Çıkış Yok

Çıkış Yok
Kitabın Yazarı:Osman Aysu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ephesus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:442 ISBN:9786055358990 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Çıkış Yok - Osman Aysu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Çıkış Yok Özet

Osman Aysu'nun, Çıkış Yok adlı eseri kaleme aldığı polisiye romanlarından biridir.

Anadolu kültürü ile yetişip büyüyen ve daha sonra da babasından ona kalan ağalık görevini üstlenen Mustafa, o zamanlar üniversitede okuyan Yeliz'e fena halde gönlünü kaptırır. Yeliz kızıl saçlı, yeşil gözleri ve hoş fiziği ile çok fazla dikkat çeken fakat etrafında erkeklerle çok fazla ilgilenmeyen bir kızdır.

Yeliz üniversiteden başarı ile mezun olmuştur. Tatili hakkettiğini düşünerek önce Edirne sonra da İstanbul'da tatil yapmaya karar vermiştir. Edirne tatili bittikten sonra İstanbul'a üniversiteden arkadaşı olan Feyza'nın yanına gitmek için yola çıkar fakat çıktığı yolda başına geleceklerden habersizdir. Kız otobüsten indikten sonra servise biner. Etrafıyla hiç ilgilenmediği için Mustafa'nın adamlarından birinin de onu izlediğinin farkında değildir. Yeliz'i izleyen adam rahattır çünkü kız onun varlığından bile haberdar değildir. Adamın dikkatini aynı serviste olan ve Yeliz'in yan koltuğunda oturan delikanlı çeker. Delikanlıyı sık sık başını çevirip kıza bakarken yakalar.

Servis aracı bütün yolcuları boşaltacağı yere gelir. Yeliz arabadan iner inmez üzerine iki kişi çullanır. Kız korkudan bağırıp çığlıklar atıyor fakat etrafındaki insanlarda şaşkınlıktan ne yapacağını bilmez haldelerdir. Tam o sırada minibüste kıza hayran hayran bakan delikanlı etraflarında belirir ve son derece çevik hareketleriyle kızı kurtarır. Kız düştüğü yerden kalkar ve delikanlıya teşekkür eder. Delikanlı bu olayın planlı bir şekilde gerçekleştiğini anlar, kıza da bu şekilde anlatır. Kızın endişesi bunun üzerine daha da artar. Yeliz arkadaşı Feyza'yı aramış fakat bir cevap alamamıştır. Delikanlı Yeliz'in başka tanıdığı olmadığını öğrenmiş ve onu kendi evine götürmüştür. Delikanlının annesi kızı görünce şaşırır. İçinden oğlu Sinan'ın yanında getirdiği bu kızın gelin adayı olmamasını diler.

Mustafa adamlarının Yeliz'i kaçıramadığını duyunca çok sinirlenir. Sinan ve Yeliz'in peşine bir adam takarak Yeliz'in kaldığı yeri öğrenir. O gece Sinan'ın evine bir baksın düzenleyerek Yeliz'i kaçırmanın planlarını yapar. Yeliz'i kaçırmak için Sinan'ın evine Mustafa’nın birkaç adamı gider. Sinan, Yeliz'in güzelliğinden çok etkilenmiş, içindeki anlam vermediği duygunun ne olduğunu anlamaya çalışırken işlerin ters gittiğini anlamış ve silahını alıp tedbirle yerinden kalkmıştır. O gece evde silahlı bir çatışma olmuştur.

Gösterişli ve zengin bir hayata alışkın olan Perizat Hanım bu tür olaylarla daha önce karşılaşmadığı ve bu olayları Yeliz yüzünden yaşadığı için Yeliz'e karşı tutumu da hiç olumlu olmamıştır. Yeliz'in biran önce evden gitmesi için oğluna telkinler verip durur.

Yeliz bu yaşanan olaylardan son derece üzgün ve mahcup bir şekilde Sinan ile konuşur. Tek isteği bir an önce Ankara'ya, ailesinin yanına dönmektir. Sinan, Yeliz'e yardım etmek istediğini açıklar. Ankara'ya onu ailesinin yanına kendi götürmek istediğini söyler. Tek başına Ankara'ya dönmesine razı olmaz çünkü evini basıp kızı kaçırmak isteyen insanların olayı bu kadarla bırakmayacağını düşünür. Yeliz annesini birkaç defa arar fakat ulaşamaz. Şüphelenmeye başlar çünkü bu annesinin yapacağı bir hareket değildir. Daha sonra babasını aramış, babasının işyerini arar fakat hiçbir şekilde ailesine ulaşamaz. Bu durum daha da endişelenmesine neden olur. Sinan'ın da keyfi kaçar ve şaşkınlık içinde olanları düşünür.

Sinan ve Yeliz Ankara'ya gitmek için yola çıkar. Ankara'ya gelip eve varlıklarında evin boş olduğunu görürler. Yeliz'in endişesi giderek artar. Sinan; etrafı inceledikten sonra tahminlerini doğru çıktığını söyleyerek.

Yeliz'e Mustafa Ağa'nın ailesini kaçırdığını söyler. Yeliz ağlarken eve iki tane adam gelir. Yeliz'in ailesinin onların yanında olduğunu kaba bir şekilde söylerler. Eve mesele çıkartmak için gelmediklerini, Yeliz'i alıp ailesinin yanına götürmek istediklerini ve buraya hayırlı bir iş için geldiklerini belirtiler. Sinan adamlara karşı gelir. Aralarındaki tartışmadan sonra ağanın adamları tehditler savurarak evi terk ederler.

Sinan Yeliz'e bu işi halledeceğini söyler. Yeliz ise onu daha önce tanımamış olmasına rağmen Sinan'a güvenir. İçinde bulundukları duruma rağmen olayların dışında iç dünyasında Sinan'a karşı ilgisinin olduğunu anlar. Aynı şekilde Sinan'ın da ona karşı ilgisi olup olmadığını düşünmeden edemez.

Sinan çok hırslı, azimli ve güçlü bir adamdır. Aynı zamanda çok tanınan başarılı bir iş adamıdır. Birçok yerde tanıdığı insanlar vardır.

Sinan; Yeliz'e sakin olması gerektiğini, bu şehirde çok üst düzey tanıdıkları olduğunu söyler. Sinan telefonla konuşurken telefonda konuştuğu kişinin İçişleri Bakanı olduğunu öğrenen Yeliz hayretler içinde Sinan'ı izlemeye başlar. Bir yandan da olayın İçişleri Bakanına kadar gittiğini duyunca sevinir, ailesinin kurulacağına inanır. Bu sırada kendisi için bu kadar uğraşan birini görünce Yeliz'in, Sinan'a olan hayranlığı daha da artar ve Sinan'a karşı daha yoğun duygular beslemeye başlar.

Sinan Tahinci'nin İçişleri Bakanını araması üzerine emniyet müdürü, Mustafa Ağa'nın yanına gelip olayın ciddiyetini anlatır. Mustafa Ağa, Sinan Tahinci'nin olayın içinde olduğunu duyunca sinirlenir. Bu uyarıdan sonra Yeliz'in ailesini serbest bırakmak zorunda kalır.

Yeliz; anne, baba ve kardeşine kavuşmanın vermiş olduğu mutlulukla evine döner. Yeliz'in ailesi, Sinan'a minnettardır. Yeliz, ailesi ve Sinan biraz muhabbet eder ve Sinan kaldığı otele döner.

Mustafa, Sinan'ın sevdiği kızı elinden almasına tahammül edemez ve adamlarına Sinan Tahinci'yi öldürme emri verir. Mustafa Ağa'nın kardeşi Hasan, ağabeyine yalvarsa da Mustafa kararından dönmez ve Sinan'ı öldürme planları yapar. Sinan otelde işlerin yolunda gitmediğini anlar ve bunun üzerine İstanbul'dan korumalarını çağırır.

Mustafa'nın adamları, Sinan'a suikast düzenleyecek iken Sinan'ın korumaları adamları etkisiz hale getirir.

Sinan ve Yeliz gün geçtikçe birbirine bağlamaya başlar. Hatta bir yemekte Sinan, Yeliz'e evlenme teklifinde bulunur. Yeliz, Sinan'ın teklifini kabul eder. Yeliz bu olayı ailesine açıklar. Kendilerinin memur maaşı ile hayatlarını devam ettirirken, kızlarının Sinan Tahinci gibi zengin bir iş adamı ile evleneceği düşüncesi onları mutlu eder. Sinan'ın aynı zamanda çok mütevazı bir adam olduğunu da göz ardı etmezler.

Sinan çok fazla vakit kaybetmeden Yeliz'i ailesinden ister. Ailesine, İstanbul'a taşınması için bir teklifte bulunur. Holdinglerinden birinde Yeliz'in babası Ali Bey'e iş vereceğini söyler. Aynı zamanda Sinan annesini aramış, Yeliz ile evlenmek istediğini açıklar. Perizat Hanım ilk başlarda karşı çıksa da sonra Yeliz ile görüşmek istediğin söyler.

Yeliz ve ailesi İstanbul'a taşınır. Perizat Hanım ile Yeliz görüşürüz fakat Sinan'ın annesinin tek gayesi evlilikten vazgeçirmektir. Yeliz, Perizat Hanım'ın niyetini anlayınca küstahlaşır ve Sinan'dan ayrılmayacağını söyler. Sinan, annesi ve Yeliz arasındaki konuşmayı öğrenir, annesine karşı cephe alır.

Mustafa, kardeşi Hasan'a Kıbrıs'a gittiğini söyler. Ağalık görevini Hasan'a devreder ve ortadan kaybolur. Mustafa, Yeliz'in peşini bırakmaz. Yeliz'in, üniversiteden arkadaşı olan daha öncede bir anlaşma yaptığı Feyza'ya bir miktar para vererek Yeliz'e ulaşmaya çalışır. Mustafa, Feyza'yı kandırır ve ona aşık olduğuna inandırır. Feyza'yı evlilik vaadiyle kandırarak evleneceklerine inandırır.

Mustafa'nın kardeşi Hasan ağabeyinin Yeliz'in peşini bırakmayacağını düşünür. Mustafa'nın izini sürmek için İstanbul'a gider. Hasan, Mustafa'nın ağalığı hakkıyla yerine getirmediğini düşünür fakat sesini çıkarmaz. Ama artık ağalık görevini kendisinin hakkettiğini düşünerek Mustafa'yı öldürmeye karar verir. Hasan, Feyza'yı bulur ve ona olan biteni anlatır. Feyza, Hasan'ın söylediklerine başta inanır fakat Hasan'ın geldiğini ve onunla konuştuğunu Mustafa'ya anlatır. Mustafa'nın kardeşini öldürme kararı alır. Mustafa ve Hasan, Feyza sayesinde bir parkta buluşlar. Feyza endişelenir ve parka gitmeye karar verir. Sinan'da adamları ile birlikte Feyza'yı takip eder ve aynı parka o da gelir. Feyza ağır adımlarla yürürken birkaç el silah sesi duyar daha sonra yerde yatan Hasan ve Mustafa'nın cesedini görür.

Bu olayların üstünden dört ay geçer ve bu süre zarfında Yeliz ve Sinan evlenir. Üstelik Yeliz ve Perizat Hanım arasında ki buzlarda erir. Sinan ve Yeliz birbirlerinin olduğu için mutludurlar.

Osman Aysu'nun, Çıkış Yok kitabı sürükleyici bir hikayeye sahip olmakla birlikte anlatımıyla heyecan uyandırıcı bir kitaptır. Fakat bu kadar heyecanlı giden bir kitabın sonu benim beklentilerimi karşılamadı. Kitapseverlerin okumasını tavsiye ederim.

Yazan: Sebiha Akkaya

Çıkış Yok Soruları ve Cevapları

Çıkış Yok kimin eseri?

Osman Aysu

Çıkış Yok türü nedir?

Yerli Romanlar

Çıkış Yok kaç sayfa?

442

Çıkış Yok Yorumları

ben but kitabimi okudum her gun cikan gunluk diziler gibi fazla onermem>.<

03-11-2017 19:44

osman aysunun toplam kaç kitabı var

12-01-2018 02:32

çok güzel olmuş bayıldım.

31-10-2018 15:54

pdf halini bulsam okuyacağım ama bir türlü bulamadım kitap pahalı bizim kitapçıda 35 liraya satıyorlar internette daha ucuz ama kartım yok o yüzden internette bulmaya çalışıyorum

22-01-2020 15:20

osman aysunun en iyi kitabı

23-10-2022 22:19

yarım bıraktım okuyamadım

22-01-2024 19:41