Sabahattin Ali

Sabahattin Ali Kimdir

25 Şubat 1907 tarihinde doğan Türk edebiyatının en saygın isimlerinden Sabahattin Ali genç yaşta 2 Nisan 1948 tarihinde hayata veda etmiştir. Genç yaşına rağmen Türk edebiyatına birçok eser kazandıran ve Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olmayı başaran ünlü yazar yazdığı şiirler, romanlar, öyküler ve daha bir çok eser ile halen günümüzde okunmaya devam etmektedir.

Sabahattin Ali kariyerine öğretmenlik yaparak başlamıştır. Daha sonra dergilerde yazılar yazan ünlü isim yazdığı yazılar nedeni ile çeşitli çevrelerden farklı tepkiler almıştır. Dönemin istenmeyen adamlarından biri haline gelen ve her kesimden eleştirilen ünlü yazar buna rağmen yazılarına ve gazetecilik mesleğine devam etmiştir.

Aldığı tepkiler nedeni ile zamanla işini kaybeden ve ölüm korkusu yaşayan Sebahattin Ali, çareyi yurtdışına kaçmakta bulmuş fakat kaçmak için anlaştığı eski asker tarafından milli duygulara hakaret ettiği gerekçesi ile öldürülmüştür. Fakat yakınları ünlü yazarın hiçbir zaman sevdiği ülkesini terk etmek istemediğini, kendisinin bilerek sınır bölgesine götürülüp işkence edilerek öldürüldüğünü ve ölümünü gizlemek için de böyle bir plan uyguladıklarını söylemişlerdir. Sabahattin Ali’yi öldüren kişinin birkaç hafta sonra özel af ile serbest kalması da bu iddiayı güçlendirmiş fakat sonuç çıkmamıştır.

Sabahattin Ali Şiirleri & Romanları & Kitapları:

Dağlar ve Rüzgâr - 1934 - Şiir
Değirmen - 1935 - Öykü
Zanaatkarlar - 1936
Kağnı - 1936 - Öykü
Kuyucaklı Yusuf - 1937 - Roman
Hanende Melek - 1937 - Öykü
Ses - 1937 - Öykü
Kurbağanın Serenadı ve Öteki Şiirler'le birlikte - 1937 - Şiir
İçimizdeki Şeytan - 1940 - Roman
Kürk Mantolu Madonna - 1943 - Roman
Kağnı - 1943 - Öykü
Ses - 1943 - Öykü
Yeni Dünya - 1943 - Öykü
Sırça Köşk - 1947 - Öykü
Kamyon - Öykü
Bir Orman Hikayesi - Öykü

Yazarı Takip Et

yeni kitabı çıktığında bilgilendir:
Üye Girişi Üye Ol

Yorum YazSabahattin Ali Şiirleri & Kitapları & Romanları

Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna

Türk edebiyat dünyasının en sevdiğim yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin unutulmaz eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna herkesin mutlaka okuması gereken mükemmel bir kitap.

Puan: 7 | Oy: 4783 | Yorum: 383


Çakıcı'nın İlk Kurşunu

Çakıcı'nın İlk Kurşunu

Çakıcı'nın İlk Kurşunu, Sabahattin Ali'nin ilk kez ölümünden sonra 2002 yılında yayımlanmış olan öykü, şiir ve denemelerinden oluşan derleme kitabıdır.

Puan: 6 | Oy: 462 | Yorum: 5


Sırça Köşk

Sırça Köşk

Sırça Köşk, Sabahattin Ali'nin birbirinden güzel, anlamlı, yer yer manidar öykülerinin yer aldığı muhteşem eseridir.

Puan: 6.2 | Oy: 695 | Yorum: 13


Yeni Dünya

Yeni Dünya

Yeni Dünya, Sabahattin Ali'nin birbirinden muhteşem öykülerinin bulunduğu öykü kitabıdır. Kitabın içindeki on üç hikayenin tamamı ince bir ustalıkla kaleme alınmış.

Puan: 6 | Oy: 564 | Yorum: 11


İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali'nin muhteşem romanı İçimizdeki Şeytan, yaptığımız kötü şeylerin tek sorumlusunun kendimiz olduğunu gösteriyor bizlere.

Puan: 6.1 | Oy: 786 | Yorum: 25


Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

Türk edebiyatının en saygın isimlerinden biri olan Sabahattin Ali’in ilk romanı olan Kuyucaklı Yusuf 1931 yılında yazılmaya başlanmış fakat kitap olarak ancak 1037 yılında yayınlanabilmiştir.

Puan: 5.9 | Oy: 690 | Yorum: 17


Değirmen

Değirmen

Sabahattin Ali'nin muhteşem öykü kitaplarından biri olan Değirmen, okuyucuya yazarın kendine özgü özgür sesiyle dile getirdiği birbirinden güzel öyküler sunuyor.

Puan: 5.6 | Oy: 741 | Yorum: 21

Sabahattin Ali ile ilgili yorumlar

Sabahattin Ali Yorum mükemmel bir yazar genelde herkes kitapları ile tanıyor ama şiirleri de oldukça etkileyici internette paylaşılan sözleri cabası edebiyat dünyası için büyük bir kazanç bence hayatı ders kitabı diye okutulsun

07-03-2016 11:54 !!

Sabahattin Ali Yorum insanlar pek farkında değil ama sabahattin ali sözleri en fazla paylaşılanlar arasında yer alıyor insanlar bu sözlerin ona ait olduğunu dahi bilmiyor türk edebiyatının bu kadar önemli bir insanının gençler arasında tanınmadan paylaşılması çok acı tüm kitapları mükemmel hayatı ise başlı başına bir kitap olur sabahattin ali kimdir diye araştırma yapın öğrendikleriniz sizi çok etkileyecek

29-05-2016 01:35 !!

Sabahattin Ali Yorum ölümü ile ilgili bilgilere baktım çok etkilendim adamı bile bile öldürmüşüz tarihimizin en mükemmel yazarının ölümü bile şaibeli büyük ihtimal yakalandı ve işkenceden öldürüldü katili hemen bıraktıklarına göre bu daha mantıklı çok yazık olmuş daha da çok gençmiş kim bilir daha ne eserlere imza atacaktı bizler neden böyleyiz neden

13-11-2016 21:38 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.