Turgenyev

Turgenyev Kimdir

Ivan Sergeyeviç Turgenyev bazı kaynaklara göre 28 Ekim bazı kaynaklara göre ise 9 Kasım 1818 yılında Rus İmparatorluğu’ndaki Orel şehrinde dünyaya gelmiştir. Rus İmparatorluğunun hakimiyeti altında yaşadıkları o zamanda Turgenyev, varlıklı bir aileden gelmektedir. Öyle ki edebi kişiliğinin oluşmasında ki en büyük etkenlerden biri toprak kölelerini annesinin onlara ağır cezalar vermesiydi.

Turgenyev, maddi durumlarının getirdiği kolaylıklarla daha çocuk yaşta iken yabancı diller öğrenmeye başlamıştı. Hep eğitimini özel alan Turgenyev, Moskova ve Petersburg da felsefe eğitimi alır. Daha sonra Berlin Üniversitesi’nde dört yıllık bir eğitimin ardından Latince ve Yunanca dillerinin öğrenmesi yanı sıra tarih ve klasik filoloji alanında da kendini geliştirir.

Hayatının dönüm noktası 1842 yılında Rus edebiyatı eleştirmeni Vassarion Belinski ile tanışması ile gerçekleşir. Hep arzuladığı ve hayal ettiği ortama Vassarion sayesinde katılır. Bu ortam toprak köleliğine karşı duran saygın realist akımcılarındandı.

Realist akımını benimseyen Turgenyev bu akım ile yazmaya başlar ve ilk eseri olan ‘Bir Avcının Notları’ ile adını duyurup, ünlenmiştir. Bu eserinde toprak köleliği ve buna benzer köy halkı gibi konular ele alınmıştır.

Turgenyev, Realsizimi Gogol ve Puşkin’den öğrenir. Onların izinden gider. Yazdığı bir yazı yüzünden mahkum olan Turgenyev, iki yıl aradan sonra Babalar Ve Oğulları yazarak Nihilizm akımının başlangıcı olarak kabul edilir.

Gerçekçiliği benimseyen Turgenyev, 3 Eylül 1883 tarihinde yakalandığı bir hastalık yüzünden Paris’te hayata veda eder.

Turgenyev Kitapları: Bir Avcının Notları 1852, Rudin 1855, Asilzade Yuvası 1855, Arefe 1858, Babalar ve Oğullar 1862, Tuğbay 1867, Ham Toprak 1876, Duman 1870, Bozkırda Bir Kral Lear 1870, İlk Aşk, Turgenyev'in Mektupları


8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Turgenyev Kitapları

Rudin İlk Aşk Rudin İlk Aşk

Roman, kahramanın ağzından, hatıra şeklinde yazılmıştır. Genç bir erkeğin başından geçen bu derin aşk hikâyesi, oldukça samimi bir üslupla ve sade bir dille yazılmıştır.

Puan: 8 | Yorum: 4

Avcının Notları Avcının Notları

Turgenyev'in Oryol'daki hayatı boyunca bir efendi olarak yaşadığı anılarının öyküleştirilmiş versiyonu olan eser, yazarı mahkumluğa götürür.

Puan: 7.9 | Yorum: 3

Duman Duman

Kitabın edebiyat tarihindeki bir başka özelliği ise karakterlerinden Bambeyev’i kendisine benzeten Dostoyevski’nin intikamını beş yıl sonra yazdığı Ecinniler’de Karmazinov karakterini oluşturarak almasıdır.

Puan: 7.7 | Yorum: 3

Babalar ve Oğullar Babalar ve Oğullar

İvan Sergeyeviç TURGENYEV tarafından 1862 yılında kaleme aldığı bu klasik eserde nihilist arkadaşı Bazarov’dan etkilenen Arkadiy Petroviç , babası olan Nikolay Petroviç Kirsanov ile yaşadığı kuşak çatışmasını işlemektedir.

Puan: 9.4 | Yorum: 28

Rudin Rudin

19. yüzyıl Rusya edebiyatında oldukça yaygın olarak işlenen zeki, duyarlı, iyi niyetli ama karamsar, eyleme geçmekte başarısız olan, hep yenilgiye uğrayan “lüzumsuz adam” tipi Rudin’in de temel izleğini oluşturur.

Puan: 8.5 | Yorum: 3

Turgenyev ile ilgili yorumlar

babalar ve oğullar kitabını yeni bitirdim çok beğendim güzel yazmış

23-03-2017 18:27

diğer kitapları neler?

16-02-2018 23:40

diğer rus yazarlar kadar tanınmıyor ama yine de oldukça güzel kitapları var adama biraz haksızlık ediliyor başka bir ülkeden olsaydı o ülkenin en değerli yazarı olurdu

28-01-2019 18:00

ivan turgenyev ünlü rus yazarlar yüzünden pek tanınmaz ama mükemmel bir yazardır eserleri okumaya değer babalar ve oğulları, ilk aşk, rudin, duman ve bir avcının notları kitapları çok güzeldir tavsiye ederim

04-11-2019 17:06

turgenyev hangi akım yazarlardan oluyor?

02-06-2022 13:51