminde birini sever ama ailesi kabul etmediği için ayrılmak durumunda kalır. Hep onun hasretiyle ömrü geçer. 4 no’lu dairede Azize, eşi Ramazan ve beş çocuğu oturuyordur. Azize on yedi yaşındayken Ramazan’la evlendirilir. Erken yaşta evlendirildiği için çoğu şeyden mahrum kalmıştır. Bu mahrum kaldığı şeyleri çocukları sayesinde tadabilir. Azize eşi ve çocukları için fedakâr bir kadındır. Çocukları çok yaramazdır, bu durumdan Nermin ablasına hep dert yanar. Azize ne zaman başı derde düşse 3 no’lu dairede oturan Nermin ablasından yardım ister. Nermin de severek yardım eder. Bu durum bana eski komşuluk bağlarının nasıl içten, huzur verici olduğunu hatırlattı. 5 no’lu dairede İmam Ömer ve eşi Esra oturuyordur. Bu çift birbirlerine karşı sevgiyle dolu, saygılılardır. Özellikle hoşuma giden yönleri şu oldu yardıma muhtaç insanlar için var güçleriyle çalışan harika bir çift olmalarıdır. Bu çiftimizin çocukları olmuyordur. Bu durum onları çok üzmektedir. Bir gün umutlarını kaybetmeden birbirlerinden güç alarak hastaneye giderler. Tüm tetkikler yapılır. Doktor onlara çocuklarının olmasının çok çok düşük bir ihtimal olduğunu, sorunun Esra’dan kaynaklı olduğunu söyler. Esra bu durum karşısında büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Ömer ise onu nasıl ayağa kaldıracağını düşünür. Esra’yla naif bir konuşma yaparlar. Birbirlerine karşı sevgi dolu sözleri takdire şayan bir hareket. Esra, belli bir zaman geçince Ömer’e çocuklarının olmamasından dolayı ondan ayrılabileceğini söyler. Bunu duyan Ömer üzülür böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söyler. İki kişilik bir hayatlarının olabileceğini naif bir dille eşine anlatır. Esra mahallenin çocuklarının onların çocuk hasretine merhem olduğunu söyler.

Birinci bölümde karakterleri detaylı bir şekilde anlattım. 1 no’lu dairede oturan Bülent Bey’in kanserden ölümü üzerine eşi Nurten Hanım ve kızı Leyla yıkılır. Bu zorlu süreçlerinde Nazenin Sokak sakinleri onlara her manada destek verirler, yalnız bırakmazlar. Bülent Bey’in vefatının üzerinden epey süre geçince Esra ve Ömer çifti Nazenin Sokak sakinleriyle beraber bahçelerinde bir akşam vakti yemekler yapıp güzel bir gün geçirmek isterler. Bu teklifi herkes kabul eder. Huzurlu, neşeli bir ortam olur. Bu beraberliğin devam ettiği sırada Nazenin Sokak’a şık giyinimli bir adam gelir. Bu adam Nermin’in yıllardır sevgisini gönlünde taşıdığı İlyas’tır… Kitabın böyle bir sonla bitmesi kitabın devamının olduğu hissini uyandırdı.

DEĞERLENDİRME

Kitap bizi eski huzur dolu, bağları kuvvetli, fedakar insanların olduğu nostaljik bir sokağa götürüyor. Şimdi yaşadığımız modern çağın soğuk, kalpsiz insanlarından bir nebzede olsa uzaklaşıp neşe ve umut dolu bir yolculuğa çıkıyoruz. Hepimizin kendinden bir parça bulabileceği sıcacık bir eser. İrem Yaşar’ın kalemini çok sevdim. Mutlaka bu kitapla tanışmalısınız diyorum.

Editör: Fatma Özdemir

Her Şey Eksik Her Şey Tamam Soruları ve Cevapları

Her Şey Eksik Her Şey Tamam kimin eseri?

İrem Yaşar

Her Şey Eksik Her Şey Tamam türü nedir?

Yerli Romanlar

Her Şey Eksik Her Şey Tamam kaç sayfa?

169

Her Şey Eksik Her Şey Tamam Yorumları

çok güzel bir kitaptı

20-11-2022 13:18

bana sıradan bir kitap geldi özellikle şükretmek kelimesini sevmiyorum kadercilik vurgusu insanı geriye götürüyor ileriye değil

27-04-2023 14:45