Frank McCourt

Frank McCourt Kimdir

Frank McCourt, 19 Ağustos 1930 tarihinde New York’ta dünyaya gelmiştir. New York ’da doğmasına rağmen İrlanda asıllı olan yazarımız küçük yaşta ailesi ile beraber tekrardan İrlanda’ya dönerler. Frank McCourt ’un babası; Frank McCourt ve ailesini 11 yaşındayken terk etmiştir. Ve maddi gelirleri tamamen yok olan aileye destek çıkmak, özellikle annesine çok fazla zahmet vermek istemeyen Frank McCourt, eğitimini sonlandırarak bir işte çalışmaya başlar.

19 yaşında askere gidip geldikten sonra ise New York ’da yarım kalan eğitim hayatını tamamladı. Birçok lisede kompozisyon öğretmenliği yapmıştır. Ve kardeşi ile beraber İrlanda’da ailecek ne yaşadıklarını anlatan ‘Bir Çift Blaugard’ oyunun da oynamamıştır. Bu müzikal oyunu izleyiciler tarafından çok sevilmiş ve Frank McCourt, adını duyurmayı başarmıştır.

Basılmış üç kitabı vardır ve ilk iki kitabı birbirinin devamıdır. Angela’nın Külleri adlı kitap; yazarın bizzat çocukluğunda ki sıkıntıları, umutları, sevinçleri ve hüznün kaleme alınmış haliydi. Yazar kendi otobiyografisini kurulaştırarak roman haline getirmiştir. Ve kitabın Angela’nın Külleri adı ise Frank McCourt, annesinin bizzat adını taşımaktadır. Kitap ülke çapında çok sevilmiş ve yok satmıştır. Birçok dile de çevrilmiştir. Yazar Angela’nın Külleri kitabından Pulitzer, Ulusal Kitap Kriterleri ve Los Angeles Time Kitap Ödüllerini kazanmıştır.

Ölümünden dört sene önce yani 2005 yılında Teacher Man isimli kitabını çıkarmıştır. 19 Temmuz 2009’da da hayata gözlerini yummuştur.

Frank McCourt Kitapları: Öğretmen, Angela'nın Külleri, Angela'nın Külleri 2 Umuda Doğru


8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Frank McCourt Kitapları

Öğretmen Öğretmen

Öğretmen kitabında Frank McCourt'un Amerika’ya geldikten sonra öğretmen olması ile birlikte yaşadığı deneyimler anlatılıyor.

Puan: 8.1 | Yorum: 16

Angela'nın Külleri Angela'nın Külleri

Yitip gidenler, yoksulluk ve hayat mücadelesi... Hayatın aynası oluyor adeta.

Puan: 8.4 | Yorum: 7

Frank McCourt ile ilgili yorumlar

öğretmen kitabı mükemmel angelanın külleri okunması gereken bir kitap ikincisini okumadım ama okumak istiyorum

18-11-2018 07:17

kitapları çok güzel öğretmen zaten klask okunması gereken bir eser angelanın küllerinini de ondan alta kalır bir yanı yok

08-06-2019 16:50

angelanın külleri serisi de çok güzel başarılı bir yazar neden daha fazla kitap yazmamış bulmaya çalışıyorum

26-05-2022 15:20