Jean Jacques Rousseau

Jean Jacques Rousseau Kimdir

Jean- Jacques Rousseau 28 Haziran 1712 yılında günümüzde İsviçre sınırları arasında bulunan Cenevre kentinde dünyaya gelmiştir Jean- Jacques Rousseau’nun annesi doğum yaptıktan dokuz gün sonra enfeksiyon nedeniyle vefat etmiştir.

Topkapı Sarayı’nın saat tamirciliğini yapan babası, Jean- Jacques Rousseau daha küçükken onu karmaşık bir hayata sürükler. Babası, Jean- Jacques’in teyzesi ile evlenir ve o zamandan beri bir daha oğlu ile karşılaşmazlar. Jean- Jacques, amcası ile yaşamaya başlar. Daha sonra amcasının evinden kaçarak kendi yolunu kendisi çizmeye başlar.

Yaptığı ufak tefek işlerle Fransa ve İtalya’yı dolaşmıştır. Jean- Jacques Rousseau, karmaşıklığın içinde ki doğalığı savunan ve anlaşılması zor olan güçlü bir düşünürdür. Demokrasiye tüm inancıyla inanan ama aynı zamanda da demokrasiyi eleştiren biri olarak zıtlığını ve anlaşılmazlığını örnekleyebiliriz.

Fransız İhtilalı’nın duygusal dünyasını Jean- Jacques Rousseau oluşturuyor diyebiliriz. Romantizmden oldukça etkilenen Jean- Jacques, bunu düşünceleri ve eserlerine de yansıtmıştır. Yazdığı birçok toplumsal konulu eserleriyle de reform, devrim gibi süreçlere ön hazırlık yaparak önderlik etmiştir. ‘Toplum Sözleşmesi’ adlı eseri Fransız İhtilali’ne en büyük katkısı olmuştur.

Böyle büyük bir ilgi toplayan eserlerinin ilham kaynağı kendi hayatıdır. Yaşadığı sorunlar, başına gelen talihsizlikler, gözlemleri ve doğallıkla düşüncelerini kaleme almasıdır. Topluma hak ettikleri hakkında gerçekleri aşılayan bir aydın olan Jean- Jacques, 2 Temmuz 1778 tarihinde yürüyüş yaparken düşer ve kan kaybından dolayı hayata veda eder.

Jean Jacques Rousseau Kitapları: Bilimler ve Sanatlar Üstüne Söylev, İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Temeli ve Kökenleri, Emile ya da Eğiti­m Üzerine, Toplum Sözleşmesi, İtiraflar, Tiyatro Oyunları Üstüne d'Alembert'e Mektup, Julie ya da yeni Heloise, Yalnız Gezerin Düşleri, Dillerin Kökeni Üstüne Deneme


7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Jean Jacques Rousseau Kitapları

Toplum Sözleşmesi Toplum Sözleşmesi

Toplum Sözleşmesi, siyasetin güncel konuları ve sorunlarıyla yakından alakalı olan bir felsefe/düşünce kitabı olduğu için, bazı temel meseleleri ve problemleri anlamak adına okunması zorunlu klasiklerden biridir.

Puan: 7.3 | Yorum: 7

Emile Emile

Emile Ya Da Eğitim Üzerine kitabında, Jacques Rousseau, oluşturduğu hayali bir kahraman olan Emile üzerinden düşüncelerini pratiğe dökebilmeyi umar.

Puan: 7 | Yorum: 7

Jean Jacques Rousseau ile ilgili yorumlar

tarih derslerinde çok okumuştum kendisini bir dönemin saygın yazarlarından tarihe ilginiz varsa kitapları çok bilgilendirici

11-11-2018 00:21

okumasını bilene çok güzel kitapları var

19-01-2019 19:49

en iyi kitabı hangisi?

08-06-2019 22:10

okulda iken bize kitaplarını okuturlardı emile ya da eğitim üzerine zaten en bilinen eseri ama toplum sözleşmesi ve itiraflar en önemli eserlerinden onları da tavsiye ederim

27-11-2019 13:36