Bir İnsan Kaynakları Masalı

Bir İnsan Kaynakları Masalı
Kitabın Yazarı:Özden Aslan Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Elma Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789756093218 Kitap Puanı:9.1 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:91,27 TL Pandora:91,63 TL e-kitap,pdf,epub: *

9.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bir İnsan Kaynakları Masalı - Özden Aslan

Kitap Türü:Kişisel Gelişim

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir İnsan Kaynakları Masalı Özet

Yeni Bir İşe Başlarken

Ezgi beşinci iş görüşmesine gider. İş görüşmesi geciktirilerek başlar ve kesintilere uğrayarak biter. Bir hafta içinde kendisine dönüleceğini öğrenen Ezgi, heyecanla beklemeye başlar.

İş görüşmesinin üstünden bir ay geçer. Bir ay boyunca haber beklediği için hiç dışarı çıkmayan Ezgi, o gün annesinin ısrarlarına dayanamayarak arkadaşlarıyla sinemaya, ardından da yemeğe gider. Ezgi dışarıdayken Nermin Hanım'ın asistanı Seçil, Ezgi'nin ev telefonunu arayarak ertesi gün şirkete gelmesi gerektiğini söyler. Ailesi telefonu kapalı olduğu için Ezgi'ye ulaşamaz.

Akşam eve geldiğinde Ezgi'ye güzel haberi verirler. Ertesi gün Ezgi şirkete gider. Genel Müdür'le görüştürülür ve ayın birinde işe başlamasına karar verilir.

Ezgi 1 Şubat sabahı ilk işine erkenden gider. Şirkette çalışmaktan çok da memnun olmayan Ahmet Bey'den aldığı "oryantasyon eğitimi" ile morali bozulur. Daha sonra öğle yemeğinde başka bölümlerden tanıştığı arkadaşlar sayesinde morali düzelir.

Ekip Çalışması

Ezgi işe başlayalı bir ay geçer ve bu süre içinde yeni işine alışır. Şirkette yeni bir sisteme geçileceği için Ezgi ve şirketteki en yakın arkadaşı Burak beraber çalışırlar. Burak, Ezgi'nin hazırladığı çalışmaları biraz değiştirerek bölüm arkadaşlarına sunmak zorunda kalır. İşin aslından haberi olmayan Ezgi bu duruma çok bozulur.

İletişimin Önemi

Ezgi o gün Burak'a bir şey diyemez. Ama daha sonra uygun bir zamanda bu konuyu konuşurlar ve sorun çözülür.

İnsan Kaynakları bölümünden Ahmet Bey ve Çiğden Hanım diğer bölümlerden arkadaşlara yeni sistemle ilgili şaka yaparlar. Bu şaka ile başlayan dedikodu kısa süre içinde, biraz da değişerek tüm şirkete yayılır. Bu olay İnsan Kaynakları bölümünü zor duruma sokar.

Kriz Yönetimi

Bu olayı çözmek de İnsan Kaynakları bölümüne düşer. Genel Müdür'ün isteğiyle, işin aslını açıklayıp sorunu çözmek için bir yazı hazırlanır ve tüm çalışanlara dağıtılır.

Değişimi Anlatmak

Dedikodunun sebep olduğu kriz atlatılınca şirkette her şey normale döner. Sıra yeni sistemi tanıtmaya gelir. Nermin Hanım iyi bir sunumla yöneticilere yeni sistemi anlatır.

Şirkette Rekabet

İnsan Kaynakları ekibi yöneticilere eğitim verecek olan Profesör Özkan Demir'le görüşürler. Profesör Demir Ezgi'nin üniversiteden hocasıdır. Görüşme sırasında Ezgi'ye kendisinin dersinden kaç aldığını sorar. Ezgi de aldığı yüksek notu söyler. Bu durum Çiğdem Hanım, Burak ve Nermin Hanım'ı rahatsız eder. Odada dördü kaldıklarında Nermin Hanım Ezgi'ye bu konuyla ilgili iğneleyici sözler söyler. Bunu fırsat bilen Çiğdem Hanım ve Burak da Nermin Hanım'a hak verircesine kendilerinin de yüksek notlar aldıklarını söyleyip Ezgi'nin moralini bozarlar.

Motivasyonu Artırmak

Ahmet Bey'in teklifi ile İnsan Kaynakları Bölümü başarılarını kutlamak için akşam yemeğine giderler.

Yaratıcı Eğitim

Profesör Demir'in vereceği eğitim için yöneticiler iki gruba ayrılır. İlk grubun eğitiminde Nermin Hanım ve Ezgi görev alır. Ezgi ve Profesör Demir eğitim sırasında çeşitli rollere girerek örnek olayları canlandırırlar. İkinci grubun eğitiminde ise Çiğdem Hanım ve Burak görev alır. Onlar da çeşitli canlandırmalarla eğitime renk katarlar.

Performans Görüşmeleri

Nermin Hanım; Çiğdem Hanım, Ahmet Bey, Hasan Bey, Seçil, Burak ve Ezgi'yle tek tek görüşür. Birlikte hedef belirlerler.

Koçluk Sistemi

Şirkette seçilen üç pilot bölümün çalışanları yöneticilerini formla değerlendirir. Formlar sonucunda üç yöneticiden en düşük puanı alan Nermin Hanım olur. Nermin Hanım bu duruma üzülür ama eşinin desteğiyle bu durumun da olumlu yönlerini görür ve morali düzelir.

İş Yerinde Romantizm

Ezgi ve Burak zamanla daha yakın arkadaş olurlar. Hafta sonları için beraber plan yapıp planlarını gerçekleştirirler. Yapılan performans değerlendirmeleri sonucunda pilot bölümlerdeki çalışanlara puanlarına göre farklı zam oranları verilir. Burak, Ezgi'den daha düşük zam aldığını görür ve üzülür. Ezgi onun üzüldüğünü anlayarak yapabileceği bir şey olup olmadığını sorar. Bunun üzerine Burak, Ezgi'den oranlarla oynamasını ister. Ezgi oranlarla oynayamayacağını ama kendisine maddi yardımda bulunabileceğini söyleyince Burak sinirlenerek şaka yaptığını söyler. Bu durum aralarının açılmasına sebep olur.

Cuma günü Burak ofisten çıkarken hafta sonu gitmeyi planladıkları festivale gelemeyeceğini söyler. Ezgi bu duruma çok üzülse de Burak'la konuşamaz.

Tacizle Baş Etmek

Ezgi, beraber gitmeyi planlayıp gidemedikleri festivale Burak'ın Seçil ve Çiğdem Hanım'la gittiğini öğrenince çok üzülür. Bunları düşünmemek için kendini işine verir. Ama Çiğdem Hanım, Seçil ve Burak her fırsatta iğneleyici sözler söyleyerek Ezgi'yi rahatsız ederler. Hatta o kadar ileri giderler ki sonunda Seçil ve Ezgi kendilerini Nermin Hanım'ın odasında bulurlar. Ezgi'nin canı çok sıkılır. Kendini işine vermeye çalışır. O sırada telefon çalar. Arayan, Özkan Bey'in asistanı Alper Bey'dir. Ezgi'ye Özkan Bey'in yaptığı bir çalışma için anket doldurup dolduramayacağını sorar.

Ezgi olumlu yanıt verince anketi elektronik posta ile gönderir. Ezgi anketi doldurur, kendisiyle görüşmek istediğini belirten bir not ekleyerek Özkan Bey'e gönderir. Özkan Bey ertesi gün kendisiyle görüşebileceğini bildiren bir elektronik postayla Ezgi'ye cevap verir.

Ertesi gün Ezgi, hocasının ofisine gider. Hocasına iş yerinde yaşadıklarını anlatır. Hocası Ezgi'nin yaşadıklarının Batı literatüründe "mobbing", Türkçe'de ise "psikolojik terör" olarak adlandırıldığını söyler ve önerilerde bulunur.

İş Değerlemesi

Ezgi artık bölümdeki diğer arkadaşlarıyla daha yakın iletişim kurar. Nermin Hanım'la belirledikleri hedef çalışmalarına da devam eder. Özkan Bey ise öğrencisine yardım edebilmek için psikolojik terör ile ilgili çalışmalar yapan asistanı Alper Bey'i Ezgi'nin çalıştığı şirkete yönlendirir.

Psikolojik Terör

Alper Bey şirketteki çalışmalarını hızlıca gerçekleştirir. Sonuç olarak Mehmet Bey ve Alper Bey çalışanlara psikolojik terör konusunda eğitim verilmesine karar verirler. Profesör Demir'in tavsiyesi üzerine bu eğitimleri Doçent Dr. Haluk Egeli verir.

Değişim ve Başarı

Çiğdem Hanım istifa eder. Onun yerine yeni bir insan kaynakları uzmanı bulurlar. Ezgi işe başlayalı bir yılı geçer. Genel Müdür Mehmet Bey ve Nermin Hanım Ezgi'yi terfi ettirmeye karar verirler. Ezgi bu haberi öğrenince çok sevinir.

Özden ASLAN'ın "Bir İnsan Kaynakları Masalı" adlı kitabı herkesin faydalanabileceği önemli bilgiler içeriyor. Sade üslubu ve sürükleyiciliğiyle herkese hitap ediyor. Farklı bölümlerden oluşan kitapta kahramanın yaşadığı olaylardan çıkardığı derslerle konunun özeti veriliyor.

Kitabın sonunda yer alan "Tanımlar" bölümü ise özellikle İnsan Kaynakları bölümüne dair bilgisi olmayan okurlara fayda sağlıyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Bir İnsan Kaynakları Masalı Soruları ve Cevapları

Bir İnsan Kaynakları Masalı kimin eseri?

Özden Aslan

Bir İnsan Kaynakları Masalı türü nedir?

Kişisel Gelişim

Bir İnsan Kaynakları Masalı kaç sayfa?

240

Bir İnsan Kaynakları Masalı Yorumları

üniversite sonrası yaşadıklarımın özeti adeta mükemmel bir kitap gerçek hayatta bire bir yaşanan şeyler en azından ben çok yaşadım

14-05-2017 22:32

mükemmel bir kitaptı çok güzel hikayeler var bazıları benim de başıma geldi

25-05-2017 17:24

çol harika bir kitap

10-09-2017 19:27

çok okumak istiyorum elinde bir insan kaynakları masalı pdf olarak olan var mı lütfen bulamadım ama okumam lazım

13-12-2019 22:04

evet pdf bende var

09-01-2020 13:35

kitap güzel kişisel gelişimleri zor beğenen biri olarak söylüyorum gayet başarılı okuyun pişman olmazsınız

21-05-2022 14:54

insan kaynakları ile ilgili güzel bir kitap tavsiye ederim

04-03-2023 10:04