Osman Balcıgil

Osman Balcıgil Kimdir

Osman Balcıgil, yedi tepeli şehir İstanbul’da hayata gözlerini açmıştır.(1955) Basın ve medya kuruluşlarında yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Birbirinden güzel eserleriyle insanların yaşamına dokunmuş ve yazar kimliğiyle binlerce insanın sevinçlerinde, mutluluklarında yer bulmuştur.

Osman Balcıgil kariyerine yayınevlerinde editör ve araştırmacı yazar kimliğiyle çalışmalar yaparak başlamıştır. İlerleyen yıllarda romanlarıyla halkın beğenisini kazanmış ve romanlarının bir kısmında toplumsal taşlama yapmıştır. Birikim, İletişim gibi Türkiye’nin önemli yayınevlerinde yayınlanan kitapların editör kısmında yaptığı katkılarıyla ismi duyulmuştur.

Hürriyet Medya, Star TV ve Kanal 6 gibi medya şirketlerinde programcı, birim editörlüğü ve program danışmanlığı gibi pek çok unvanla çalışmalara imza atmıştır. Ela Gözlü Pars: Celile ve Yeşil Mürekkep adlı romanlarıyla sıkça karşılaştığımız bir yazar haline gelmiştir.

Osman Balcıgil, Ela Gözlü Pars: Celile, Yeşil Mürekkep ve Dante’nin İstanbul Cehennemi gibi yapıtlarıyla çok satanlar listesinden uzun zamandır inmemektedir. Pisagor Tepkisi ise son yıllarda yakın tarihimizi konu alan seyahat ve sosyoloji ögeleri barındıran sıra dışı ve iddialı bir yapıt olarak okuyucuyla buluşmuş.

Yeşil Mürekkep Osman Balcıgil’in en önemli kitaplarındandır. Sabahattin Ali’nin yaşama karşı duruşunun ve gizemli ölümünün arkasındaki siyasi iradeyi konu alan bu kitap, Sabahattin Ali’nin yarım bıraktığı Ankara kitabıyla ilgilide önemli ipuçları barındırıyor. Tam anlamıyla olmasa da Yeşil Mürekkep pek çok figürüyle döneminin bir Ankara siyasetini bütün çıplaklığıyla okurlara sunmaktadır.

Röportajları, kitapları ve editör olarak bulunduğu eserler pek çok ödüle layık görülmüştür. Bunlardan en büyüğü de halkın sevgisi ve takdiridir.

Osman Balcıgil Kitapları:

Bilginin Efendisi
Pisagor Tepkisi
Zerdüşt’ün Sırrı
Latin Amerika'nın Atardamarları
Dante'nin İstanbul Cehennemi
53. Risale
Yeşil Mürekkep
Ela Gözlü Pars Celile
Mason Locasında Aşk ve Kılıç
Zerdüşt'ün Sırrı & Nietzsche Yanıldı, Tanrı Yaşıyor
Ters Kanatlı Şahin


8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Osman Balcıgil Kitapları

Yeşil Mürekkep Yeşil Mürekkep

Genç ve umut dolu bir yazarın hazin hikâyesi. Bir Türkiye gerçeğini anlatıyor YEŞİL MÜREKKEP.

Puan: 8.2 | Yorum: 7

Ela Gözlü Pars Celile Ela Gözlü Pars Celile

Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal Beyatlı’nın sevgilisi ve sarayın en önemli devlet adamlarından biri olan Hasan Enver Paşa’nın kızıydı Celile.

Puan: 7.9 | Yorum: 10

Osman Balcıgil ile ilgili yorumlar

ela gözlü pars celile çok güzel bir kitaptı başka kitapları var mı

24-11-2016 22:45

Celile Harika.

18-12-2016 01:06

zerdüştün sırrı kitabını okudum çok güzeldi ela gözlü pars celile kitabını aldım okuyacağım

03-08-2017 22:49

son kitabı çıktı mı acaba? sevdiğim yazarlardan

19-06-2019 17:58

pisagor tepkisi kitabını ekler misiniz

29-11-2022 15:38