Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
Kitabın Yazarı:Erich Maria Remarque Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:1929 Sayfa Sayısı:216 ISBN:9786051410319 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok - Erich Maria Remarque

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Im Westen nichts NeuesÇeviren:Burhan Arpad

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Özet

Erich Maria Remarque’nin Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok romanı bir savaş kitabı olmaz özelliği taşımaktadır. Birinci Dünya Savaşı ,on dokuz yaşındaki bir gencin gözünden en acı, en çıplak haliyle anlatılmaktadır. Savaşın gereksizliği, anlamsızlığı ve filler tepişirken çimenlerin nasıl ezildiği oldukça cesur bir dille anlatılmıştır. Alman askerlerinin Fransız askerlerine karşı verdiği mücadele her sayfada ayrı bir şok etkisi yaratıyor.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabındaki çarpışma sahneleri o kadar gerçekçi ve ayrıntılı anlatılmaktadır ki, o sahneleri gözünüzde canladırmanız pek de zor olmuyor. Kolları, bacakları kopanlar, vücudu mermilerden delik deşik olanlar, organları parçalananlar tüm çıplaklığı ile anlatılmaktadır.

Kitabın baş karakteri olan Paul 19 yaşında bir gençtir. Savaş nedeniyle bir çok yaşıtı gibi apar topar askere alınmış ve cepheye gönderilmiştir. Uzun zamandır cephede mücadele veren Paul, artık gördükleri ve yaşadıkları karşısında bir daha asla normal bir hayat süremeyeceğini düşünür. Günde yedikleri bir avuç öğün ile kanın gövdeyi götürdüğü meydanlarda hayatta kalma savaşı veriyorlar. Kimi zaman yanlarında en sevdikleri arkadaşlarının parçalanışını seyrediyorlar kimi zaman ise kendileri ölümden kıl payı kurtuluyor. Mermi seslerinin dinmediği gecelerde yanlışlıkla sığınaktan kafalarını çıkaracak olsalar geri dönüşü olmadığını iyi biliyorlar.

Paul bütün bu karmaşanın içinde bi hafta izinli olarak evine gönderiliyor. Eve geldiğinde ise kendini evde olduğuna inandırması oldukça zor oluyor. Annesinin hasta olması da durumu daha zor getiriyor. Sivil kıyafetlerini giymeyi yadırgıyor önce fakat sonra sivil olmanın hafifliği ile kendini mahallesinin sokaklarına bırakıyor. Etrafındaki herkes ona cepheyi, askerleri soruyor. Paul ise ‘Doğruyu söyleyemem ki söylesem de anlamazlar,görmeden anlatamam .’ diye düşünüyor. Haklı da aslında, cephedeki acı,kan ve vahşeti öyle birer cümleyle anlatması pek mümkün olmadığı için o da cephede her şey yolunda demek ile yetiniyor. İzin süresi Paul’a iyi geliyor fakat geri dönüş vakti geldiğinde cepheye gitmek her zamankinden daha zor oluyor. Keşke izne hiç gelmeseydim diye bile düşünüyor. Annesinş, evini ,sivilliğini yeniden bırakıp cepheye dönüyor.

Cepheye indiğinde yine bir çatışmanın ortasında kalıyor ve kendini bir mermi çukuruna atıyor. Orada saklanıp ortalık durulunca bölüğünü bulacağını düşünüyor ama bir yandan da çukura düşman girerse diye bıçağı elinde tetikte bekliyor. Beklediği de oluyor bir adam yanlışlıkla da olsa çukura düşüyor. Anında bıçağını boğazına saplıyor ve adamdan uzaklaşıp,çukurun diğer bir köşesine siniyor. Adamın ölümü saatleri buluyor ve onun o can çekişir saatleri Paul’u psikolojik savaşlara itiyor. O adamla çukurda geçirdiği saatler kitapta o kadar çarpıcı anlatılmış ki, adeta yazar o anı bize de yaşatıyor.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kitabı, o dönemde Naziler tarafından yaktırılmış kitaplardan biridir. Hatta Naziler, yazarı bulup öldürmek istemiş fakat onu bulamayınca ablasını öldürmüşlerdir. Kitabı bütün bu detayları bilerek okumak da bir hayli etkileyici kılıyor.

Savaşın kanlı çarpışmaları, gencecik çocukların savaş meydanlarındaki mücadeleleri, iç dünyalarındaki özlemlerinin cesurca ve apaçık bir dille anlatıldığı kitap okuyucuyu sıkmadan sona sürüklüyor. Yazarın üslubu ve dili oldukça sade ve akıcı, bu da kolay bir okuma sağlıyor.

Kitabın ilk cümlelerinden biri ‘Bu kitap ne bir şikayet ne de bir itiraftır. Sadece savaşla yok edilmiş bir nesilden söz etmek istemektedir... O insanlar bombalardan ve mermilerden kurtulmuş olsalar da! ‘ şeklinde geçmektedir. Bu cümle ile de kitabın savaşa ve nedenlerine duyduğu öfkeyi hissedebiliyoruz.

Son olarak Paul’un bir konuşmasından bahsetmek istiyorum. ‘ Gencim, yirmi yaşındayım. Ama hayatta umutsuzluktan, ölümden, korkudan ve acı uçuruma sürükleyen anlamsız bir dıştanlığın kösteklenmesinden başka bir şey tanımıyorum. Milletlerin birbirlerine zorla düşman edildiğini ve hiç ses çıkarmadan, hiçbir şey bilemeden budala,uysal ve bönce birbirlerini öldürdüklerini görüyorum. Dünyanın en zeki beyinlerinin, bütün bunları daha devamlı ustaca ve daha devamlı yapmak için yeni silahlar ve yeni laflar bulduklarını görüyorum .’

Yazan: Pınar Şimşek

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Soruları ve Cevapları

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kimin eseri?

Erich Maria Remarque

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok türü nedir?

Yabancı Romanlar

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok kaç sayfa?

216

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Yorumları

savaşın ne kadar acı olduğunu bir kere daha anlıyorsunuz buna rağmen savaşmaktan vezgeçmiyorlar

03-02-2017 17:52

mükemmel bir roman 10 üzerinden 10

17-02-2017 20:08

batı cephesinde yeni birşey yok kitabını yeni bitirdim oldukça başarılı konuyu güzel ele almış bir kitap benim hoşuma gitti

27-11-2019 13:27

film ile kitap aynı mı özet çıkartmamız gerek filmini izledim ama arkadaşım film ile kitap farklı oluyor dedi özete baktım aynı gibi duruyor

22-04-2022 20:13

kitabın konusu nedir

08-02-2023 20:03

özetin yanında karakterleride ekleseydiniz

13-11-2023 23:26