Denemediğim Yol Kalmadı!

Denemediğim Yol Kalmadı!
Kitabın Yazarı:Isabelle Filliozat Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Kuraldışı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:176 ISBN:9789752751866 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:97,70 TL KitapYurdu:97,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Denemediğim Yol Kalmadı! - Isabelle Filliozat

Kitap Türü:Kişisel Gelişim Çeviren:Ertuğrul Mehmed Koç

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Denemediğim Yol Kalmadı! Özet

Anne ve babalar olarak bebeklerimiz dünyaya geldiği ilk andan itibaren onlarla anlaşmazlığa düşeriz. Karşımıza sürekli yeni yeni sorunlar çıkar. Ebeveyn olarak karşılaştığımız sorunları anlamaya, onlara kendimizce çözümler bulmaya çalışırız. Çoğu zaman bu ne yaparsak yapalım bir türlü çözüm yolu bulamayız ve artık hem kendimizi hem de çocuğumuzu yıpratacak bir döngüye gireriz. Denemediğim Yol Kalmadı kitabı tam da bu sorunlar ve çatışmalar üzerine, ebeveynlerin çocuklarını anlamalarını sağlayacak bir yol gösterici olarak yazılmıştır.

Başarılı bir psikolog ve aynı zamanda iki çocuk annesi olan Isabelle Filliozat, hem iş hayatında deneyimlediği, hem de kendi çocuklarında bire bir anne olarak yaşadığı sorunları ve bu sorunlara yaklaşımını okuyucusuna aktarıyor. Anouk Dubois’in eğlenceli çizimleriyle desteklenmiş örnek durumlar okuyucuya sade bir dille anlatılmış. Kitapta Duygulara değil özellikle ebeveynleri sinirlendiren, çocukların şımarıklık ve kapris olarak adlandırdığımız davranışlarına yer verildiği özellikle belirtilmiş. Aslında çocuğun yaşı ve beyin gelişimi dikkate alınarak, ‘’yaptığı davranışla ne anlatmak istiyor’’ anne baba olarak onu kavramaya odaklanmak amaçlanmış.

Kitapta çocuğun yaşına ve beyin gelişimine göre her evre ayrı bir bölüm olarak ele alınmış.

1. Çocuklar bitkilerden daha karmaşıktır.

Çocukların, evimizde yetiştirdiğimiz bitkilerden yola çıkarak davranışları ele alınmış ve gereksinimlerini karşılarken eksik veya fazla yaptığımız şeylerin olabileceğini düşünerek sorunu anlamlandırmak gerektiği örneklerle açıklanmış.

2. Bir - Bir Buçuk Yaş Arası: Ebeveynin ‘’Hayır’’ Evresi

Hayatı keşfetme sürecinde olan miniklere sınır koymak için herşeye ‘’hayır’’ diyen ebeveynlere ‘’hayır’’ demektense ‘’dur demenin daha etkili olacağı, bu yaşta karşılaşılabilecek basit durumlar örnek gösterilerek anlatılmış.

3. Bir Buçuk - İki Yaş Arası: Çocukların Hayır Evresi

Kendi bedeni ve kendi kararlarının farkına varan ve bir birey olmaya hazırlanan çocuğumuzun bu dönemde her şeye ‘’Hayır’’ demesi ve ebeveynin bu durumda nasıl yaklaşması gerektiği ele alınmış.

4. İki - İki Buçuk Yaş Arası: Sırayla, Düzenli, Düzensiz

Bu zamana kadar herşeyi kafasında belli bir düzene koyan ve belirli rutinlere alışan çocuk, aksi bir durumla karşılaştığında ağlamayla karşılık vermeye başlar. Bu gibi durumlarda çocuğun tutumları ve ebeveynin yaklaşımları örneklerle desteklenerek anlatılmış.

5. İki Buçuk - Üç Yaş Arası: Ben, Ben, Ben Yapacağım, Kendi Başıma!

Bu güne kadar herşeyi çocuğu adına yapan anne babalar bu evrede artık birey olma yolunda hızla ilerleyen miniklerin kendi başına yapabilecekleri şeyleri kendi yapma istekleri ile karşılaşır. Bu evrede yaşanabilecek sorunlar ve ailenin göstermesi gereken tutum ve davranışlar ele alınmış.

6. Üç Yaş: Beraber

Üç yaş ile beraber benlik duygusu gelişen çocuk artık ‘’Biz’’ kavramını da öğrenmiştir ve her şeyi birlikte yapmak ister. Bununla birlikte gelişen sorunlar ve ebeveyn yaklaşımları örneklerle desteklenerek anlatılmış.

7. Üç Buçuk - Dört Yaş Arası: Hayal Gücünün, Harikaların ve Karabasanların Doğuşu

Hayal gücünün gelişmesiyle kafasından geçenlerle gerçek dünyada olanları ayırt edemeyen çocuklar gece kabusları görmeye başlar. Bu bölümde ebeveynlere bu gibi durumların önüne geçebilmek için bazı öneriler verilmiş.

8. Dört Yaş: Yapabilmek, Kurallar ve Benlik İmgesi

Kural kavramını öğrenen çocuk, kendi kendine kural koyabileceğini de keşfeder. Bu durumda kontrolü elinden kaybedeceğini düşünen anne babaların karşı tutumları nasıl olması gerektiği örneklerle anlatılmış.

9. Dört Buçuk - Beş Yaş arası: Benlik Bilinci ve Sosyalleşme Konusunda Çekilen Sıkıntılar

Çocuğun okul ile sosyalleşme sürecinin başlamasıyla yaşadığı kaygılar neticesinde ortaya çıkan sorunlar ve ebeveyn yaklaşımları ele alınmış.

10. Sınır Koymak

Artık tamamen bir birey olan çocuklarımıza belirli sınırlar koyarken göz önünde bulundurulması gerekenler ele alınmış. Duygularını kabul ederek reddetmek, Yasaklamaktansa talimat vermek, Suçlamaktansa sorumluluk vermek gibi…

11. Çocuklar Arasındaki Tartışmalar

Kardeşler arası çatışmaların sebepleri ve ebeveynler için etkili öneriler ele alınmış.

12. Yaşı Gereği

Çocuğun beyin gelişimi ve yaşı gereği yaşanabilecek sorunlar ele alınmış. Bu sorunlara sekiz aşamada çözüm önerisi getirilmiş:

- Daima ilişkiye öncelik tanımak
- Her yaşın kendine has gereksinim ve olasılıklarını değerlendirmek
- Düşünmek: Sorun kimde?
- Bu belirti hangi soruna işaret ediyor
- Amacımız ne?
- Farklı davranış seçenekleri geliştirmek
- Karar verdiğimiz davranışı uygulamak
- Sonuca varmak.

Son olarak "Hayatta bir tek gerçek aciliyetimiz var o da sevmek! Gerisi gerçekten de önemli mi?" sözleri ile ebeveynlere güzel bir mesaj verilmiş.

Akıcı diliyle ve eğlenceli çizimleriyle ebeveyn olarak yaşadığımız sorunlara nokta atışı yapan kitabı, çocuğu ile iyi iletişim kurmak isteyen her ebeveyn mutlaka okumalı.

Editör: Demet Çelik

Denemediğim Yol Kalmadı! Soruları ve Cevapları

Denemediğim Yol Kalmadı! kimin eseri?

Isabelle Filliozat

Denemediğim Yol Kalmadı! türü nedir?

Kişisel Gelişim

Denemediğim Yol Kalmadı! kaç sayfa?

176

Denemediğim Yol Kalmadı! Yorumları

oyun terapisi uzmanı tavsiye etmişti çok faydalı bir kitap

21-05-2023 18:14

okumak istiyorum ama kitapçıda çok pahalı pdf halini bulmaya çalışıyorum yardımcı olacak var mı

17-01-2024 18:52