Hermann Hesse

Hermann Hesse Kimdir

Takma adı olarak “Emil Sinclair” i kullanan Hermann Karl Hesse, 2 Temmuz 1877 yılında Almanya’nın Calw şehrinde doğmuştur. Köken olarak Rus olan Hesse, sorunlu bir gençlik ve çocukluk geçirmiştir. Yaşı büyüdükçe çeşitli okullara gitmeye başlayan Hesse, o dönemde ailesi ile çok fazla çatışmıştır. Öyle ki zamanında, bir intihar mektubu bırakıp başarısız bir intihara girişmesinden dolayı bir hastaneye bile yatırılmıştır. Şiire ve resme olan yeteneği çok küçük yaşlarda keşfedilen yazar, ilerleyen yıllarda yayınevi başkanlığı ve kitapevlerinde çalışma görevleri üstlenmiştir. Edebiyata olan ilgisinde büyükbabasının kütüphanesinin rolü çok büyüktür. Budizm’e ilgisi olan Hesse; roman, hikâye, eleştiri, şiir, makale gibi çok çeşitli türlerde eserler vermiştir. İlk yayınlanan eseri Madonna (1896) adlı şiiridir ve aynı yıl tüm şiirlerini derlediği “Romantik Songs” adlı bir kitap da yayınlamıştır. Hesse, edebiyat dünyasında tanınmaya ve ilgi görmeye başlayınca arkadaşı Hugo Bell onun biyografisini yazmıştır. Yaşadığı dönemde birçok yazısı ve şiirleri çeşitli gazetelerde yayınlanan Hesse, 9 Ağustos 1962 tarihinde vefat etmiştir.

Hermann Hesse Romanları & Kitapları & Eserleri:

Peter Camenzind, Çarklar Arasında, Gertrud, Rosshalde, Knulp, Demian, Siddharta, Bozkırkurdu, Narziss und Goldmund, Doğu Yolculuğu, Boncuk Oyunu, İlk Gençlik Yıllarım, Klingsor’un Son Yazı, Öldürmeyeceksin!, Şeftali Ağacı, Kaplıcada Bir Konuk Nürnberg Yolculuğu, İnanç Da Sevgi De Aklın Yolunu İzlemez, Gençlik Güzel Şey, Bir Büyücünün Çocukluğu, Küçük Dünyalar, Hermann Lauscher, Masallar, Seçilmiş Şiirler


7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Hermann Hesse Kitapları

Boncuk Oyunu Boncuk Oyunu

Roman, düşünce ağırlıklıdır ve bir tarikatin içe kapanıklılığı ve dış dünya ile münasebetinin nasıl olması gerektiği konularına eğilir.

Puan: 7.1 | Yorum: 4

Bozkırkurdu Bozkırkurdu

Bozkırkurdu, esasen iki kişiliği, ikilemi, iki olgu arasındaki çatışmayı, iki fenomenin diyalektiğini, çok sesliliği ve aynı zamanda bu ikilik içerisinde bir tekliği nitelendirmek için seçilmiştir.

Puan: 7.2 | Yorum: 10

Siddhartha Siddhartha

Siddhartha, bir ‘yol’ ve ‘yolculuk’ kitabı. Bu yolculuk esnasında yolda bulunan her şey öğreticidir, yol bir arayışın kendisidir, aynı zamanda bulunamayandır.

Puan: 7.6 | Yorum: 11

Hermann Hesse ile ilgili yorumlar

güzel kitapları var

24-11-2016 22:45

yazarın çoğunlukla yazdığı kitap türleri neler acaba?

25-05-2017 17:28

lütfen diğer kitaplarını da ekleyin dğer romanları da güzel

29-12-2018 17:06

en iyi kitapları kangileri buraya sadece bozkırkurdu ve siddhartha eklenmiş en iyi eserleri bunlar mı

11-10-2019 10:16

yazarın biyografi kitabı var mı detaylı bilgi bulmam gerekiyor

20-05-2023 19:44