Ben, Malala

Ben, Malala
Kitabın Yazarı:Malala Yusufzay Kitap Türü:Biyografi Yayınevi:Epsilon Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:392 ISBN:9789944828284 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:91,56 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Ben, Malala - Malala Yusufzay

Kitap Türü:Biyografi, Gerilim Çeviren:Doğan Yılmaz

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ben, Malala Özet

Eğitim Hakkını Savunduğu İçin Taliban Tarafından Vurulan Kız

1997 doğumlu olan Malala Yusufzay, şuan İngiltere’de yaşayan insan hakları aktivistidir. Pakistan’ın yüzü olarak kabul edilir. 1965 yaşında olan Christina Lamb ise İngiliz yazar, journalisttir. Kitabı ikisi birlikte yazmıştır ve kitap, Malala’nın bir asırlık gibi duran kısacık hayatına gözler önüne sermektedir.

“Malala kim?” diye sordu silahlı adam.
Malala benim, bu da benim hikâyem.


İrem (yalancı cennet) bahçelerini anımsatan diyarların birinde, Svat vadisinde bir Peştu kızı dünyaya gelmiş. Kendisi bu konu hakkında şu sözleri sarf ediyor: Ben doğduğumda, köy halkı anneme acımış, kimse de babamı tebrik etmemiş.

Ne yazık ki onun doğduğu diyarlarda da kız çocuklarının doğumu kutlanmazmış. Ancak babası Ziyauddin Yusufzay, ailesinin soy ağacını almış ve şöyle bir göz atmış. Nerede ise 300 yıllık olan soyağacında hiçbir kadının ismi yokmuş. Malala oradaki ilk kadın ismi olmuş.

Oldukça etkili bir konuşmacı ve sözünü geçiren saygın bir imam olan büyükbaba ise –Ziyauddin’in babası, kitap boyunca hep büyükbaba olarak geçiyor- toruna bu ismin verilmesinden memnun olmamış. Zira bu isim biraz hüzünlü bir anlam taşıyormuş. Peştu tarihinde bir Malala daha varmış. Bu kadın İngilizlerle yapılan savaş sırasında, cephede yaralılara yardım eden diğer kadınlardanmış. Ancak askerlerin geri çekildiğini duyduğunda bir tepeye çıkmış ve askerlere hitap etmiş. Ondan cesaret alan askerler geri dönüp, savaşı kazanmışlar. Ancak Malala orada vurularak ölmüş.

Babası kızına bilerek bu ismi vermiş. Belki de Malala’yı bugün Malala yapan yegane isim Ziyauddin Yusufzay. Bulunduğu toplum içerisinde çoğu aile kız çocuklarına değer vermez iken o kızını “Malala bir kuş kadar özgür” diyerek büyütmüş. Ziyauddin Yusufzay’ın en büyük hayali kız çocuklarının da eğitim olabileceği bir okul açmakmış. Bunu başardığında ise elinde hiç parası yokmuş. Okulun hem öğretmeni, hem müdürü, hem hademesi olmuş. Ve sadece 3 erkek öğrenci ile eğitime başlamış. Ortağı ile beraber kapı kapı dolaşıp öğrenci aramalarına rağmen, ilk başlarda durumları çok kötüymüş. Buna rağmen vazgeçmeyen Ziyauddin Yusufzay Okulu 3 binaya çıkarmış. Artık Ziyauddin Yusufzay’ın Huşhal isimli okulu kız öğrencilere de eğitim veriyormuş. İşte Malala bu okulun içerisinde büyümüş. Küçüklüğünde hep boş sınıflara ders anlatırmış. Gerçekten okula başladığında ise hep sınıf birincisiymiş. Her şey yolunda giderken bir gün Radyo Molla ortaya çıkmış. Bu Taliban’ın doğuşu olmuş.

Elveda müzik! En tatlı tınıların bile bırak suskun kalsın.
Köyün kıyısındaki Taliban bütün dudakları mühürlerdi. (Ben, Malala-Malala Yusufzay ve Christina Lamb)


Radyo Molla (molla = din adamı) her gece radyodan yayın yaparak insanları kandırmaya başlamış. Bir çeşit Svat ve Pakistan halkı üzerinde din sömürüsü uyguluyormuş. Bir süre sonra işler çığırından çıkmış. Radyo Molla emirler yağdırmaya başlamış. Ziyauddin Yusufzay ve arkadaşları ellerinden geldiğince buna karşı çıkmışlar ama Radyo Molla’nın güçlenmesini engelleyememişler. En sonunda eli silahlı militanlar vadinin her yerini kuşatmış. Kadınları burka (çarşaftan daha kapalı, daha bol, göz hizasında küçük bir kafes aralığı olan giysi) giymeye zorlamış ve Çin pazarına gitmelerini yasaklamış. Televizyonları, CD ve DVD gibi şeyleri günah ilan ederek toplayıp yaktırmış.

Bütün bu süreç içerisinde kurallara uymayanlar geceleri infaz ediliyor, sabah halkın görmesi için meydanlara bırakılıyormuş. Üzerine de “Talibana karşı gelirseniz sonunuz böyle olur” gibi notlar bırakıyorlarmış. Dansçıları ve şarkıcıları katletmeye başlamışlar. Hatta Taliban evli olmayan kızların camiye bildirilmelerini ve en kısa sürede evlendirilmelerini istemiş. En sonunda sıra kız okullarına gelmiş. Taliban kız okullarının kapatılması için bir tarih belirlemeyi ihmal etmemiş.

Bu sırada gelen bir teklif ve babasının izni ile Malala bir günlük tutmaya başlamış. Günlükte kendi adı yerine bir rumuz kullanıyormuş. Bu günlükler düzenli olarak yayınlanıyormuş ama halkı bilinçlendirmeye yetmemiş. Malala televizyonlarda boy göstermeye, hem kadın haklarını hem de eğitim haklarını savunmaya başlamış. İşte tam bu nedenden dolayı, Taliban Malala’yı vurma kararı almış. Gizlice okula giderken vurulan Malala’nın öleceği düşünülüyormuş. Ancak Malala hayata tutunmayı başarmış ve mücadelesini şuan İngiltere’den sürdürüyor. Şimdiye kadar Kraliçe Elizabeth, Obama gibi birçok önemli isim ile tanışan, BM’de konuşma yaparak milyonları etkileyen bu kız, 2014 yılında Nobel barış ödülüne layık görüldü. Ve diyor ki: Haksızlığa maruz kalan ve sonrada susturulan bütün kızlar… Sesimizi birlikte duyuracağız.

Ben, Malala kitabını okurken sürekli bunun gibi olmalı dedim. Bir baba Ziyauddin gibi olmalı. Bir kadın Malala gibi olmalı. Bir Müslüman ailesi Yusufzay ailesi gibi olmalı. Kelimelere sığacak bir kitap olmadığını söyleyebilirim sadece. Tüm gerçekleri iliklerinize kadar hissedebileceğiniz ve en önemlisi konuştuğunuz zaman neleri değiştirebileceğinizi göreceğiniz bir kitap. Malala sadece konuştu. Ve milyonlar dinledi. Malala sadece konuştu ve her şeyi değiştirebilecek olan gücünden Taliban korktu. Bu hikâye bir dram hikâyesi olabilirdi ama Malala konuştu ve bu hikâye, şimdi bir zafer ve savaş hikâyesi.

Yazan: Senagül YILDIZ

Ben, Malala Soruları ve Cevapları

Ben, Malala kimin eseri?

Malala Yusufzay

Ben, Malala türü nedir?

Biyografi, Gerilim

Ben, Malala kaç sayfa?

392

Ben, Malala Yorumları

mutlaka okunması gereken bir kitap bizde buraya doğru gidiyoruz işte

19-03-2017 20:26

mükemmel bir eser hayat dersi niteliğinde

23-03-2017 18:32

ben malala mükemmel bir kitap elimden bırakamadım mükemmel bir hayat mükemmel bir hikaye mutlaka okuyun

29-11-2019 16:11

malala kimdir sorusunuz cevabı ne okuyanlar yazarmı

25-04-2022 19:29

talibanın kafasını iyi analtmış bizimkiler hala destekliyor

10-02-2023 23:18