Beni Neden Sevmedin?

Beni Neden Sevmedin?
Kitabın Yazarı:Zeus Kabadayı Kitap Türü:Deneme Yayınevi:Hayykitap Yayınlandığı Yıl:2017 (10-11-2017) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9789752477582 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:95,70 TL D&R:121,65 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beni Neden Sevmedin? - Zeus Kabadayı

Kitap Türü:Deneme

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beni Neden Sevmedin? Özet

Zeus Kabadayı'nın yayımlanan ilk kitabıdır. Kitabın içeriği, aşk üzerine yazılmış kısa deneme yazılarından oluşmaktadır.

"Beni neden sevmedin?
Bu soruyu kendine çok sordun mu sen de?
Ben çok sordum."

Kitap ismini aldığı Beni Neden Sevmedin? yazısı ile başlıyor. Yazar bu yazıda; neden sevilmediğini sorguluyor. Kendisinin çok sevdiğini ama yine de, onu sevmediyse mutlaka bir hatası olması gerektiğini vurguluyor. Kendisinin kusurları olduğunu, bir şeylerin eksik olduğundan bahsediyor. Hatta hiçbir zaman, sevmiyorsa sorun bendedir diyerek, hatalarını bulmayı ve düzeltmeyi düşünmediğinden bahsediyor. Sadece sevmenin yettiğini düşünmektedir. Sen mutlu olduktan sonra, karşı tarafın ne düşündüğünü fark etmezsin.

"Sevginin olmadığı bir hayat yarımdır ve sevgiye ihtiyaç duymamak koca bir yalandır."

Affet,
Ama Neyi Affettiğini Unutma

Yazar, affetmenin erdem olduğunu düşünmektedir. Affetmeyi ama yapılanı unutmamayı söyler. Kendisi aldatıldığında, dayak yediğinde, dost kazığı yediğinde bile affettiğini ama unutmadığından bahsetmektedir.

Mesela önce terk ediliyorsun sonra konuşmak istiyor. Yazarımızda kabul ediyor ve aklında sürekli terk ettiği ve tekrar terk edeceği dönmektedir.

"Bir kere giden, gidebilen, sonsuza dek gitmemiş midir zaten?"

Aşkın Gözü Kör Diyorlar

Yazara göre; aşkın gözü kör değildir. Kör olsaydı; o ne terk edildiğini görür, ne başkalarıyla mesajlaşmasını görür, ne de başkasına aşık olmasını. Fakat aşkın gözü kör olmasını isterdi. Çünkü terk edilişini görmemiş olurdu. Sevdiği onun gözüne baka baka terk eder. O da gitme bile diyemez. Biri onu istemiyorsa, seni seviyorum, gitme demeye utanır. Sevdiği uzaklaştığında ise gitme deseydi, durur muydu? diye düşünür. Fakat durmayacağını da bilmemektedir.

Erkek Adam Ağlar Mı?

Erkekler ağlayınca kendini güçsüz hisseder. Dünyaya karşı kendisini savunmasız kalmış gibi hissetmektedir. Bir erkek bunlara rağmen ağlıyorsa, son umudunu da kaybetmiş ve gücü kalmamıştır. Mesela yazarın dedesi 38 doğumludur ve hayatında bir kere ağlamıştır. O da eşini kaybettiğinde. Ağlamak güçsüzlük değil; insan olmanın gereğidir. Bir şarkıya, bir çocuğun tebessümüne, güzel bir şeye de ağlanabilir.

Leyla ile Mecnun

Mecnun olmak zordur. Çünkü mecnun gibi sevmek, Mecnun gibi yanmak gerekir. Öyle parmaklarını göstererek Mecnun gibi sevmiş adam demelidirler.

Leyla olmakta kolay değildir. Onlar birbirini bekleyen iki sevdalıdır. Onlar bu çağdaki sevgililer gibi değil kusursuzlardır. Aralarında engeller olduğu için kusursuzlardır. Yoksa günümüzde ki gibi; "Ona niye baktın?", "Neden o eteği giydin?" diye değildir. Onların bir destansı aşkı vardır. Mesafeler, imkansızlıklar onları destan haline getirmiştir. Leyla ve Mecnun'da bizim gibiydi ama onların problemleri daha büyüktü. Herkesin bir Mecnun ve Leyla'sı vardır.

Yazar da, öyle bir sevmiştir bir kadını. Yazara göre Mecnun görse onu haline bakıp derde düşer.

"Ben Mecnun olurum da...
O Leyla olamaz..."

Olur Mu Deme, Olur

Bu hayatta inandıktan sonra her şey olur. Mesela, "Merhaba pencere" de, otur. Onun da ilgiye ihtiyacı var senin gibi. Olur mu deme, olur.

Düşünelim ki eksiğimiz, aşk olur mu ki dememek lazım her şey olabilir. Nasıl aşık oluyoruz ki. Bir planı programı var. Mesela, yazara göre istersek zamanı durdurabiliriz, hiç yaşamadan geçip gidebiliriz. Uyuduğumuz zaman bizim için zaman durur. Yaşamak istemediğimiz şeyi de istersek yaşamayabiliriz.

"Olur mu deme, olur. Gitmez belki. Belki her şey daha güzel olur..."

Vasiyet

Son olarak burada yazar, vasiyetinden bahseder. Çünkü yalnız yaşayıp, yalnız öleceğini düşünmektedir. Vasiyeti ise eğer parası olursa bağışlanması ve kalbi hariç organlarının da bağışlanmasıdır. Çünkü kalbi sevdiğine aittir ve hep ona ait kalacaktır. O sevmese de, yazar onu çok sevmiştir.

"Sev ama terk et.
Sev ama onsuz öl..."

Zeus Kabadayı, Youtube'da bir dizinin yönetmenliği ve senaristliğini yapmaktadır. Ayrıca bu ilk kitabıdır. Yazarın bir de müzik albümü vardır. İlk kitabı olmasına rağmen usta bir dili olduğunu düşünüyorum. Yazıları bayat değil. Yazıları her kesime hitap edici. Fakat bana göre aşk üstüne yazılmış yazılar hoş gelmiyor. Seven kişiler için dili okunması gereken bir yazar.

Yazan: Nilay Alakuş

Beni Neden Sevmedin? Soruları ve Cevapları

Beni Neden Sevmedin? kimin eseri?

Zeus Kabadayı

Beni Neden Sevmedin? türü nedir?

Deneme

Beni Neden Sevmedin? kaç sayfa?

160

Beni Neden Sevmedin? Yorumları

herkes kitap yaziyor ama buna kitap denmez

01-11-2018 21:42

oldukça güzel bir kitap

28-12-2018 17:47

okumak istediğin kitaplardan bir tanesi ama bizim kütüphanede yok bizim burada kitapçı da yok internetten de sipariş veremiyorum ilk fırsatta okuyacağım merak ettiğim kitaplardan bir tanesi

24-06-2019 17:06

çok güzel kitab azerbaycandab alacağım yakında

15-08-2019 17:22

bana çok sıradan bir kitap gibi geldi neden övüldüğünü anlamadım belki yazarın popülerliğinden kaynaklanıyor bilmiyorum ama iyi bir kitap değil

10-04-2022 21:05

beklentim düşüktü ama güzel bir eser olmuş

15-01-2023 18:56