Dedemin Bakkalı

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Öykü/Hikaye
Yayınevi:Taze Kitap
Yayınlandığı Yıl:2016 (15-11-2016)
Sayfa Sayısı:200
ISBN:6058422841
Kitap Puanı:
6.9 / 10 | Oy: 361 | Yorum: 14
Editör Puanı:9.9
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Sözcü Kitabevi:17,50 TL
KitapYurdu:17,50 TL
D&R:18,25 TL
Pandora:22,50 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Dedemin Bakkalı Özeti

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı


Küçük Şebnem henüz 8 yaşındaydı. Bursa'nın bir köyünde ailesiyle birlikte yaşıyordu. Etrafındaki herkes ona büyüyünce ne olacaksın, diye soruyordu. Henüz karar vermemişti ancak bir liste yaparak bu işe koyulmuştu. Annesi gibi ev hanımı olabilirdi mesela. Bütün gün evde temizlik ve yemek yapıyordu. Bu iş ona göre değildi. Babası gibi işçi olabilirdi. O ise bütün gün, "Çok yoruldum. Bugün çok yorucuydu." deyip duruyordu. O da Şebnem'e göre değildi. Polis olabilirdi. Öğretmen olabilirdi. Ya da dedesi gibi bakkal olabilirdi! Bu fikir Şebnem'in çok hoşuna gitti ve okul dışındaki vakitlerinde dedesine çıraklık yapmaya başladı. Şeker tarttı. Limon kolonyası doldurdu. Bakkalı süpürdü. Biten ürünleri yenisiyle doldurdu. Dedesi ise sabah namazını kılıp bakkalı açar, gazete okuyup uyurdu. Onun dışında camiye gidiyordu.
Bakkalda çalışmaya başlamak Şebnem'e yaramamıştı. Sürekli bir büyüme, daha çok para kazanma peşinde icatlar yapmaya karar vermişti. Bir gün gelen müşteriye ne içecek önerse kabul etmemesi üzerine birkaç şişesini icadı için heba ederek sonunda vişneli sodayı bulmuştu. Ama açık olduğu için kimse tercih etmiyordu. Dedesi görünce çok kızdı ve bu konu kapandı.

Bakkalda açık çekirdekte satıyorlardı. Düğün olduğu zaman inanılmaz satışlar yapıyorlardı. Ancak çekirdekleri koyacakları kağıtları yapması gerekiyordu. Şebnem kağıtları yapıp çekirdekleri içine koymayı düşündü. Bu şekilde çok daha hızlı satılacaktı. Bu muhteşem bir fikirdi! Çekirdekleri keselere koydu ancak kimse onun hazır çekirdeklerinden almadı. Açık istediler. İtiraz edemedi Şebnem. Boşalt şunları diye kızdı, dedesi ona.

Bir gün müşterilerinin görüşlerine önem vererek herkese kağıtlar bıraktı ve bakkalla ilgili olumlu olumsuz düşüncelerini yazmalarını istedi. Bir gün dedesi içerideyken ellerinde kağıtla geldiler. Kağıtta Şebnem'i kötülemişlerdi. Sinirlenmişti Şebnem. Dedesi yine kızmıştı ona. kimse anlamıyordu onu. Dükkanı büyütme çabalarını... Kahveci dedesine gitse "Boşveer, koy bi oralet!" derdi ona. Orada da çalışıyordu arada Şebnem ama bakkalın yerini tutmuyordu. Bakkala dönüyordu her seferinde. Orada istediği kadar abur cubur yiyebiliyordu. Çöplerini daha uzak bi yere atsa dedesine yakalanmayacaktı aslında. Yazın dedesi köye dondurma getirdiğinde tam bir şenlik havası olurdu. Elektrikler gittiği zaman olumsuz etkileniyorlardı. Dedesi dondurmalar erimesin diye ilçeye götürüp birinin buzluğuna koyduruyordu. Elektrikler gelince geri getiriyordu. Şebnem, dedesinin yokluğunda bu elektrik krizinden faydalanarak mumları iki katı fiyatına satmaya karar verdi. İki de mum yakarak ilgi yakalamaya çalıştı. Ancak kimse mum almadı ve dedesi yine ona kızdı.

Şebnem bir gün müşteri memnuniyetine önem vermek için bütün kapaklı gıdaların içine 'Afiyet olsun.' yazdı. Müşteriler dedesine şikayette bulundu. Bunlar açılmış, dediler. Dedesi kızdı.

Köylerine zengin bir aile ziyarete geldi. Anne-oğul indiler arabadan ve bakkala girdiler. Çocuk ne istese, annesi, "Olmaz oğlum bunlar sağlıksız. Ben sana evde aynısını yaparım." diyordu. Sonunda bi şey alamadan çıktılar. Bunun üzerine düşündü Şebnem. Günümüzde organik adı altında satılan şeyleri Şebnem de komşularına yaptırarak bakkalda satabilirdi. Hemen işe koyuldu ve sanki komşular birbirinden istiyormuş gibi bakkalda satacağından bahsetmeden, turşu, tarhana aldı. Halasına kurabiye bile yaptırdı. Köşesini hazırladı. Dedesi gelip görene kadar her şey mükemmel gitti. Ancak dedesi yine baltaladı planlarını. O iş de suya düştü.

Bütün bu yaramazlıklarına rağmen çok iyi yürekliydi küçük Şebnem. O zamanlar telefon kulübesinde asker sevgilisiyle konuşan bir kıza yarı fiyatına jeton verirdi. Kavga ettiklerini görünce de iki katına satardı. Köyde fakir birine kalıp kalıp peynir ve zeytin verirdi. Tüm bunları köyün zengin amcasının hesabına yazmasa dedesi kızmayacaktı aslında. Hasta teyzelere ilaç bile verirdi. Bir gün bakkala gelen teyzenin ağrı şikayetlerini dinleyip aynı rahatsızlıkların olması üzerine eve gidip o ilaçtan veriyordu. Sağlık ocağına gitmeye üşenen teyzeler müdavimi olmuşlardı. Bir gün doktor geldi bakkala. Dedesi de oradaydı. Aynı anda teyzeler de geldiler ve Şebnem'e şikayetlerini anlatmaya başladılar. Şebnem kızardı, bozardı. Yakayı yine ele verdi. Dedesi payladı ona. Doktor bi kenara çekip konuştu. "Oku doktor ol. Reçete yaz." dediler.

Şebnem, "Yazar olacağım." dedi. İnanmadılar. Annesi , yemek ye,dedi ona.

Şu an iki çocuk annesi bir yazar o.

Eğer kitapların tadı olsaydı, Dedemin Bakkalı, bir çuval ayçekirdeği olurdu. O derece tatlıydı. Her yaşa hitap ediyor öncelikle. Büyükler, kendi küçüklüklerindeki yaramazlıkları hatırlıyor; küçükler, büyüklerin anlamadığı tek kişi ben değilmişim, diyor. Kitapta, sayfaları süsleyen çizimlere de yer verilmiş. Bir çırpıda okuyacağınız ve kesinlikle keyif alacağınız bu kitabı okumadıysanız, hiç vakit kaybetmemenizi öneririm.

Yazar: Zeynep Petek

Dedemin Bakkalı Konusu

Oyuncu Anne kitabı ile tüm dikkatleri üzerine çeken Şermin Çarkacı hayranlarını ve okurlarını fazla bekletmiyor ve Dedemin Bakkalı kitabı ile onlara yine mükemmel bir öykü kitabı sunuyor.

Şermin Çarkacı önceki kitaplarında çocuk gelişimi üzerine tecrübelerini direk olarak okurları ile paylaşmıştı. Dedemin Bakkalı kitabında ise bu kez yine kendi tecrübelerinden esinlenerek büyüklere kendilerini çocukların gözünden görme şansı tanıyor.

Bunun yanında Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı kitabı ile bir bakkal vasıtası ile çocuklara farklı bir açıdan ticareti, yenilikçi olmayı ve insan ilişkilerine dair bilgiler sunuyor.

Yani bu yeni kitap hem yetişkinlere hem de çocuklara hitap eden güzel bir eser.

Dedemin Bakkalı Yorumları

Dedemin Bakkalı Yorum merakla beklediğim bir kitap şermin çakacının tüm kitapları var bende

10-11-2016 20:09 !!

Dedemin Bakkalı Yorum bu kadının kitapları çok güzel

18-11-2016 10:59 !!

Dedemin Bakkalı Yorum kaç yaş grubu okuyabilir

25-11-2016 09:56 !!

Dedemin Bakkalı Yorum hani özeti yokkk yaaaaa

03-12-2016 16:13 !!

Dedemin Bakkalı Yorum çok iyi bir kitaptı

17-12-2016 23:38 !!

Dedemin Bakkalı Yorum özetinide koysanız

24-12-2016 15:08 !!

Dedemin Bakkalı Yorum keşke bitmeseydi

16-01-2017 19:28 !!

Dedemin Bakkalı Yorum çok güzel bir kitap

27-01-2017 19:11 !!

Ece SU Yorum
arkadaş
ekle
mükemmel 1 kitap bunu her yaş grubu okuyamaz ben 6.sınıfa gidiyorum bana bile çok zayıf geldi yani ilkokul ( 1.2.3.4.sınıflar) için güzel bir kitap ama ortaokul için biraz basit kaçar bende bir arkadaşımdan kitabı aldım çok tavsiye etti bu arada arkadaşım benden küçük 4.sınıfa gidiyor okudum ama şunu demem gerekirse kitap harika herkes okumalı bol bol tavsiye ediyorum ( bir tanıdığım var lise de 10.sınıfa gidiyor o bile bu kitabı okumak istiyormuş ve okuyacakmış harry potter ve felsefe taşı + kelebek adası kitaplarını okuduktan sonra bu kitabı okuyacakmış söz sizde .) ;)

Ece SU • 04-02-2017 19:18 !!

Dedemin Bakkalı Yorum çok güzel bayıldım

05-02-2017 12:59 !!

Dedemin Bakkalı Yorum okadar güzelik hiç bitmeain istedim...

10-02-2017 17:25 !!

Dedemin Bakkalı Yorum cok guzel keske hiz bitmese idi yetişkinler...her yerdeler...

22-02-2017 21:13 !!

Dedemin Bakkalı Yorum çok güzel kitap.

03-03-2017 16:57 !!

Dedemin Bakkalı Yorum evet, çok güzel bir kitap. herkesin okumasını dilerim.;)

13-03-2017 10:01 !!

Yorum Yaz

:: Şermin Çarkacı ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2017 YazarOkur Kitap.