Destina

Destina
Kitabın Yazarı:Mine G. Kırıkkanat Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Literatür Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2008 Sayfa Sayısı:189 ISBN:9789750404801 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Destina - Mine G. Kırıkkanat

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Destina Özet

Mine Kırıkkanat’ın yakında bir gelecekte geçen bilim kurgu romanı Destina bir taraftan günümüz Türkiye’sine gönderme yaparken diğer taraftan okurlarına fantastik bir macera sunuyor.

Destina kitabının hikayesi yakın bir gelecekte Kıbrıs adasında geçiyor. Türkiye günümüzde yaşanan politik nedenlerden dolayı Avrupa’ya muhtaç bir hale gelmiş ve Avrupalılar da bunu kullanarak Türkiye’yi parçalamış ve kendi aralarında paylaşmıştır. Türkler çeşitli ülkelere göçebe olarak gitmek zorunda kalmış ve Türk kültürlerini yavaş yavaş kaybetmeye başlamışlardır.

Avrupa’nın dersi ise yeniden ele geçirilen, en eski adı ile Konstantinopolis, yeni adı ile Nova Roma, İstanbul’un kimin himayesinde olacağıdır. Bir taraftan Avrupa Roma’nın ilk Hristiyan imparatoru olan Konstantin’in İstanbul’un kurucusu sayması nedeni ile onun soyundan gelen birini bulup İstanbul’un başına geçirmeye çalışır. Diğer taraftan ise Rusya bunu engelleyip İstanbul’un kontrolünün kendilerinde kalması için çabalar.

Yakın gelecek zamanda düşünceleri okumak mümkündür ve Avrupa daha da ileri giderek rüyalar vasıtası ile geçmişte yaşananları dijital görüntüye aktarabilmektedir. Nesilden nesile aktarılan rüyalar vasıtası ile Konstantin’in soyundan gelen birinin rüyası vasıtası ile Konstantin’in oğlunu öldürttüğü güne gitmek ve hayatta kalanları bularak, soyun devam ettiğini ortaya çıkartmaları gerekmektedir. Bu yüzden Türk asıllı bir ajan beynine yerleştirilen çip ile Kıbrıs’ın yolunu tutar. En yakın arkadaşı da merkezde rüyaların takibini yapmaktadır.

Ajan ilk rüyasında beklenildiği gibi Konstantin’in oğlunun öldürüldüğü güne gider fakat rüya ilerledikçe işler karışmaya başlar. Ajan rüyadan çıkıp farklı bir rüyaya girer ve bu rüya da diğerine büyük benzerlik göstermektedir. Merkezde, bu rüyanın ne anlama geldiğini anlayamazlar ve Ajanın yanlışlıkla Osmanlı tarihindeki bir olayı gördüğünü düşünürler.

Zamanla düşüncelerinde haklı oldukları ortaya çıkar. Ajan Konstantin’in oğlunu öldürttüğü gibi Kanuni Sultan Süleyman’ın da benzer şekilde oğlu Mustafa’yı öldürdüğü günü görmektedir. Fakat bunun bir sabotaj mı yoksa olağan bir yan etki mi olduğunu anlayamazlar. Dahası Amerikalı bir ajanın Kıbrıs’da kendi ajanlarını takip ederken ortadan kaybolması sabotaj ihtimalini güçlendirmiştir. Fakat yapılan anlaşma nedeni ile ajan ile iletişim mümkün değildir. Bunun üzerine onlara Osmanlı tarihini de bilen yeni bir Türk ajan gereklidir. Yine bir dost ajan seçilir ve Kıbrıs’a yardıma gönderilir.

Kıbrıs’daki Türk ajan Daryal rüyaların verdiği bitkinlik ile Konstantin’in soyundan geleni bulmak ve görevin bir an önce bitmesini istemektedir. Tam bu sırada Destina adında alımlı bir kadın ile tanışır. Birlikte Kıbrıs’da gezmeye giderler fakat Daryal gittikleri yerde bir tuhaflık sezer. Birden karışışından ajan görünümlü biri gelir ve dost olduğunu belirterek avucuna kendi arabasının anahtarını bırakır. Daryal arabasına gittiğinde arabada bir ceset bulur. Destina’ya bir bahane uydurup Daryal hemen cesetten kurtulur fakat geri döndüğünde ne ona yardım eden ajanı ne de Destina’yı bulur. Çok geçmeden gerçeği öğrenir. Amerika’lı ajan onu korumak için Rus ajanı öldürmüş ve onu korumak için yakınlarında dolanacağını belirtmiştir.

Daryal, soydan geleni bulabilmek için bir adrese gittiğinde burada Destina’yı uyur vaziyette bulur. Daryal’de uyumaya başladığında yüzyıllar önce yaşanan Konstantin’in oğlunun öldürülme zamanına geri döner ve her şeyi net olarak görür. Kendine geldiğinde artık Destina’nın Konstantin’in soyundan gelen olduğunu düşünür fakat Destina da ona tarihi bilgisi ile Konstantin soyundan gelenlerin takip ettikleri yolu ve soydan geleni nasıl bulabileceklerini anlatır. Bu sırada silah sesleri duyulur. Daryal’a yardım etmek için gönderilen ajan Hilmi, Daryal’ı öldürmek üzere olan birini öldürmüştür. İki ajan arkadaş Destina’yı da alıp hemen oradan uzaklaşır.

Daryal ve Hilmi, Destina’nın yaptığı plan ile Konstantin soyundan geleni bulmak için yola koyulmaya hazırdırlar fakat gittikleri yerde hem Rusların, hem Amerikalıların, hem de Avrupalıların olacağını bilmektedirler. Yine de plana sadık kalırlar ve kendilerini bir çatışmanın içinde bulurlar. Bilmedikleri ise Avrupa’daki merkeze Konstantin’in soyundan geleni buldukları sinyalinin geldiği ve bir süre sonra da hayat enerjisinin sona erdiği mesajının iletildiğidir.

Destina Soruları ve Cevapları

Destina kimin eseri?

Mine G. Kırıkkanat

Destina türü nedir?

Yerli Romanlar, Fantastik, Gizem, Bilim Kurgu

Destina kaç sayfa?

189

Destina Yorumları

konusu güzel ama sonunu bağlayamamış çok saçma bir şekilde bitiyor varisin ölen adam olması ve çok basit ölmesi sonda kavga gürültü kopması ve öylece kitabın bitmesi vs. konuyu güzel yakalamış ama üzerinde zaman harcamamış gibi

06-11-2014 20:54

okuduğum en saçma kitaplardan bir tanesi söz de günümüz yönetimine iğnelemeler göndermiş boş gerçekten

07-11-2014 21:53

güzel başlayıp kötü biten bir kitap konusu çok iyi

15-02-2016 10:02

ikinci kursun svr adina olabilir mi?

03-01-2017 02:48

okumadım ama yaşadığım bir durum...romanda yazılı bir çok şey doğru, hiç bir şey gerçek değildir …

26-07-2019 14:17

hikayesi harika anlatımı çok kötü yazar farkını çok net görebileceğiniz bir roman

06-06-2022 13:19

yaratıcı bir roman devamı gelebilir konusu buna müsait

20-04-2023 14:31