Erik Ağacı

Erik Ağacı
Kitabın Yazarı:Ellen Marie Wiseman Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Arkadya Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:512 ISBN:9786051880181 Kitap Puanı:8.9 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:133,20 TL KitapYurdu:146,48 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Erik Ağacı - Ellen Marie Wiseman

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Dilek Parsadan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Erik Ağacı Özet

Christine, bir sabah sevdiği adam olan Isaac ile birlikte ormana gitti. Isaac'ın Christine'in sevgisinden yeni haberi oluyordu. İlk kez orada öpüştüler, ilk kez o ormanda sarıldılar. Uzun zaman birbirlerini özleyeceklerinden, birbirlerine hasret kalacaklarından habersiz aşklarına başladılar. Geri eve döndüklerinde sokaklarda afişler gördüler. Isaac ve ailesi Yahudi’ydi. Christine ve ailesi ise safkan Alman. Bu onlar için sorun olmasa da Nazi Almanya’sı için sorundu. Artık Yahudiler kabul edilmiyordu. Bir gün ansızın acılar baş gösterdi. Isaac ile o günden sonra gizli saklı görüşmeye başladılar. Christine'in babası Dietrich, savaşa çağırıldı. Gitmek istemese de gitmek zorunda kaldı. Babaları olmadan kardeşleri Maria, Karl, Henrich ve büyükbaba ile büyükannesi ile birlikte ayakta kalmaya çalışacaklardı. Isaac ile ilk başlarda haftada bir kez görüşüyorlardı. Sonra bu süre ayda bir oldu. Sokağa çıkma yasağının başlaması ile birlikte hiç buluşamaz bir hale geldiler.

Ardından köyde bulunan tüm Yahudileri topladılar ve çalışma kamplarına götürdüler. Babası Dietrich çok nadir de olsa mektup yolluyordu. Zamanla kıtlık baş gösterdi. Her şey daha da kötüye gidiyordu. Savaş uçakları köyün üzerinden uçuyor, bomba yağdırıyordu. Bombalardan kaçmak için sığınaklara gidiyorlardı. Bazen sığınaklarından 3 gün çıkamadıkları zamanlar oluyordu. Bir gün Christine, yemek aramaya giderken yoldan geçirilen Yahudi işçi tutsakları gördü, birkaçı kaçmaya çalışıyor gardiyanlar da kaçmaya çalışan tutsaklarla ilgileniyordu. Onlara dikkatle bakarken içlerinde Isaac'ın yüzünü gördü. Yanına giderek kaçmayı teklif etti. Isaac bunu istemeyerek de olsa kabul etti ve Christine onu önce evlerinin kümesine ardından da çatı katına sakladı. Bu sırada babası da savaştan geri dönmüştü. Yaşadığını görmek herkesi çok mutlu etti. Ancak birkaç gün sonra başka bir savaş için babası tekrar çağırılıyordu. Bu durum tüm aileyi derinden yaralıyordu. Babasının gideceği gün evi nazi askerleri basarak evi aramak istediklerini söylediler. Isaac'ın kaçtığını fark etmiş onu arıyorlardı. Çatı katına çıktıktan sonra Isaac ve Christine'i yakalayarak çalışma kampına götürdüler.

Christine safkan alman olduğu için bir subayın evine aşçı olarak verildi. Yine de çok ağır şartlarda yaşıyor, psikolojik olarak çok kötü etkileniyordu. Uzun zaman Isaac'tan haber alamadı. Ve insanların diri diri yakıldığını görmek onu mahvediyordu. Bir gün çalıştığı evin bahçesini düzenlerken yan çitlerde Isaac ile birbirlerini gördüler. Yaşadıklarını öğrenmek birbirlerine yetmişti. Bir zaman sonra Christine Isaac ve bir grup tutsağın ormana öldürülmeye gittiğini gördü. Onun öldüğünü düşünerek çok üzüldü. Sevdiği adam ölmüştü. Isaac öldükten 1 gün sonra savaş sona erdi. Amerikan askerleri kampa gelerek tutsakları kurtardı. Christine evine döndü. Ancak hiçbir şey eskisi gibi değildi. Kardeşi Maria Ruslar tarafından kaçırılmış ve tecavüze uğramıştı. Bir süre sonra buna dayanamayarak intihar etti. Bu sırada Christine'in en yakın arkadaşı Kate'in sevgilisi Steffan, eski bir alman askeri olduğunu gizleyerek Amerikan ordusuna girdi. Onun insanları öldürüşünü hatırlayan Christine, onu ihbar etti. Steffan buna karşılık babasını çalışma kampına bir alman subayı olarak ihbar etti.

Christine babasını kurtarmak için kampa gitti. Orada durumu anlatmaya çalıştı. Tercüman olarak karşısına Isaac'ın çıkması ile ölmediğini anladı. Bir yanda onun mutluluğu bir yanda babasını kurtarma çabası Christine’i kıstırdı. Steffan'ı yakalamak için Isaac ile bir plan yaparak Steffan'ın suçlu olduğunu açığa çıkarıp tutuklanmasını sağladılar ve kamptan babasını da alıp orada Isaac ile evlenerek geri şehirlerine döndüler.

Değerlendirme:

2. Dünya savaşını, bu savaşın masum insanları nasıl etkilediğini, bazı kişilerin insanları öldürmekten zevk alışını, acıları, acılar içinde ortaya çıkan mutlulukları o çok uzun gelen savaş yıllarını tüm duyguları vererek çok iyi anlatan yazar, acısıyla, mutluluğuyla kitabı sona erdiriyor. Gerçekten etkilendiğim ve savaşı hissettiğim mükemmel bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Erik Ağacı Soruları ve Cevapları

Erik Ağacı kimin eseri?

Ellen Marie Wiseman

Erik Ağacı türü nedir?

Yabancı Romanlar

Erik Ağacı kaç sayfa?

512

Erik Ağacı Yorumları

konusu çok güzel ama savaş hikayelerini sevmiyorum çok içimi acıtıyor

18-01-2022 17:26

kitap yorumlarına bakalım dedik yorum yok kimse okumuyor herhalde

13-12-2022 12:37

hoca tek paragrafla kitabın konusu istiyor

09-08-2023 23:28

erik agaci köklerin neredeyse orada cicek acarsin

14-05-2024 21:16