Ah'lar Ağacı

Ah'lar Ağacı
Kitabın Yazarı:Didem Madak Kitap Türü:Şiir Yayınevi:Metis Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2002 Sayfa Sayısı:76 ISBN:9789753428750 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:64,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Ah'lar Ağacı - Didem Madak

Kitap Türü:Şiir

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ah'lar Ağacı Özet

2011 yılında aramızdan ayrılan şair Didem Madak'ın, Ah'lar Ağacı, Pulbiberi Mahallesi ve Grapon Kağıtları adında yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır. Bir süre boyunca yazarın kitapları yayınlanmamış olsa da, oldukça aranan bir kitap olarak 2012'de yeniden basıldı.

Didem Madak'ın 2012'de yeniden basılan kitabı Ah'lar Ağacı, okuyucuya Didem Madak'ın kalbe dokunan muhteşem dizelerini sunuyor.

Kitabın içinde yer alan Ah'lar Ağacı, Siz Aşktan N'anlarsınız Bayım, Kalbimin En Doğusunda, Samson ve Dalila, Pollyanna'ya Son Mektup, Ağlayan Kaya, Karınca Kumu, Paragraf Başı ve Müsveddeler adlı dokuz şiir, insana 'Ah!' dedirtecek cinsten. Didem Madak dizelerinde en çok kendini anlatsa da, biz de kendimizi bulma şansını yakalıyoruz. Dizelerin altı çizilmeye başlanıldığında, dönüp bakınca neredeyse tüm kitabın altını çizmiş buluyorsunuz kendinizi. Tüm şiirleri okuyup da, kitabın kapağını kapadığınızda birkaç saniyeliğine gözlerinizi kapamak ihtiyacı uyandırıyor. Sindirmek için dizeleri beş defa, on defa yetmiyor anlayacağınız.

Kitabın içinde Didem Madak'ın yakın dostu Işıl Hanım'a öldükten on gün sonra yazdığı bir şiir de bulunuyor. Annesine ithafen yazdığı şiirler ise, insanda ağlama isteği uyandırıyor. Annesinin ölüsünü şiirle yıkayan şairin, ölüsünü şiirle yıkamak gerekir belki de. Kitapta yer alan bazı dizeler:

"Yapıştırsam da parçalarını hayatımın
Su sızdırıyordu çatlaklarından"
"Çok şey görmüşüm gibi
Ve çok şey geçmiş gibi başımdan
Ah.. dedim sonra
Ah!"
"Kaç metredir benim yokluğum?"
"Ahtım olsun,
Yükleri ağırlaşsın diye iyice,
Tabutumun içinde tepineceğim"
"İç ses!
Bu bahsi kapa!"
"Vasiyetimdir:
Dalgınlığınıza gelmek istiyorum
Ve kaybolmak o dalgınlıkta."

Didem Madak'ın bu güzel dizeleri, kendimizin çıkmazını bizlere hatırlatıyor adeta. Zannımca, şiir severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Ah.. dedim sonra, Ah!

Yazan: Miraç Elif Kanbay

Ah'lar Ağacı Soruları ve Cevapları

Ah'lar Ağacı kimin eseri?

Didem Madak

Ah'lar Ağacı türü nedir?

Şiir

Ah'lar Ağacı kaç sayfa?

76

Ah'lar Ağacı Yorumları

çok güzel bir şiir kitabı ben çok beğendim

24-03-2015 00:37

içindeki bazı şiirleri not aldım ezberlemek istiyorum sevdiğinizle ya da arkadaşlarınız ile paylaşabileceğiniz şiirler var çok güzel

20-01-2016 22:28

çok güzeldi içindeki bazı şiirleri arkadaşlarım bile paylaştım onlar da çok beğendi

20-02-2016 00:48

bazı yazarlar vardır kitabını okurken okumak için neden bu kadar geç kaldığınız için kendinize kızdığınız bu kitap benim öyle ah keşke daha önce okusaydim dediğim kitaplardan. hiç didem madak okumadiysaniz geç kalmayın derim. kendi ah agaciniza bu kitabi geç okuyarak bir ah eklemeyin.

Belkibirgun • 24-02-2019 14:17

ahlar ağacı şiiri çok güzel tavsiye edeceğim bir şiir kitabı olmuş didem madakı tebrik ederim

06-03-2020 19:46

şiir kitabıymış ben filmin kitabı sanmıştım

13-11-2022 14:21

film bu kitaptan mı uyarlama

06-03-2024 16:19