Mendil Altında

Memduh Şevket Esendal Mendil Altında
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Öykü/Hikaye
Yayınevi:Bilgi Yayınevi
Yayınlandığı Yıl:1983
Sayfa Sayısı:248
ISBN:9754943443
Kitap Puanı:
7.4 / 10 | Oy: 40 | Yorum: 2
Editör Puanı:9.5
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Sözcü Kitabevi:16,80 TL
D&R:18,72 TL
KitapYurdu:18,72 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Arka Kapak Bilgisi

Mendil Altında Özeti

Memduh Şevket Esendal Mendil Altında


Memduh Şevket Esendal’ın öyküleri Salim Şengil tarafından Otlakçı ve Mendil Altında adlarıyla iki kitap halinde yayımlanmıştır. Her birinde yirmi beş öykü bulunmaktadır. Mendil Altında kitabında yer alan öyküler:

Avni Hurifi Efendi: Komşunun kınası giden Avni Hurifi Efendi bir köşede usulca rakısını yudumlayıp evine dönmeyi planlarken, masasına oturan sarhoş bir gencin adeta bozuk plak gibi aynı şeyleri anlatmasından fenalık geçirir. Onu bu durumdan kurtaran başka bir komşu da aynı şekilde davranınca felç geçirerek ölür.

Rüya Nasıl Çıktı: İzzet Bey, saf, batıl inançlı bir postacı olan Tevfik Efendiye rüyasında onu gördüğünü söyler ama devamını getiremez. Rüyayı felakete yoran ve ne yapacağını şaşıran Tevfik Efendi, ayağına karısının ve kaynanasının kaynattığı pekmez dökülünce rahatlar çünkü rüyayı bu kadar az bir hasarla atlatmıştır. Oysa İzzet Bey bu yalanı sadece ona kahvede yarenlik etmesi için söylemiştir.

Hasta: Bankacı Tevfik Efendi arabadan inerken ayak bileğini incitir. Evde yapılan izzet-i ikramdan, komşuların ziyaretinden çok etkilenir, naz yapmaya başlar. On gün sonra karısı söylenmeye, komşular elini ayağını çekmeye başlar. O da bastonunu kapıp yolda karşılaştıklarına aynı nazı yapmaya devam eder. İşine tekrar başladığında ise arkadaşlarına evde hasta yatmaktan nasıl sıkıldığını anlatır.

Mendil Altında: Sicil Müdürü Cavit Bey yemekten sonra yüzüne bir mendil sererek uyumaya çalışır. Aklına önce çocuklarının okul taksitleri ve karısının para için sızlanması gelir. Ardından, işten atılmak üzere olan bir memurun durumunu amirine karşı cengâverlikle savunduğunu düşler. Sıra bu cengâverliğin onu milletvekilliğine taşıdığına geldiğinde kurduğu düşün heyecanından boğulacak gibi olur ve hizmetçisinden bir kahve ister.

Feminist: Salim Bey gençlerden duyduğu feminist kelimesinin anlamını öğrenmek ister. Kime sorarsa sorsun cevabını doğru dürüst alamaz. Öğrenmek için o kadar üsteler ki adı Feministe çıkar. Bu lakabın nereden geldiğini bilmeyenler de onu konferanslarda konuşma yapmaya, gazetelerde yazı yazmaya davet eder.

Müdürün Züğürdü: Bir bucak müdürü köylüden zorla para alınca kaymakama şikâyet edilir. Kaymakam da durumu incelemesi için bir ağayı görevlendirir. Müdür öyle ikna edici konuşur ki ağa, müdürü kurtarmanın yolunu düşünmeye başlar.

Karga Yavrusu: 10 yaşındaki Nazif bir kargo yavrusu besler. Babası da bu “pis” hayvanı beslediği için onu bayıltana kadar döver. Gelen doktor durumu hükümete bildireceğini söyleyince baba korkar ve doktora bir daha oğluna zarar vermeyeceğine dair söz verir. Nazif iyileşince iki kargo yavrusu beslemeye başlar.

Dursunhacı: Dursunhacı, komşusunun kendi tarlasını bağ yapacağını öğrenince onu kıskanır. Engellemek için her şeyi dener ama başarılı olamaz. Bir gece yarısı ürünleri mahvetmek için bağa girdiğinde porsuk sanılarak öldürülür.

Celile: Sağlıkevinde yatan bir hasta oradaki aksaklıkları, eksiklikleri düzeltmek için çabalar. Bir tek Başhemşire Celile’ye yaranamaz. Celile’nin hayal kırıklığıyla bezeli hayat hikâyesini öğrenince aralarındaki buz çözülür, arkadaş olurlar.

İhtiyarlık: Yetmişli yaşlarda, kırk yıllık evli bir karı-koca bütün gün uyukladıklarından geceleri birbirleriyle atışırlar ama birinden birine bir şey olsa diğeri büyük bir korkuya kapılır.

Değinilen öyküler dışında El Malının Tasası, İki Ziyaret, Ana Baba, Şair Tavafi, Haşmet Gülkokan, Keleş, Gevenli Hacı, Düğün, Kızımız, Gül Hanımın Annesi, Sinema, Kaçırdık Mı, Kuvvetli Hükümet, Saide ve Hayat Ne Tatlı öyküleri de kitapta yer alır.

Çehov tarzı durum öykücülüğünün ustalarından Memduh Şevket Esendal, bu öykülerinde kişileri günlük hayatlarındaki doğal halleriyle yakalayarak ironik bir anlatımla ele alır. Seçtiği tipler genellikle memur, bürokrat, yarı aydın, din adamı, züppe, dalkavuk, rüşvetçi, gösteriş budalalarıdır. Hikâyelerinde olanı anlatırken olması gerekeni de hissettirir. Aile, bağnazlık, bürokrasi, batılılaşma, dönüşüm, kadın gibi temaları işler. Dili sade, anlatımı dolaysızdır. İyimser bakış açısı, toplumun iç dinamiklerini bir ayna gibi yansıtması, içtenliği ile modern Türk öykücülüğünün büyük bir eserlerinden biridir Mendil Altında.

Yazar: Pınar Tufanlı

Mendil Altında Yorumları

Mendil Altında Yorum çok güzel hikayeler. öğretmenimiz ödev verdiğinde okumuştum. özet de çok güzel olmuş.

09-01-2018 15:51 !!

Mendil Altında Yorum bu kız çok güzel kitaplar okuyor ya

12-01-2018 02:08 !!

Mendil Altında Yorum memduh şevket esendalın tüm kitaplarını okumak istiyorum

16-01-2018 15:39 !!

Yorum Yaz

:: Memduh Şevket Esendal ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.