Şevket Süreyya Aydemir

Şevket Süreyya Aydemir Kimdir

Şevket Süreyya Aydemir 1897 yılında Edirne’de dünyaya gelmiştir. Ailesi Tuna göçmenidir. Maddi durumları peki iyi olmayan, Şevket Süreyya Aydemir ilk ve orta öğrenimini Edirne’de tamamlamıştır.

1. Dünya savaşında Kafkas cephesinde yedek subay olarak görev alan Şevket Süreyya Aydemir, ağabeylerini bu savaşta kaybetmiştir. Sarıkamış savaşında ise kendisi yaralanmıştır. Soyadı kanunu çıktığında Aydemir soyadını seçmesinin nedeni Müfide Ferit’in Aydemir adlı romanından çok etkilenmesidir.

Komünist fikrini benimsemesinde 1919’da Azerbaycan’a öğretmenlik yapmak üzere atanması sebebiyet olmuştur. Daha sonra ise Türkiye Komünist Partisine katıldı. (TPK)

Osmanlı’nın yıkılmasından dolayı Turan’a dönen Şevket Süreyya Aydemir, orada gönüllü öğretmenlik yaparak askeriye de yardım etmiştir.

Türkiye’ye dönmeden önce Moskova’ya giderek orada İktisadi ve Sosyal Bilimler Üniversitesi’ni okudu. 1923 yılında Türkiye’ye döndüğünde ise TPK idarecilerinin arasına katılarak, komünist fikirlerini yaymak amacıyla Aydınlık dergisinde yazılarını yayımladı.

1932 yılında Atatürk’ün öncülüğü ile beraber Kadro dergisini çıkardı. Otobiyografisini anlattığı Suyu Arayan Adam, Atatürk ve İnönü dönemlerini anlatan Tek Adam ve İkinci Adam en ünlü eserleridir.

Türkiye için uygun olan Kemalizm düşüncesini görünce, bu düşünceyi savunup Komünist Partisi’nden ayrıldı.

Türk edebiyatında önemli kişileri incelediği eserler ile tanına Şevket Süreyya Aydemir, 25 Mart 1976 yılında Ankara’da ki evinde hayata gözlerini yummuştur. Lakin tabutu Türk bayrağı ile gömülüp, Adı yıllarca oturduğu sokağa verilmiştir.

Şevket Süreyya Aydemir Kitapları: Tek Adam (Mustafa Kemal'in Hayatı), İkinci Adam (İsmet İnönü), Makedonya'dan Ortaasya'ya Enver Paşa, Suyu Arayan Adam, Menderes'in Dramı, İnkılap ve Kadro, Lenin ve Leninizm, Cihan İktisadiyatında Türkiye, İktisat Mücadelesinde Köy Muallimi, Halk İçin İktisat Bilgisi, Türkiye Ekonomisi, Toprak Uyanırsa, İhtilalin Mantığı ve 27 Mayıs İhtilali, Kahramanlar Doğmalıydı, Kırmızı Mektuplar ve Son Yazılar, Lider ve Demagog

Yazarı Takip Et

yeni kitabı çıktığında bilgilendir:
Üye Girişi Üye Ol

Yorum YazŞevket Süreyya Aydemir Kitapları

Tek Adam

Tek Adam

Şevket Süreyya Aydemir’in Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını tarafsız bir şekilde ele aldığı biyografi kitabı Tek Adam okurlara mükemmel bir eser sunuyor.

Puan: 6.4 | Oy: 321 | Yorum: 4


Toprak Uyanırsa

Toprak Uyanırsa

Şevket Süreyya Aydemir’in ilk olarak 1963 yılında yayınlanan romanı olan Toprak Uyanırsa bir öğretmen ile köylüler arasında yaşanan olayları ele alır.

Puan: 6.1 | Oy: 253 | Yorum: 9


Suyu Arayan Adam

Suyu Arayan Adam

Suyu Arayan Adam, yakın tarihe ilgi duyan, günümüz Türkiye’sini bu çerçevede anlamaya çalışan kitapseverlerin okuma listesinde bulunmalıdır.

Puan: 6.4 | Oy: 113 | Yorum: 2

Şevket Süreyya Aydemir ile ilgili yorumlar

Şevket Süreyya Aydemir Yorum kitapları çok eğitici bence tüm gençlerin okuması gerek

09-02-2017 22:28 !!

Şevket Süreyya Aydemir Yorum tek adam ve ikinci adam kitapları çok bilgilendiriciydi cumhuriyet sonrası türkiyeyi de çok iyi anlatıyor kitaplarını tavsiye ederim

06-08-2017 22:46 !!

Yorum Yazreklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.