Fesleğen

Hikmet Anıl Öztekin Fesleğen
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Hayykitap
Yayınlandığı Yıl:2017 (07-03-2017)
Sayfa Sayısı:216
ISBN:9752477018
Kitap Puanı:
7.1 / 10 | Oy: 199 | Yorum: 14
Editör Puanı:6
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:11,70 TL
Pandora:12,42 TL
D&R:13,68 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Fesleğen Özeti

Hikmet Anıl Öztekin Fesleğen


Daha çok gençlere hitap eden, zamanımızın gençliğinin içinde bulunduğu “aşk” öykülerini eleştirir nitelikte bir hikâye. Kurgusu basit olmakla birlikte içinde barındırdığı kıssalarla bir roman olmanın ötesine geçip hayatın içinden dersler vermesiyle zenginleştirilmiş bir yapıt.

Güzel bir sevme, Allah için sevme, Allah için sevdiğinden vazgeçme ve güzel bir vuslatın tasvirinin yapıldığı kitap, birbirini önce Allah için seven, harama bulaşmamak adına yine Allah için uzaktan sevmeye razı olan iki gencin aldığı büyük ödülün hikayesi anlatılıyor.

Fesleğen, babasını çok seven, adeta ona aşık olan 18 yaşında bir genç kızdır. Kendisi hafız olmakla birlikte üniversitede Sınıf Öğretmenliği bölümünde okumaktadır. 18 yıllık yaşamı boyunca doğup büyüdüğü Konya’dan hiç ayrılmamış bulunmasına karşın üniversitedeki ilk yılını birincilikle tamamlamasının ardından bir değişim programıyla İstanbul’a gider. Başlangıçta çok sevdiği babasından ayrılmak düşüncesinin verdiği endişeyle bunu istemese de babasının öğütleri sayesinde gitmeye karar verir.

Dergahta babasının sohbetleriyle büyümüş, tasavvufi bir terbiyeden geçmiş olan Fesleğen, arkadaşlarından farklı bir yapıdadır. Yaşıtlarının ilgilendiği dünyevi ne kadar değer varsa hepsinden nefret etmektedir. Bu yüzden pek çok arkadaşı olmasına karşın büyük bir yalnızlık içinde ve muhabbet edeceği kimsesi olmayan yalnız bir kızdır. Eski yaşantılara bu yüzden fazlasıyla özlem duyar. Nostaljiye de sık sık vurgu yapılır.

Böyle bir yaşantıya sahip bir genç kızın İstanbul’a adım atmasının ardından düştüğü yalnızlık daha ciddi bir boyuta ulaşır. Zira burada çok sevdiği babasından da mahrum olmuştur. Arkadaşlarıyla bir yıl kalacağı İstanbul’u tanımak adına çıktıkları bir gezide dinlenmek üzere bir kitap kafede mola verirler. Fesleğen, arkadaşlarının sohbetlerinden çok sıkıldığı bir sırada yere düşmüş bir takım kağıtlar olduğunu fark eder. Eline aldığında okumaktan çekinmekle birlikte içinde bulunduğu durumdan dolayı okuma ihtiyacı hisseder ve okuduklarından çok etkilenir. O kağıtları oraya bırakmaya kıyamaz ve ertesi gün buraya tekrar getirmek üzere emanet alır. Bütün gecesi de bu kağıtları okumakla geçer. İçinde yazılanları kaleme alan kişi adeta Fesleğen’i, onun özlemlerini zarif bir işçilikle işleyen birine aittir.

Ertesi gün kağıtları bırakmak üzere aynı yere gittiğinde kağıdın sahibini de bu kağıtları ararken bulur. Onları yazan kişi Murat’tır. Murat, babasını kaybetmiş, İstanbul’da tek başına yaşamakta olan, üniversitede uçak Mühendisliği bölümünde okuyan bir gençtir. Dini eğitim almamasına karşın içinde bulunduğu boşluktan dolayı dine sürekli özlem duymaktadır. Ve kader Fesleğen ile, tam da kağıtlarda yazdığı şahsiyetle tanışmasına zemin hazırlar.

Tanışmalarının ardından arkadaş gruplarıyla birlikte sık sık bir araya gelme fırsatı yakalayan ikili, arkadaşlarıyla olmalarına karşın çoğunlukla kendi aralarında sohbet ederler. Her ikisi de birbirini tamamlayan, dinleme ve anlatma arzusunda olan gençlerdir ve uzun saatler boyunca muhabbet ederler.

Murat, fesleğen ile tanıştıkları sırada masanın üzerinde bir Fesleğen görmesi ve fesleğenleri çok sevmesinden dolayı kendisine böyle hitap etmektedir. Fesleğen ise Murat’a Seyyah demiştir. Çünkü Murat arkadaşlarıyla olduğu sırada dahi düşünce ufkunda çok uzaklara seyahat etmektedir.

Fesleğen’in başlangıçta gelmek istemediği, bir yılını nasıl dolduracağını bilmediği İstanbul günleri hızla geçmektedir artık. Yıllardır ikisinin de özlem duyduğu o muhabbet arkadaşlığı sonunda gerçekleşmiştir. Sohbetlerinin çok farklı konulara dayanmasına karşın içinde asla maddi bir aşk söz konusu olmaz. Muhabbetleri daima kalabalık arkadaş grupları içinde gerçekleşir ve arkadaşlarının uygunsuz yakıştırmalarına karşın asla flört olayı gerçekleşmez.

Bir gün gitme zamanı gelir. Fesleğen ne kadar istemese de gitmek zorundadır. Sevdiğini bırakmak zorundadır çünkü sevdiği kendisine haramdır ve o “Allah” deyip helal olana koşmalıdır. Babasından aldığı terbiye gereği de bunu yapar. Bunu yaparken Murat’a gideceğini bir türlü söyleyemez. Son sohbetleri sırasında hal diliyle bir şeyler anlatsa da gideceğini söylemeden ayrılır.

Konya’ya yeniden dönen Fesleğen artık çok daha başkadır. Ham gitmiş ama pişmiş dönmüştür. Boş giden kalbi doludur. Uzaklarda belki hiçbir zaman erişemeyeceği bir sevdiği vardır. Ayrılık acısını en derinlerine kadar yaşar. Ancak kararından asla pişmanlık duymaz. Çünkü o Allah için haram olandan kaçmıştır. Ve bu kaçışım bu dünyada olmasa da ahrette bir ödülü olacak ve sevdiğiyle orada buluşabilecektir. Kendini babasının sohbetleriyle teskin etmeye ama onu asla unutmamaya çalışır.

Mezuniyetine kısa bir süre kala dergahta babasının dikkatini çeken dervişlerden biriyle evlenmesi üzerine bir teklif gelir. Söz hakkı kendisinin olmakla birlikte gencin davranışlarıyla babasını çok etkilemiş olmasından dolayı böyle bir görüşme talebinde bulunur. Fesleğen ne kadar istemese de babasının isteği üzerine bu görüşmeye razı olur. Sonuçta söz hakkı kendisinindir ve babasını da kırmayı hiç istememektedir. Nitekim beklenen gün gelir ve evlerine çağrılan genç salonda babasıyla birlikte oturmaktadır. Gönlü hala Seyyah’ında olan Fesleğen başını çevirip bakamamaktadır. Ancak onu bekleyen muazzam bir sürpriz vardır. Beklenen olmuş ve vuslat ayağına gelmiştir. Babasının yanında oturan genç Seyyah’ın tam da kendisidir. O da aşkının peşini bırakmayıp Konya’ya yanmaya gelmiş, farkında bile olmadan bu aşkla pişerken Fesleğen’in babasının yanında dersler alarak kendisini bu sohbetlere vermiştir. Her ikisinin de temiz sevgisinin mükafatı muazzam bir vuslat olmuştur.

Yazar: Hamide Eken

Fesleğen Konusu

Elif Gibi Sevmek ve Eyvallah serileri ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan Hikmet Anıl Öztekin yeni kitabı Fesleğen ile yeniden okurların beğenisini kazanmayı amaçlıyor.

Fesleğen kitabı ile Hikmet Anıl Öztekin okurlara Fesleğen ile Seyyah’ın hikayesini anlatıyor.

Hikmet Anıl Öztekin yeni kitabı ile yine aşkı ve ilahi aşkı harmanlıyor ve okurlara değerli bir eser sunuyor. Bunu yaparken de okurlar için bir not düşüyor. Onu iyi bir yazar değil de iyi seven biri olarak hatırlamalarını istiyor. Bunun için de onlara Fesleğen ile Seyyah’ın hikayesini sunuyor.

Fesleğen Yorumları

Fesleğen Yorum eminim mükemmeldir en kısa sürede alıp okumak istiyorum

13-03-2017 20:52 !!

Fesleğen Yorum çok güzel bir kitap tavsiye ederim

15-03-2017 18:29 !!

Fesleğen Yorum beklentimin altında kaldı konusu güzel değil

23-03-2017 18:32 !!

Fesleğen Yorum hikmet anil óztekin yazdiysa mükemmeldir eminim .çünkü kitap yazmayı en iyi sevenler bilır tıpkı onun gıbi

27-03-2017 19:40 !!

Fesleğen Yorum aldım en kısa sürede okucam 👍

28-03-2017 09:32 !!

Fesleğen Yorum en kisa zamanda okuyacagim

28-03-2017 14:33 !!

Fesleğen Yorum cok güzel su an okuzoyurm emegıne saglık :)

29-03-2017 11:07 !!

Fesleğen Yorum herkese tavsiye ediyorum
güzel bir kitap:
)

01-04-2017 10:00 !!

BEYZA NUR Yorum
arkadaş
ekle
ellerinizle sağlık bayıldım herkese tavsiye ediyorum.

BEYZA NUR • 03-04-2017 19:52 !!

Fesleğen Yorum çok guzel akici bir kitap.

04-04-2017 15:08 !!

ZARA Yorum
arkadaş
ekle
çok güzel bir kitab tavsiye ederim

ZARA • 05-04-2017 14:06 !!

Fesleğen Yorum çok güzel bir kitap

05-04-2017 20:33 !!

Fesleğen Yorum çok anlamlı bir kitap şiddetle öneriyorum

11-04-2017 19:20 !!

Fesleğen Yorum konusu ne acaba kitabin guzel bir kitap sanirim

14-04-2017 12:35 !!

Yorum Yaz

:: Hikmet Anıl Öztekin ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2017 YazarOkur Kitap.