Agafya

Agafya
Kitabın Yazarı:Ertürk Aşkun Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Destek Yayınları Yayınlandığı Yıl:2014 Sayfa Sayısı:464 ISBN:9786054994069 Kitap Puanı:6.9 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:16,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Agafya - Ertürk Aşkun

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Agafya Özeti

Ertürk Aşkun'un Agafya romanı 1.Dünya Savaşı sonrasında Rusya'da yaşanan olayları ve orada devrimden dolayı Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan Agafya ve İngiliz gazeteci Anton arasında yaşananları yoğun bir tarihsel kurguyla anlatıyor. Oldukça sürükleyici ve bir çırpıda okunabilecek bir kitap. Romanın içeriği ise şöyle;

Romanımızın kahramanı Anton, İngiliz bir gazetecidir. Gazetesi onu Bolşevik Devrimi'ni gözlemlemesi için Rusya'ya göndermektedir, geldiğinde ise biraz Rusya'da kalmış sonrasında diğer Ruslar gibi o da İstanbul'a gitmek üzere olan gemiye binmiştir. Bu sırada küçük bir çocuğa araba çarpmasını engellemiş ve prensesin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Prenses olayların yatışması için küçük çocuğun annesi ve Anton'a bir kese altın vermek istemiştir. Çocuğun annesi yani Olga bunu kabul ederken Anton bunu kabul etmemiştir ve prenses Anton'un bu centilmen hareketine karşılık prensin bu yolculuğa katılamayacağını ve onun kamarasında kalabileceğini söylemiştir. Anton bu teklifi hiç düşünmeden kabul etmiştir çünkü hava o kadar soğuk ve gemi o kadar kalabalıktır ki.

Gemiye bindiğinde ilk olarak kamarasına gitmiş ve eşyalarını yerleştirip güverteye çıkmıştır işte tam da o sırada hayatı boyunca bir daha aklından hiç çıkaramayacağı Rus güzelini görmüştür. Uzun bir zaman boyunca kızı izlemiştir ve istediği olmuş Rus güzel Anton'u fark etmiştir. Anton kızın adını öğrenebilmişti kızın adı Nataşa'ydı fakat Anton ona "Yüce Aşk" anlamına gelen "Agafya" adını vermişti. İşte tam o sırada hayatını kurtardığı çocuk ve annesi Anton'a teşekkür etmek için yanlarına gelmiş ve prensesin verdiği altınları Anton'a vermeyi teklif etmiştir. Anton altınları kabul etmemiştir fakat Olga bu sefer Kotik'in çok hasta olduğunu ve soğukta kalmaması gerektiğini prensin ona verdiği kamarada onunla birlikte kalıp kalamayacağını sormuştur fakat Anton o kamarada Agafya ile kalmayı istediğinden dolayı onları kamaraya alamayacağını çünkü kamarada Agafya ve dadısıyla birlikte kalacağını söylemiştir. Bunun üzerine Agafya, Olga ve Kotik'inde onlarla kalabileceğini söylemiş bir yandan da Anton'un tüm hayallerini suya düşürmüştür. Yolculuk boyunca Agafya ile çok güzel zaman geçiren Anton, Agafya'ya sırılsıklam aşık olduğunu anlamış ve bunu Agafya'ya söylemiştir fakat Agafya geçmişte çok acı çektiğini ve 15 yaşından beri ruhunun ölü olduğundan bahsetmiştir. Anton bu söylenenlere aldırmadan Agafya'ya her geçen gün biraz daha aşık olmaktadır. Yolculuk bittiğinde Agafya araları biraz açılmış en sonunda Tuzla Kampı'ndan ayrılıp gazetesinin onun için tuttuğu eve yerleşmiştir. Ancak Anton, Agafyasız yapamayacağını anlamış ve onları almak için kampa geri dönmüştür. Hava o kadar soğuk ve deniz o kadar dalgalıdır ki eve gitmeleri imkansızdır bu yüzden Anton, Agafya, Olga, Kotik ve dadısını da alıp bir otele gitmişlerdir fakat kötü olan bir şey vardır dadı oldukça hasta ve kötü durumdadır, sıcak oda ona biraz iyi gelmiştir. O gece Anton, Agafya ile kalabileceği başka bir oda tutmuş ve o gece Agafya ile birlikte olmuşlardır o gece Anton için unutalamayacak kadar güzel ve özeldir. Sabah uyandıklarında dadının öldüğünü öğrenmişlerdir ve Agafya bunu için çok üzülmüştür.

Anton olacakları bilmeyerek Agafya'nın mutlu olabilmesi için onun Siyah Gül'e götürmüş ve dans edebilmek için resmen sabırsızlanıyordu fakat ilk dansı başka birine kaptırmıştı ve Agafya gecenin sonuna kadar Tegami ile dans etmişti. Tegami hayatlarının dönüm noktası olmuştur çünkü Agafya, Tegami'ye aşık olmuş ve onun yanına taşınmak istemiştir. Anton ona gitme diyememiştir fakat mahvolmuştur. Agafya, Olga'nın Anton'a aşık olduğunu ve onunla daha mutlu olacağını söylemiştir bu Anton'u daha da sinirlendirmişti aslında o günden sonra Agafya ile çok az görüşmeye başlamışlardır. Anton,Agafya'dan kaçmak için İran'a gitmiştir fakat çok yapamadan geri dönmüştür ve döndüğünde öğrenmiştir ki Agafya film yıldızı olmak için Paris'e gitmişti ama orada da yapamadan geri dönmüştü. O sıra da yani Agafya Paris'e gittiğinde Olga çok kötü bir şekilde öldürülmüştü ve Anton, Agafya'nın bilmesini istememişti fakat çok geçmeden o bunu öğrendi. Ve 15 yaşında ruhunu öldüren baronu İstanbul'da gördü önce Anton'a baronun ona 15 yaşında tecavüz ettiğini anlattı ve sonra intikam almak istediğini söyledi.

Agafya intikamını aldı, hem Olga'yı vahşice öldüren Selami'den hem de 15 yaşında ruhunu öldüren barondan. Tegami'ye ne olduğuna gelirsek Agafya'ya veda edeceğini gün Agafya'nın ona hediye aldığı kamçının üzerine düştü ve öldü. Agafya uzun bir zaman yakalanmaktan korktu fakat gazetelerde harakiri yaparak öldüğü yazılmıştı. Her şeyden uzaklaşmak isteyen Agafya, yeni bir başlangıç yapmak üzere Anton ve Kotik ile beraber Paris'e doğru yeni ve uzun bir yolculuğa çıkmışlardı.

Agafya Yorumları

okuduğum en kötü kitaplardan bi tanesi parama yazık oldu

12-12-2015 10:30

kapaktakı kıza ilk görüşte aşık oldum kitabı aldım kitap kız kadar güzel değil

21-12-2015 20:34

okumaya değer güzel bir kitap

02-01-2016 08:15

hayatımda gördüğüm güzel bir kitap ve aldığım için gurur duyuyorum ne yazık ki okuyup ta anlamayanlar da gerilik var galiba yazık olmuş.

29-01-2016 01:46

anton = ben
cok güzel bir kitap
2. kitabi çıksa güzel olur .

03-12-2016 19:49

tekrar tekrar okunulacak bir kitap harika

08-10-2017 12:34