Beden Kayıt Tutar

Beden Kayıt Tutar
Kitabın Yazarı:Bessel A. Van Der Kolk Kitap Türü:Psikoloji Yayınevi:Nobel Yaşam Yayınlandığı Yıl:2018 Sayfa Sayısı:462 ISBN:9786059746564 Kitap Puanı:7.1 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:189,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beden Kayıt Tutar - Bessel A. Van Der Kolk

Kitap Türü:Psikoloji, Kişisel Gelişim Orjinal Adı:The Body Keeps the ScoreÇeviren:Nurdan Cihanşümül Maral

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beden Kayıt Tutar Özet

Bize ya da çevremize zarar veren davranışları neden gerçekleştiririz? Beden Kayıt Tutar kitabı geneli itibariyle bu soruya travmalar üzerinden yanıt bulmaktadır. Birtakım davranışların ahlaki eksikliklerden, iradesizliklerden ya da kötü karakterleri yüzünden olmadığının bilindiğini bunların nedeninin beyindeki gerçek değişimler olduğunu ifade etmektedir kitap.

Kitap travma sonrası stresin yalnızca kafanın içerisinde değil fizyolojik bir temele de sahip olduğunu vurgulamaktadır. Psikosomatik tepkilerde travmaların yaşantımız içerisindeki yansımalarından biridir.

Haya lgücü, yaşam kalitemizi arttırır, bizleri günlük yaşantımızın sıradanlığından kurtarır. Bireyler, takıntılı bir şekilde ve sürekli yoğun bir şekilde katılım gösterdikleri ve derin duygular yaşadıkları geçmiş olaylara çekildiğinde, hayal güçleri başarısızlığa uğrar ve ruhsal esnekliklerini kaybederler. Kitaba göre Rorschach testleri, travma yaşayan bireylerinin hayal güçlerinin diğer bireylere göre nasıl bir farklılık gösterdiğini açıklamaktadır. Bunu günlük hayattan somutlaştıracak olursak sokağın başında yürüyen birisi çocuğumuz için herhangi birisidir fakat tecavüz kurbanı birisine göre o kişi potansiyel bir tacizcidir.

Van Der Kolk, travmayı kelimelere döküp öyküleştirmenin hastalara çok iyi geldiğini fakat yine de fiziksel, hormonal tepkiler üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını ifade etmektedir. Bu yüzden de odaklandıkları şeyi yalnızca travmayı anlamak üzerine değil aynı zamanda da zihnin kendini iyileştirme süreçleri hakkında da farklı düşünmenin gerektiğini ifade etmektedir.

Kitabın ikinci bölümünde zihin ve beyin anlayışındaki devrimler başlığı altında travmaya bakışın tarihsel gelişimine değinmektedir. İlk önce travmanın doğası öğrenilmeye çalışılmış daha sonra da beyni yatıştırmanın yolları aranmıştır. Terapilerin yanında farmakolojik tedavi yani ilaç tedavisi de sürdürülmüştür. Prozac ve benzeri ilaçlarla serotonin seviyesi artırılmış ve birçok hastanın daha az tepkisel oldukları gözlemlenmiştir. Yine de Van Der Kolk, yalnızca ilaçlarla değil dil terapisi, ilişkilerin, sosyal deneyimlerin arttırılması, nefes alma, hareket etme ve güvende hissedilecek ortamlarda bulunma gibi faktörlerin de TSSB tedavisinde önemli olduğuna değinmektedir.

Üçüncü bölümde ise beyinin travma sürecindeki işleyişine değinilmiştir. Beyinin travmayla ilgili olan bölümlerine detaylı bir şekilde değinilmiş ve hissizleşmenin önemi üzerinde durulmuştur. Yazar, travmaya karşı daha az tepki vermek ve daha az duygu hissetmek iyi bir şeymiş gibi gözükse de bu durumun şimdiki anda olmamak anlamına geldiğine değinmiştir. Şimdiki anda olmamak bizi günlük yaşamdan sevdiklerimizle geçirilen vakitlerden alıkoyduğunu kısacası yaşamın yanımızdan akıp gitmesine yol açtığını belirtmiştir. Travmayı gerek öfke patlamaları gerek uyum sorunları gerekse iletişim bozuklukları gibi yollarla dışa vurmak hiçbir şey hissedemiyor olmaktan zihni boşaltmaktan daha iyidir. Bu davranışlar iyileşmek için bir yardım çağrısı dikkat çekme yollarıdır.

Kısım ikide ise beden ve beyin arasındaki ilişkiye değinilmiştir. Travma yaşayan çoğu birey bedenlerinde olup biteni algılamak konusunda güçlük yaşamaktadır ve dolaylı olarak uygun dereceli tepkileri vermekten yoksundurlar. Strese karşı kendilerinden geçercesine ya da aşırı bir kızgınlıkla tepki verirler. Bedenleriyle iletişimde olmanın başarısızlığı kendini koruyamama ve yeniden mağdur olma gibi durumlara yol açabilmektedir. Hatta bazı bireylerde depersonalizasyon adı verilen kendilik duygusunun yitimi durumu ortaya çıkabilmektedir. Van Der Kolk, kendilikle yeniden bağ kurulmasının tedavi için önemli bir adım olduğunu ifade etmektedir.

İyileşmeye giden yolda ilk adım aşırı uyarılmışlıkla baş etmektir. Doğru nefes almak aşırı uyarılmışlık karşısında iyi bir silahtır ki bu silahı kullanmanın yoga, meditasyon, aikido, judo gibi uzak doğu sporları gibi pek çok yolu vardır. İkinci adım ise farkındalık geliştirmektir. Bedensel ve duygusal farkındalık geliştirdiğimizde bedenimizi kontrol etmek daha kolaydır. Aynı zamanda travma sonrası geliştirdiğimiz düşüncelerimizin ve şemalarımızın bedenimizi nasıl etkilediğinin farkında olmak rahatsızlığımızı tolere edebilmemizi sağlar. İyi bir deste ağı ise travma ile savaşta önemli bir faktördür. Tersten bakıldığında ise insan ilişkileri ve uyumun fizyolojik öz düzenlemenin kaynağı olarak ele alınabileceği gibi aşılması en zor travmalar ilişkiler bağlamında gerçekleşen travmalardır. Temas ise travma tedavisinde güven ve yakınlık duygularının gelişimi açısından önemli bir yere sahiptir. Van Der Kolk, terapötik masajın tedavi sürecinde etkili olduğuna değinmiştir. Harekete geçmek ise kişiyi çaresizlik ve hareketsizlikten kurtarır. Bireyler hareketin gücünü tattığında stres hormonunu kendilerini savunmak için bir araç olarak kullanmaya başlarlar.

Kısım beşte ise yeniden yaşama dönme iyileşme kavramları üzerinde durulmuştur. Emdr, yoga, yeniden yapılandırma, boşlukları doldurma ve birtakım öneriler üzerinde durularak deneysel olarak test edilmiş ve geçerlilikleri kanıtlanmış travma tedavisinde kullanılan yöntem ve tekniklere değinilmiştir.

DEĞERLENDİRME

Beden Kayıt Tutar’ın oldukça detaylı ve ders kitabından hallice yazılmış bir eser olduğu kanısındayım. Çok akıcı olmayan fakat oldukça anlaşılır bir dili olduğunu düşünüyorum. Ben de sizlere bu eseri çok teknik bilgilere değinmeden fikir edinebileceğiniz derecede özetlemeye çalıştım. Kitap teknik bilgi ve araştırmaların yanında savaş gazileri, her yaştan istismara uğramış bireyler gibi birçok farklı grup ile yapılan çalışmalara da yer vermektedir. Bu tarz konulara ilgi duyuyorsanız okumanızı tavsiye ediyorum. Hatta konunun temeline değinen yapısı gereği de iyi bir başlangıç kitabı olabilir. En çok da travmatik yaşantılara sahip bireylerin bu kitaptan yararlanabileceğini düşünüyorum. İçinde bulundukları durumun doğasını anlamak, yaşadıklarına şöyle bir uzaktan bakmak ve anlamlandırmak tedavi, iyileşme süreçleri hakkında fikir edinmek isteyen bireylerin başucu kitabı olabilecek nitelikte bir eser.

Editör: Ceren Kozalıoğlu

Beden Kayıt Tutar Soruları ve Cevapları

Beden Kayıt Tutar kimin eseri?

Bessel A. Van Der Kolk

Beden Kayıt Tutar türü nedir?

Psikoloji, Kişisel Gelişim

Beden Kayıt Tutar kaç sayfa?

462

Beden Kayıt Tutar Yorumları

bu siteye çok ilginç kitaplar eklenmeye başlandı sıradan kişisel gelişim kitapları yerine böyle kaliteli eserleri okuyup eklemeniz takdir edilecek bir durum umarım devam edersiniz severek takip etmeye başladım

11-10-2019 11:25

ben kitapyurdundan aldım ama internette pdf olarak bulabilirsiniz oldukça güzel bir kitap okumanızı tavsiye ederim

19-12-2019 22:34

yorumları okuyayım dedim sadece iki tane var onlar beğenmiş özeti yazan da beğenmiş güzeldir sanırım pahalı bir kitap olduğu için almadan önce emin olmak istiyorum

08-05-2022 22:29

pdf yada epub olan var mı okumam lazım

22-02-2023 18:35

bende arıyorum ama bulamadım üninin kütüphanesinde yok kitap aşırı pahalı öğrencileride düşünmeleri gerekiyor

28-11-2023 22:53