Gökyüzüne Not

Ahmet Batman Gökyüzüne Not
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Deneme
Yayınevi:Destek Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2016 (22-12-2016)
Sayfa Sayısı:216
ISBN:6053111962
Kitap Puanı:
7.4 / 10 | Oy: 149 | Yorum: 7
Editör Puanı:7
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Sözcü Kitabevi:9,00 TL
HepsiBurada:9,00 TL
Pandora:10,35 TL
KitapYurdu:10,50 TL
D&R:10,95 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Deneme

Arka Kapak Bilgisi

Gökyüzüne Not Özeti

Ahmet Batman Gökyüzüne Not


Kaderin ağları örülmüşse bir kere, kimse onu temizleyemez.

Deniz Bulut Sade, Çanakkale’ye ilham arayışları içerisinde yeni bir kitap yazmak için gidiyordu. Ve uçağı değil de otobüsü tercih etmişti. Annesinden ikinci kez ayrılışıydı bu ve yeterince de huzursuzdu. Üstelik yanına bazı nedenlerden ötürü oturmak zorunda olan kadın, bu huzursuzluğa katkı sağlıyordu. Araya çanta koymalar, hiç temas etmemeler filan… Ki o çanta bir koltuk bedelindeydi zaten. Ve arka koltukta oturan kurtarıcımız Bayan Mavi hemen Bay Sade’nin imdadına yetişerek kadına arka koltukta oturmasını teklif eder. Ve Bayan Mavi yani Buket, Deniz’in yanına daha doğrusu Deniz’i yerinden kaldırarak cam kenarına oturmasıyla, Deniz’in gerçek hikâyesi yazılmaya başlamıştı.

Deniz, Buket ile ilk göz göze geldiğinde hayatında bazı taşların yerini değiştiğini hissetmişti. Hatta Deniz bazı erkeklere nazaran hissetmeyi bilen bir erkekti. İlk diyalogları tartışma dolu olsa da sonradan birbirleriyle çok iyi anlaşmışlardı.

Mola verdikleri ilk istasyonda mesela, Buket; Deniz’e yazarının belli olmadığı yani yüzünü gizleyen (!) bir adamın kitabını önerip anlatmıştı. Oysaki bilmiyordu ki kendisinin çok sevdiği yazar karşısında oturmuş çay içiyor ve kendi kitabını kötülüyordu. Deniz, Buket’e ilişkileri çok ilerlediği zaman bile söyleyememişti bu yazarlık meselesini. Ama zaten onları son duruma getiren şeyde saklanan gerçeklerdi. Nitekim eksik anlatılan gerçeklerde birer yalandır. Hem de daha tehlikeli olanlarından.

Otobüs yolcukları sırasında diyalogları iki arkadaşın konuşmaları haline dönmüştü. Deniz hayatında kimse ile paylaşmadığı ve çocukluğundan beri sürdüre gelen gökyüzüne not bırakma alışkanlığını Buket’e gösterip, öğretmişti. Her ne kadar bu oyun Buket’e saçma gelse de oldukça merak da etmişti.

Deniz’in böyle bir oyun oynamasının sebebi, Deniz’in annesi ve babası Deniz daha bebekken suçsuz yere hapse girmesi ve Deniz’in anne ve babasını 17 yaşına kadar hiç göremeyişinden kaynaklanan bir olay. Deniz ne zaman annesi ve babası ile konuşmak istiyorsa gökyüzüne bir not bırakırdı. Her ne kadar aradan geçen yıllar sonrasında annesine kavuşmuş olsa da babası hayla içerideydi ve gökyüzüne not bırakmaktan vazgeçmiyordu. Gökyüzüne not oyunu Deniz’in bir hayat parçasıydı.

Çanakkale’ye vardıklarında Deniz cesaretinden yana kayarak Buket’e bir teklifte bulundu. Sadece ikisini bildiği ve ikisine özel olan bir mail hesabı açıp oraya sırayla gökyüzüne notlar bırakmak.

Buket kabul etmişti ve Deniz, Çanakkale’de artık durduğu süre Buket içindi. Buket ne zaman İstanbul’a dönerse Deniz’de o vakit dönecekti. Ki bilet alacakları gün buluşup yine aynı koltukları alarak yolculuklarını sürdürmüşlerdi. İstanbul’a geldiklerinde ise geçirilen buluşmaların ardından nihayet sevgili olabilmişlerdi. Ama Deniz’in rahat edemeyip yazarlığı hakkında gerçeği söyleyince evlilik yolunda ilerleyen ilişkileri tamamen sona ermişti.

Deniz pes etmeyecekti. Babası gibi sevdiği kadını kazanmak için her şeyi yapacaktı. Hatta babası hapishaneden çıkmıştı bile ve Deniz’in en büyük destekçisiydi. Ama gel gör ki Buket gerçekten çok zor bir kız. Öyle ki aylar boyunca neler neler yaptırttı Deniz’e… Ama affetti mi, bunu bence kitabın büyüsünü bozmamak adına siz okuyarak öğrenin.

Deniz’in hikâyesi yani bu yazar kimliğini açığa çıkarmaması, ne bileyim; acaba Ahmet Batman’ın gerçek hayatından bir kesit miydi? Kitabı okurken sürekli bunu düşünüp durdum. Ayrıca yarattığı karakterler o kadar sıra dışı ki; hem karakterler hissedebiliyordu, hem de biz karakterlerin ne hissettiklerini hissedebiliyorduk. Ve kalemi o kadar gerçekçi ki, her insanın Ahmet Batman’ın kitaplarında kendine ait veya kendi hayatından bir kesit bulabilmesi mümkün. Ve insan düşüncelerini başka bir açıdan fark ettiğinde o düşüncelerin hayatımız da ki ya da benliğimizde ki yeri kolayca değişebiliyordu. Ama bu kitapta asıl anlatılmak istenen keşkelere yer vermeden yaşamaktı. Herkesin bir hikâyesi var ve o hikâyeyi erken tamamlamamak için uğraşmaktı. Hikâyeyi yazan kalemi ise iyi kavramaktı buradaki meselede. Zira Deniz ne olursa olsun Bayan Mavi’sinden vazgeçmediği için şimdi bu kadar mutlu ve huzurluydu.

Yazar: Selin Gürcüoğlu

Gökyüzüne Not Konusu

Yazdığı kitaplar ile aşk denilince akla ilk gelen isimlerden biri olmayı başaran ünlü yazar Ahmet Batman yeni kitabı Gökyüzüne Not ile yine okurlarının beğenisini kazanmaya hazırlanıyor.

Soğuk Kahve ve Sabah Uykum ile büyük bir okur kitlesi kazanan Ahmet Batman daha sonra başarısını Bana İkimizi Anlat ve Korkma Kalbim ile devam ettirmişti. Deneme türündeki kitapları ile aşkı mükemmel bir şekilde anlatan ve okurlara içlerini ısıtan paylaşımlar sunan yazar Gökyüzüne Not kitabında da yine aşkı ele alıyor.

Gökyüzüne Not Yorumları

Gökyüzüne Not Yorum tüm kitaplarını okudum bu kitabı da çıktığı gibi okuyacağım çok seviyorum kendisini tanışmak istiyorum

22-12-2016 12:23 !!

Gökyüzüne Not Yorum heyecanla beklediğim kitaptı serisi tamam bunuda alirsam 💙

23-12-2016 04:06 !!

serdar Yorum
arkadaş
ekle
iyimis batmanli olarak helal sana

serdar • 26-12-2016 20:21 !!

EYLÜL BERNA Yorum
arkadaş
ekle
diğer kitapları okudum çok güzel ve hayran oldum ve bu zamanı bekliyordum ve sizinle tanışmak çok isterim. :)

EYLÜL BERNA • 27-12-2016 11:50 !!

o1beyefendi Yorum
arkadaş
ekle
severek okuduğumuz serinin yeni bir eseri. başarılarının devamını dilerim sayın ahmet batman

o1beyefendi • 30-12-2016 17:18 !!

Gökyüzüne Not Yorum cook güzel

09-01-2017 19:50 !!

Gökyüzüne Not Yorum üc saatde okidum ancak bukadar güzel olur kalbim ahhh kalbim
almanyada yasiyorum ve bu kitabi kitap fuarindan aldim kendime ve sevdigim adama iki üc saat icerisinde okudum ve su an dahada cok seviyorum onu .

10-01-2017 22:40 !!

Gökyüzüne Not Yorum kai"nagese,eremanns of human dwellings" is 人家居址. also, if you look at this , you will see a place marked as 寬豁, which means "wide valley." i think that is the area he was referring to in the report. anyway, it is not really important in the dokdo/takeshima debate, but it is interesting to compare these things.

19-01-2017 06:54 !!

Yorum Yaz

:: Ahmet Batman ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2017 YazarOkur Kitap