Çünkü Biz Karıncayız

Çünkü Biz Karıncayız
Kitabın Yazarı:Shaun David Hutchinson Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yabancı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 (16-06-2017) Sayfa Sayısı:360 ISBN:9786059585521 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:26,60 TL KitapYurdu:30,88 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çünkü Biz Karıncayız - Shaun David Hutchinson

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:We Are the AntsÇeviren:Begüm Berkman Padar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çünkü Biz Karıncayız Özeti

Çünkü Biz Karıncayız, genç-yetişkin türünde bir bilim kurgu romanıdır. 13 yaşından itibaren defalarca kez Sümüklüler adı verilen uzaylılar tarafından kaçırılan ve Dünya'nın kaderi ellerinde olan Henry'nin hikayesini ele alır.

Henry hayatta görülebilecek en kötü şeylere sahip olan bir çocuktur. Babası kısa bir süre önce ailesini terk etmiştir. Annesi aileyi bir arada tutmak için çabalamaktadır. Anneannesi alzheimer hastasıdır ve gün geçtikçe daha da kötülenmektedir. Erkek arkadaşı Jesse geçen yıl nedenini bilmediği bir şekilde intihar etmiştir. Ağabeyi üniversiteden kız arkadaşını hamile bırakmıştır. Ayrıca Henry her gün okulda uzaylılar tarafından kaçırıldığını söylediği için kendisine Uzay Bebesi lakabını takan Marcus ve diğer tüm insanlarla uğraşmaktadır. Her sorun arasında bir de uzaylılar vardır. Henry nedenini bilmediği halde Sümüklüler adı verilen uzaylılar tarafından kaçırılır. Sümüklüler Henry'ye kırmızı bir düğme gösterirler. Eğer düğmeye basarsa Dünya kurtulacaktır. Eğer basmazsa Dünya yok olacaktır. Düşünmek için 144 günü vardır. Ve bu 144 günde hayatında hiçbir şey aynı kalmayacaktır.

Henry bu olaydan sonra düğmeye basmamayı düşünür çünkü hayatında hiçbir şey yolunda değildir. Düşünme sürecinde okullarına Diego Vega adında yeni bir öğrenci gelir. Diego Henry'ye karşı samimi davranmaktadır ve bu Henry'yi şaşırtır çünkü okuldaki herkes Henry'yi alay malzemesi olarak görür. Diego güzel resimler yapar ve Henry için oldukça gizemli bir kişiliğe sahiptir. Diego ve Henry yakınlaşmaya başlarlar ancak Henry Diego'yla her anında ölen arkadaşı Jesse'yi aklından çıkaramaz. Ve ayrıca Diego'nun geçmişini merak etmektedir ancak Diego bunu açıklamamakta kararlıdır. Diego uzaylıların Henry'yi kaçırdığına inanan tek kişidir. Zamanla Henry okul arkadaşlarının zorbalıklarına maruz kalır ama bu onda düğmeye basmama isteğini arttırmaz. Çünkü Diego Henry'ye hayatının zor ama güzel olduğu gerçeğini öğretir. Zira Diego Henry'den daha zor bir hayat sürmektedir ve Henry bunun farkındadır.

Çünkü Biz Karıncayız romanı boyunca kötü bir hayatı olan Henry'nin Dünya'nın sonu olarak tanımladığı o tarihe kadar olan değişken düşüncelerini ve hayatı sorgulayışını okuyoruz. Kitabın bazı yerlerinde Henry'nin yazmış olduğu kitabın gidişatıyla bağımsız olarak Dünya'nın yok olma senaryolarını okuyoruz. Güneş'in sönmesi, arıların neslinin tükenmesi ve herkesin kendi hayal dünyasını oluşturması sonucu dünyanın yaşamının sona ermesi gibi. Henry'ye göre hayat anlamsız ve bir palavra. Ancak güzel şeylerle karşılaşınca bu fikirler değişebilir. Ayrıca kitapta Jesse adında intihar etmiş bir karakter var ve Jesse Henry'nin hayatının ve fikirlerinin büyük çoğunluğunu etkilemekte.

Shaun David Hutchinson’in çevrilmiş bir romanı daha var ve yazarın edebi bir kitap yazacak bir nitelikte olmasa da güzel bir dili var. Ayrıca yazar kitapta sık sık hayatın amacını sorgulamakta ve ayrıca sadece karakterlerle hayatın nasıl güzelleştiğine örnekler vermekte. Kitabın kurgusu da genç kesimin okuması için güzel ve gayet eğlenceli bir seçenek sunmakta.

Siz de Henry'nin entrikalarla dolu ama bir o kadar da eğlenceli dünyasına adım atmak, Sümüklülerle tanışmak istiyorsanız ve gerçek bir bilim kurgu romanı okumak istiyorsanız sizi Çünkü Biz Karıncayız'ın son derece merak uyandırıcı dünyasına davet ediyorum...

Çünkü Biz Karıncayız Yorumları

çok güzel bir roman

16-02-2018 23:39