Gökkuşağını Yakalamak

Gökkuşağını Yakalamak
Kitabın Yazarı:Kathleen Long Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Arkadya Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9789759996666 Kitap Puanı:7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Gökkuşağını Yakalamak - Kathleen Long

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Chasing RainbowsÇeviren:Buse Barış

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Gökkuşağını Yakalamak Özet

Kathleen Long’un popüler kitaplarından Gökkuşağını Yakalamak kitabı içeriği kadar beğeni toplarken aynı zamanda kapak tasarımı olarak da oldukça sevimli görünüyor. Kapaktaki huzurlu bank görüntüsü ile almaya karar verdiğim kitabı okurken de oldukça keyif aldım.

Gökkuşağını Yakalamak kitabındaki ana karakterimizin adı Bernie. Kitap Bernie’nin babasını kaybettiği dönemi anlatarak başlıyor. Bernie annesi ile bu durumu atlatmaya çalışırken bir yandan da kocasından ayrıldığını annesinden en azından bir süre için saklamaya çalışıyor. Bernie’nin hayatında kötü giden şeyler sadece bunlarla da bitmiyor. Bernie birkaç sene önce bebeğini doğduktan 5 gün sonra kaybetmiştir. Evliliklerinde önemli bir dönüm noktası olan bu durum Bernie’nin hayatını her anlamda olumsuz olarak etkilemektedir. Kocası kendisini başka bir kadın için terketmiş ve üstelik bir de bebek beklediklerini öğrenmiştir. Bütün bunlar içinde bulunduğu durumu daha da depresif bir hale sokmaktadır.

Bernie babasının cenaze işlerinden sonra izni bitip işe döndüğünde hayatını değiştirecek yeni bir adım daha atar. Artık katlanamadığını farkettiği patronuna istifasını verir ve işten ayrılır. Artık işi,eşi ve babası olmayan evdeki köpeği ile yalnız kalan bir kadın olarak ne yapacağını bilmeden kendini eve kapatır. Bernie’nin bu durumunun farkında olan ve ona destek olmaya çalışan kişilerin başında ise yıllardır dost olduğu Diane vardır. Diane 40 yaşlarda evli ve çocuklu bir kadındır. Bernie’ye her zaman olduğu gibi bu süreçte de yardım etmek ister ta ki hamile olduğunu öğrenene kadar. Bu sürpriz hamilelik ikisini de oldukça sarsar. Bu yaştan sonra çocuk fikrine kapalı olan Diane ve 40 lı yaşlarında bile anne olabilen ama kendisine bu şansın tanınmadığını düşünen Bernie.

Bütün bunlar olurken Bernie babasının ona bıraktığı bulmaca defterini çözmeye çalışmaktadır. Bernie bu defterden bulduğu her cümle ile kendi hayatına yön verebileceğine inanmıştır.

Diane’nin hamileliği iyice çığrından çıkmış kendini alışverişe veren Diane’nin eşi ve kızı oldukça sıkıntılı durumlar yaşamaya başlamıştır. Bernie de kendisine evden kaçış yolu ararken Diane’nin eşini ne kadar sevmese de sırf vakit geçirebilmek için işlerinde ona gönüllü olarak yardım edebileceğini teklif eder ve böylece orada çalışmaya başlar. Ayrıca Diane’nin kızı Ashley ile de harika bir ilişkileri vardır. Annesinden hamilelik nedeniyle beklediği ilgiyi göremeyen Ashley bu ilgili Bernie teyzesinde aramaktadır ve fazlasıyla da karşılığını almaktadır. Ama bir gün Ashley’in Bernie’yi kullarak ailesine yalan söyleyip geceyi dışarıda geçirmesi bütün ipleri germiştir.

Hayatındaki çalkantılar devam ederken evinin yanına taşınan komşusu “Bay 36 numara” Bernie’nin hayatında bazı değşikliklere sebep olmaya başlar. Bütün eğitim merkezlerinden atılan köpeğinin onun emirlerine uymaya başlaması bu değişikliklerin başında gelmektedir. Kitabın ilerleyen sayfalarında değişikliklerin detaylarını okuyucu ile buluşturan kitap oldukça akıcı ilerliyor.

Kitap bütün anlatım itibariyle oldukça sıcak ve akıcı bir dile sahip, oldukça gündelik bir üslupla çok rahat okuyabilyorsunuz. Konu olarak çok farklı ve şaşırtan bir hikayesi olmasa da okurken devamlılık sağlayabiliyorsunuz. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve diğer kitaplarını da incelemek isterim. Tarz olarak genelde aynı olduğuna dair yorumlar yapılan yazar çizgisinin dışına pek çıkmıyor.

Okurken keyif alabileceğiniz ve karakterleri benimseyebileceğiniz türden bir kitap. Kendimi kitabımı bıraktıktan sonra karakterler üzerinden acaba ne yaptı diye düşünürken buluyorum. Bu şekilde bağlılık sağlamak da bir yazar için oldukça önemli bir başarıdır. Kitaba büyük beklentiler ile başlanmamasını öneririm. Eğer çok farklı ve şaşırtan bir kurgu bekliyorsanız belki de Kathleen Long’un Gökkuşağını Yakalamak kitabı sizin için doğru seçim olmayabilir.

Yazan: Pınar Şimşek

Gökkuşağını Yakalamak Soruları ve Cevapları

Gökkuşağını Yakalamak kimin eseri?

Kathleen Long

Gökkuşağını Yakalamak türü nedir?

Yabancı Romanlar

Gökkuşağını Yakalamak kaç sayfa?

312

Gökkuşağını Yakalamak Yorumları

kapağına kanıpta almıştım pişman oldum kötü kitap

22-05-2017 19:19

kitabın kapağına kanıp aldım okudum ama çok sıradandı verdiğiniz paraya değmiyor

11-06-2017 22:08

gökkuşağı kitabının özetini de ekleyebilir misiniz bir türlü bulamadım

05-12-2019 13:13

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi umarım devamı gelir

31-08-2022 22:19

gökkuşağı hikayesi özeti lazım bana onu ekleyin

02-10-2023 15:13