Beş Sevgi Dili

Beş Sevgi Dili
Kitabın Yazarı:Gary Chapman Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Koridor Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:226 ISBN:9789944983372 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:92,40 TL Pandora:111,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beş Sevgi Dili - Gary Chapman

Kitap Türü:Kişisel Gelişim, Kadın Erkek İlişkisi Orjinal Adı:The Five Love LanguagesÇeviren:Selim Yeniçeri

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beş Sevgi Dili Özet

Beş Sevgi Dili- Sevdiğiniz İnsana Yürekten Bağlılığınızı Nasıl İfade Edersiniz

Gary Chapman’ın Beş Sevgi Dili kitabını elinize aldığınızda herhangi bir hikâye kurgusu bulamayacaksınız. Çünkü kitap bir sohbet havası içinde ilerliyor. Sizler bir evlilik danışmanı olan Dr. Chapman’ın özel konuklarısınız. O yüzden bu yazıda sizlere Dr. Chapman’ın kitapta anlattığı şeylerden bahsedeceğim. Bu yazıda olan her şey Dr. Chapman’a göredir.

“Aşk ve sevgi sizce aynı şey mi? Âşık olduğunuz herkesi sevmiş olur musunuz? Sevdiğiniz herkese âşık değilken, nasıl âşık olduğunuz herkesi sevebilirsiniz? Bilimsel olarak konuşmak gerekirse aşk ve sevgi olguları kesinlikle aynı değildir. Aşk içgüdüsel, sevgi ise bir tercihtir. Aşk; kişinin ürümek için en doğru kişiyi içgüdüsel olarak seçmesi ve bu kişiye yönelik olarak duyguların oldukça yoğun olarak yaşanmasıdır. Ve genellikle iki yıl sürer. Sabah ilk aklımıza o kişi gelir. O kişiyi etkilemek için kendimizden ödün veririz. Ancak bugün birçok kişi evliliğin aşkı öldürdüğünü söylüyor. Neden? Evlilik mi aşkı öldürüyor, yoksa evlendikten sonra kendimiz gibi davranmamızı engelleyen şey ortadan yok mu oluyor? Aşk biter ancak bu süreçte sevmeyi öğrendiysek, ilişkimiz sağlam temeller içerisinde devam edecektir. Emin olun sevgi, aşktan daha güçlü bir duygudur. Aşk sadece bir başlangıçtır.”

Dr. Chapman Beş Sevgi Dili kitabının ilk bölümlerinde aşk ve sevginin tanımını bu şekilde yapıyor ve hemen ardından kendi keşfettiği beş sevgi diline odaklanıyor. İnsanların gösterdiği eğilimlere, isteklerine göre sevgi dillerini beşe ayırmış ve herkesin kendine ait bir baskın sevgi dilinin olduğunu vurguluyor. Bir başkasının –bunun eşiniz olması fazlasıyla mümkün- baskın sevgi dilini öğrenmenin ise bir yabancı dil öğrenmek kadar zor olabileceğine değiniyor. Bu beş sevgi dilini ise şu şekilde sıralıyor: Onaylayıcı kelimeler. Kaliteli zaman. Hizmet eylemleri. Hediye alma. Fiziksel temas.

Hemen ardından bu beş sevgi dilini sırayla anlatıyor ve danışanlarının isimlerini değiştirerek bizlere onların hikâyelerinden bahsediyor. Mesele kendisinin baskın sevgi dili hizmet eylemleri olan bir adamın eşi kaliteli zaman baskın diline sahip ve bu yüzden evliliklerinin temeli sarsılıyor. Dr. Chapman’ın hikâyesinde ki çiftte aynen böyle.

Ofisine bir çift geliyor ve kadın ağlayarak kocasının onu sevmediğini düşündüğünü söylüyor. Kocası ise savunmaya geçerek, bulaşıkları yıkadığını, o gelmeden yemeği bile hazırladığını söylüyor. Bu durumda Dr. Chapman adamın baskın sevgi dilinin hizmet eylemleri olduğunu anlıyor. Eşi bunun üzerine “o sürekli bulaşık yıkıyor ve ardından uyuyor, hiç konuşamıyoruz ki” diyor. Böylelikle eşinin de baskın sevgi dilinin kaliteli zaman olduğu ortaya çıkıyor. Dr. Chapman kadına eşine yemek hazırlayıp, hazırlayamayacağını soruyor. Adamada yemekten sonra uyumak yerine eşiyle konuşup konuşamayacağını. İkisi de bunları yapabileceklerini söylüyorlar ve iki ay sonra Dr. Chapman’ı arayarak ikinci balaylarına çıktıklarını haber veriyorlar.


Kitabın içerisinde bunun gibi birçok hikâyeye yer veriliyor. Dr. Chapman beş sevgi dilini de detaylı bir şekilde açıklayıp, eşi bu sevgi dilinde konuşan kişilerin neler yapması gerektiğine değiniyor. Peki, eşinizin sevgi dilini konuşmak istemezseniz? Kitapta buna da değinen Dr. Chapman, istemeyerek yapılan şeylerin sevgiyi daha da güçlendireceğini çünkü bunun sevgi adına verilmiş önemli bir fedakârlık olduğunu söylüyor.

En son olarak çocukların sevgi dilinden bahsediyor. Babası eve gelir gelmez üzerine atlayan bir çocuğun baskın sevgi dili olan ne olabilir ki? Tabi ki fiziksel temas… Bu şekilde çocuk bana dokun diyordur. Ya da annesine “sana bir şey göstereceğim” diyen çocuk, sadece kaliteli zaman geçirmek istiyordur. Çocukların hareketlerine dikkat edilip, ona göre davranılması gerektiğini ve her kardeşin birbiriyle aynı sevgi diline sahip olamayacağını söylüyor Dr. Chapman. Mesela annesi sürekli yolda bulduğu hoşuna giden şeyleri hediye eden bir çocuğun bu şekilde sevgisini gösterdiğini ve baskın sevgi dilinin hediye alma olabileceğine değiniyor.

Beş Sevgi Dili kitabı baştan sona beni etkiledi. Bir evliliğin nasıl olması gerektiğini, aşkı nasıl sevgiyle temellendirebileceğimizi ve insanlarla nasıl iletişime geçeceğimi anlatıyor. Ama en önemlisi çocuklarla ilgili olan kısmı! “Bir çocuğa birçok hediye alıyorsunuz ama o çocuk benimle bunlar mı oynayacak diyor” demiş Dr. Chapman. Sanırım yıllardan beri düşündüğüm şey buydu. Bu kitap bir insanın evliliğini, annesiyle olan ilişkisini, evladıyla olan bağını değiştirebilir. Eşinizi sevginizi ona mükellef sofralar hazırlayarak belli ediyorsunuz ama eşinizin baskın sevgi dili hizmet eylemleri değil de kaliteli zaman ise, bu durum sadece “benimle vakit geçirmiyor” olacaktır. Ya da çocuğunuzun baskın sevgi dili hizmet eylemleri ise, okula giderken sırt çantasını takmanız karşılığında bile size teşekkür edecektir. Anneniz aldığınız bir hediyeyi yıllar sonra bile hatırlıyorsa, ona daha fazla hediye almalısınız.

Yazan: Senagül YILDIZ

Beş Sevgi Dili Soruları ve Cevapları

Beş Sevgi Dili kimin eseri?

Gary Chapman

Beş Sevgi Dili türü nedir?

Kişisel Gelişim, Kadın Erkek İlişkisi

Beş Sevgi Dili kaç sayfa?

226

Beş Sevgi Dili Yorumları

faydalı bilgiler içeriyor bakış açınızı da geliştiriyor tavsiye edeceğim kitaplardan biri

27-01-2017 18:59

okudum ama pek faydalı bulmadım güzel anlatamamış çok genelleme yapmış

07-02-2017 19:10

5 sevgi dili kitabını yeni bitirdim açıkçası bu kadar güzel bir kitap beklemiyordum çok faydalı bilgiler var benim çok hoşuma gitti

26-11-2019 20:33

harika bir kitap içerdiği örnekler çok güzel bazen doğru yaptığını sandığımız şeylerin aslında nasıl yanlış olabileceğini çok güzel anlatmış çiftlerin mutlaka okuması gereken harika bir kitap

05-04-2022 21:20

çok güzel kitap ama fazla yorum yapılmamış okurlar daha bilmiyorlar sanırım tavsiye ederim okuduktan sonra sizde tavsiye edersiniz

06-01-2023 23:43

evli çiftler mutlaka okusun

17-09-2023 21:23