Eleanor ve Park

Eleanor ve Park
Kitabın Yazarı:Rainbow Rowell Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2015 Sayfa Sayısı:360 ISBN:9786053437130 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:233,35 TL D&R:280,05 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Eleanor ve Park - Rainbow Rowell

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Erotik, Romantik Aşk Orjinal Adı:Eleanor & ParkÇeviren:Müge Kocaman Özçelik

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Eleanor ve Park Özet

"Onu özlüyor muydu? Onun içinde kaybolmak istiyordu. Onun kollarını bir sargı bezi gibi sımsıkı vücuduna dolamasını istiyordu. Eleanor ona ne kadar çok ihtiyacı olduğunu belli ederse Park'ın arkasına bakmadan kaçacağına emindi."

Eleanor ve Park; yüreğinizi burkacak türden bir aşk hikayesiydi. Eser genç-yetişkin aşk romanları sevenler için kesinlikle okunulması gereken bir romandı. Tanındık Bestseller yazarlardan biri olan Rainbow Rowell'ın en çok okunan romanıydı ve gerek ülkemizde gerekse yurt dışında kitap yok satıyordu. Kitap klişe bir okul servisinde tanışma hikayesiyle başlasa da gittikçe merak uyandırıcı bir hal alıyordu. Okurken bir yandan saf, samimi bir mutluluk hissettirirken bire yandan da kalbinizi içten içe acıtıyordu...

Eleanor; tuhaf ve dikkat çekici bir kız. 16 yaşında bir lise öğrencisi. Sıradan olmak ona göre değil. Kızıl kıvırcık saçları var ve aslında güzel bir kız olmasına rağmen biraz iri. Ve dediğim gibi o sıradan olmak yerine tuhaf giyinmeyi, tuhaf takılar takmayı ve tuhaf davranışlar sergilemeyi seçiyor. Ayrıca yoksul bir ailede annesi, kardeşleri ve hiç mi hiç anlaşamadığı üvey babasıyla birlikte yaşıyor. Zira yoksulluktan dolayı dişlerini fırçalayabileceği diş fırçası bile yok.

Park; Asyalı çocuk. Annesi Koreli olduğundan Park'ın da dıştan bakıldığında Asyalı olduğu anlaşılıyor. Müzik dinlemeye ve çizgi roman okumaya bayılıyor. Gayet mutlu bir yaşamı, sevdiği bir ailesi var.

Hikaye 1980'li yıllarda, Eleanor'un ve yoksul ailesinin yeni bir yere taşınmasıyla başlar. Eleanor okulun ilk günü için bindiği okul servisinde hiç yer bulamaz, aslında Eleanor'un tuhaf görünüşünden dolayı kimse ona yer vermek istemez. Park ise herkes gibi davranmaktansa ona yanındaki koltuğa oturmasına izin verir. Ancak içten içe Park bir an önce okula varmak ister; daha fazla bu tuhaf kızın yanında kalmak istemez. Günler bu şekilde, Eleanor'un istememesine rağmen servise binmek zorunda kalması ve Park'ın yer vermek zorunda kalmasıyla devam eder. Bir süre sonra yavaş yavaş bu ikili arasındaki buzlar erimeye başlar. Zira Park, çizgi roman okumaya bayılan biridir ve Eleanor da kitap okumayı çok sevdiği için her servise bindiğinde Park'ın okumakta olduğu çizgi romanı göz ucuyla gizlice okumaya başlar. Zamanla Park onun da okuması için kitabı ona doğru tutmaya başlamıştır ancak ikilinin arasında herhangi bir konuşma gerçekleşmez. Bir süre sonra Park Eleanor gelmeden onun koltuğuna çizgi romanlar koymaya başlar, ertesi gün Eleanor okuyup Park'a iade eder. İkilinin ilk gerçekten konuşma deneyimi çizgi romanlar hakkında olur. Daha sonra Eleanor ve Park, iletişimlerini artırarak yaşadıkları olayların da etkisiyle birbirlerine bağlanmaya başlarlar. Ancak Eleanor'un hayatı bu bağlanmayı sürdürebilecekleri bir hayat değildir, peki bu ikili tüm olumsuzluklara rağmen birbirilerine bağlı kalabilecekler midir?

Hikaye buradan sonra, özellikle de ikili arasındaki aşk başladıktan sonra acı verici hale bürünüyor. Eleanor'un dış görünüşü ve üvey babasının yaşattığı zorluklar ikilinin arasındaki aşkı yok etmekte ısrarcı. Peki engeller aşkı yok edebilir mi?

Eleanor ve Park bana göre klişe bir kitap değildi, farklı, hoş ve umut verici bir atmosferi vardı, karakterler diğer bu tür kitaplarınkinden farklıydı. Yazar kitapta ilk aşkın unutulmazlığını ve yaşattığı heyecanları anlatmaya çalışmış ve fazlasıyla başarmış. Her ne kadar sonuna doğru kitap çok merak uyandırıcı, heyecan verici bir hal alsa da kitabı okuyan diğer okurlar gibi son sayfaları beni tatmin etmedi. Belki de yazar kitabı seri olarak devam ettirmeyi düşünüyordu, belki de yazar o değişiklik havasını kitabın sonunda da devam ettirmek istiyordu.

Her şeye rağmen kitap çok başarılı ve genç yetişkin seven gençler, canı tatlı ve samimi bir aşk kitabı çekenler, ilk aşk heyecanı tekrar hatırlamak isteyen yetişkinler için ideal bir seçenek sunuyor.

Eleanor ve Park Soruları ve Cevapları

Eleanor ve Park kimin eseri?

Rainbow Rowell

Eleanor ve Park türü nedir?

Yabancı Romanlar, Erotik, Romantik Aşk

Eleanor ve Park kaç sayfa?

360

Eleanor ve Park Yorumları

okudum çok hoşuma gitti devamı var mı

02-11-2018 15:48

güzel bir kitaptı ama çok pahalı bu kadar pahalı olmasını anlamıyorum ben ikinci elini buldum öyle okuyabildim

16-06-2019 17:12

ciltli halini bana hediye eder misiniz? ben de öğrenciyim

25-04-2022 20:23

eleanor ve park 2 çıkacak mı

04-03-2023 23:27