Serenad

Zülfü Livaneli Serenad
Kitabın Yazarı:
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınlandığı Yıl:2011
Sayfa Sayısı:484
ISBN:6050900293
Kitap Puanı:
7.9 / 10 | Oy: 137 | Yorum: 75
Fiyatı: :: bedava al ::
D&R:24,75 TL :: satın al
HepsiBurada:28,05 TL :: satın al
Idefix:33,75 TL :: satın al
KitapYurdu:36,00 TL :: satın al
e-kitap, pdf, epub:18,00 TL :: satın al

Oy Ver

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Serenad Kitap Özeti

Serenad Zülfü Livaneli


Türk edebiyatının en duygusal yazarlarından biri olan Zülfü Livaneli tarihin acımasızın sayfalarında başrolünde yine insan olan farklı bir aşk hikayesi ile okurlarını cezbediyor.

Bir zamanlar İstanbul'da hocalık yapmış bir profesör yıllar sonra Amerika'dan Türkiye'ye gelir ve ilk iş olarak Şile'ye gitmek ister. Bu kısa yolculuk ile aslında 60 yıllık bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve tarihin acımasız olayları arasında masum insanların ve aşkların başından geçenleri okuyorsunuz.

Serenad kitabı ile Zülfü Livaneli'nin kaleminin gücünü bir kez daha görüyorsunuz ve hayata dair yeni dersler çıkartıyorsunuz. Farklı bir aşk hikayesi okumak isteyenler için harika bir kitap.

**********

Maya, 1965 doğumlu bir çocuk anası dul bir bayandır. Yıllardır İstanbul Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler bölümünde çalışır ve görevi yabancı konukları en iyi şekilde ağırlamaktır. Bir gün ondan Maximilian Wagner ismindeki Alman isimli fakat Amerikalı olan Profesör Doktor’u karşılaması istenir.

Maya, profesörü karşılamaya havaalanına giderken bu yaşta bir adamın neden geldiğini merak eder. Maya, elinde profesörün isminin yazılı olduğu kağıt ile beklerken, beklediğinin aksine yaşını göstermeyen gayet yakışıklı bir beyefendi kendisini beklediği kişi olarak tanıtır.

Profesör 1939-42 yılları arasında İstanbul’da yaşamıştır ve o zaman da kaldığı Pera Palas Hotel’inde kalmak ister. Maya, Profesörü kalacağı hotele yerleştirir.

Bir sonraki gün Profesör’ü almak için hotele gittiğinde Profesör’ün ayrıldığını öğrenir fakat Maya’nın dikkatini hotelin önündeki beyaz araç çeker. Aynı araç dün de oradadır ve Maya aracın kendisini takip ettiğine dair şüphelenir fakat fikir saçma geldiği için Üniversite’ye geri döner. Üniversiteye geldiğinde Rektör onunla görüşmek ister. Bu talebe çok şaşıran Maya’yı bir süpriz daha bekler. Takip ettiğini düşündüğü kişiler Rektör ile birliktedir ve Maya’dan Profesör’ün her hareketini takip etmesini isterler.

Maya tekrar hotele döndüğünde Profesör Wagner ile karşılaşır. Profesör ondan yarın sabah 5’te onu almasını ister. Maya profesörü sabah aldığında profesör Şileye gitmek istediğini söyler. Maya bu soğukta orada ne yapacaklarını pek anlamaz ama yine de profesörü istediği yere götürür. Gittiklerinde profesör sahile iner ve kemanını çıkartarak serenad yapmaya başlar. Böyle saatlerce bekler ve Maya daha fazla dayanamayarak profesörün yanına gider. Maya gördüğü karşısında şok olur. Profesörün elleri mos mor olmuştur ve donmak üzeredir. Bunun üzerine acilen profesörü arabaya taşır ama araba çalışmaz. Bunun üzerine sahildeki çalışmayan hotele götürür. Profesör “sutma, sutum, struma” diye sayıklar. Profesör donarak ölmek üzeredir ve Maya ne yapacağını bilemez. Önce profesörün sonra da kendi elbiselerini çıkartarak kendi vücut ısısı ile onu ısıtmaya çalışır ve başarılı da olur.

Profesör hastaneye kaldırılır ve bir süre hastanede tedavi görür. Bu sırada da Maya’nın peşini MİT, Fransız ve Alman istihbarat servisleri bırakmaz. Maya internet üzerinden profesör hakkında bilgiler öğrenir ve daha fazlası için profesör ile konuşmak için hastaneye gider. Hastaneye geldiğinden doktordan profesörün 6 aylık ömrü kaldığını öğrenir.

Maya profesörü hastaneden alır ve ona sayıkladığı struma’nın ne olduğunu sorar. Profesör bunun üzerine Maya’ya hikayesini anlatır.

Profesör katolik bir aileden gelir fakat yahudi birine aşık olur ve onunla evlenir. Karısı evlendikten sonra adını değiştir ve başka bir şehirde yaşamaya başlarlar. Bu sırada Hitler yahudileri öldürmeye başlar ve bunun üzerine ikili kaçacak yer arar. Arkadaşları vasıtası ile Türkiye’nin türlü mesleklere profesör kabul ettiğini öğrenir. Yola koyulduklarında Alman polisi onları yakalar ve karısı kaçırırlar. Profesör İstanbul’a yalnız gelir ve karısını kurtarabilmek için her türlü yola başvurur. Sonunda muradına erer ve karısı Filistin’e giden bir gemiye binerek İstanbul’un yolunu tutar. Fakat gemi Şile yakınlarında durdururlur ve kimsenin gemiyi terk etmesine izin verilmez. Türkiye gemiyi kabul etmez. Filistin de İngiltere’nin baskısı ile gemiyi kabullenmez. Profesör her gün Şile sahiline giderek karısına kavuşmayı hayal eder fakat bür gün büyük bir patlama duyulur ve gemi batar. Rusya bir denizaltıdan atılan füze ile gemiyi batırmıştır. Bunun üzerine profesör bir şok geçirir ve hastalanır. Tedavisi için Amerika’ya gider.

Struma olayı İngiltere, Rusya, Türkiye ve Almanya devletleri için bir kara sayfadır ve her devlet profesör olayın üzerine gider diye korkmaktadır. Bu yüzden onu takibe almışlardır fakat profesörün tek amacı karısının öldüyü yeri ziyaret ederek serenad yapmaktır.

Profesör hastaneden çıktıktan sonra Amerika’ya geri döner. Yaşananlardan sonra Maya işten kovulur. Bir gün Maya Amerika’dan bir paket alır. Paketi Profesör Wagner göndermiştir ve içinde profesörün kemanı ile birlikte çevirisini yapması için bir kitap vardır. Maya çeviri ile uğraşırken Amerika’dan bir haber daha gelir. Wagner çok hastadır ve Maya’yı görmek ister. Maya’dan ölmeden önce son bir arzusu vardır. Arzusunu belirttikten sonra da hayata gözlerini yumar. Maya profesörün son arzusunu yerine getirir ve naaşı yakılan profesörün küllerini Şile’den denize döker. Böylece serenad sona ermiştir.
Serenad - Benzer Kitaplar

Struma

Struma

Halit Kakınç

Türk tarihinin kara lekelerinden biri olarak kabul edilen Struma olayı Halit Kakınç tarafından kaleme alınan aynı adı taşıyan Struma eseri ile birçok bilgiyi okuyucuları ile paylaşıyor.

Puan: 6.4 - Toplam 0 Yorum
Zülfü Livaneli Serenad Kitap Yorumları

Serenad Yorum, Elestiri

çok beğendim

08-09-2012

Serenad Yorum, Elestiri

süperr

08-10-2012

Serenad Yorum, Elestiri

iyi bir kitap insan okurken sonunu merak ediyor

27-10-2012

Serenad Yorum, Elestiri

çok kötü

02-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

iyyreennçç bir kitap

09-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

çok güzeldi bir solukta okudum...

10-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

güzel amaözetlerde yanlışlık
yapılmış

11-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

harikaaa

11-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

çok güzel bir kitap. bu kitabı anlatırken kelimeler kifayetsiz kalıyor. bir kitaba bu kadar bağlanmamıştım. daha doğrusu ben kitap opkumayı sevmeyen biri bu kitaba bağlandım. okurlarını sürükleyen bir kitap. zülfü livaneli bu kitabı iyiki yazmış ona çok teşekkür ediyorum :D

16-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

Kesinlikle çok güzel bir kitap. Zülfi Livaneli'nin kusursuz bir kitabı. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.

18-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

bende kitabı var
ama burdada okudum
süperrrrrrrrr

29-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

Kitabı okurken sonlara doğru acele ettiğimi ve cümlelerin birbirini kovaladığını farkettim. Nefesimi tutarak okuduğum yerler oldu. Enfes bir kitap... Samimi ve içten bir aşk hikayesi ve tarihi dokunuşlar...

29-12-2012

Serenad Yorum, Elestiri

cok güzei bir kitap

10-01-2013

Serenad Yorum, Elestiri

çok sıkıcı

10-01-2013

Serenad Yorum, Elestiri

çok sıkıcı diyenler bence kitao ne bilmiyorlar serenad kitabı bir hariha

05-02-2013

Serenad Yorum, Elestiri

okumaya yeni başladığımda her ne kadar biraz sıkılsam da olay örgüsü ve ele aldığı konular bakımından gerçekten etkileyici ve yazar çok iyi kaleme almış öyküyü. kitabı bitirdikten sonra bir-iki gün etkisinden çıkamadam desem yalan olmaz.. tavsiye ederim

18-02-2013

Serenad Yorum, Elestiri

harika bir kitap

24-02-2013

Serenad Yorum, Elestiri

gerçekten tek kelimeyle mükemmel bir kitap...herkesin en azından bir kez olsun hayatında okuması gereken kitaplardan biri diyebilirimmm :)

03-03-2013

Serenad Yorum, Elestiri

süperr

03-03-2013

Serenad Yorum, Elestiri

özeti nerde bukitapın

11-03-2013

Serenad Yorum, Elestiri

ben arkadaşlarımın tavsiyesi ile aldım ama beklediğim gibi akıcı gelmedi sonunda fikrim değişir inşallah....

28-03-2013

Serenad Yorum, Elestiri

nefis bir kitap....

28-03-2013

Serenad Yorum, Elestiri

süperrrrrrr ama başları hariç tabikide

29-03-2013

Serenad Yorum, Elestiri

basım yeri neresiii???? :(

09-04-2013

Serenad Yorum, Elestiri

tek kelimeyle harika

25-05-2013

Serenad Yorum, Elestiri

hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan birisi öncelikle CUMA abime sonrada zülfü livaneli ye çok tşkkr ederim

26-05-2013

Serenad Yorum, Elestiri

Müthiş bir konu ve kusursuz bir dil beğendiğim sayılı kitaplardan biri..!!

20-07-2013

Serenad Yorum, Elestiri

okuyalı neredeyse 1 yıl oluyor beni etkilemişti gercekten çok güzel..okunmaya değer

29-07-2013

Serenad Yorum, Elestiri

İlk bölümünü ben de cok beğendim ama ikinci bölümde 3 tane istihbaratçının bir ask icin mı takip ettigini anlayamadım . Maks ask icin mı takip ediliyor yıllar sonra .lutfen söyleyin. Anlatım dili,tarzı cok guzel olmuş onu Eline saglık livanelinin

02-09-2013

Serenad Yorum, Elestiri

iyyreennçç bir kitap
09-12-2012
Diye bir yorum yazılmış... Arkadaşım sen önce okuma yazmayı öğren de sonrasında eleştiri yap... Edebiyattan anlasaydın, iki satır okumuş olsan iyrenç yerine "iğrenç" demen gerktiğini bilirdin bir kere... Eminim ki bu kitabı da okumadan yorum yapmışsın.

17-10-2013

Serenad Yorum, Elestiri

bu kitaptan iğrenç veya sıkıcı diye bahsedenlerin gerçekten kitap zevklerini anlayamıyorum. her şeyin gerçekçi olduğu bu kitabın bu sözlerden hiç birini hakettiğini düşünüyorum

19-10-2013

Serenad Yorum, Elestiri

sagolun bu kitabı okumamız için öğretmenimiz verdi ve bayıldım

21-10-2013

Serenad Yorum, Elestiri

sagolun kompozisyondan 100 puan aldım melikeeeee

21-10-2013

Serenad Yorum, Elestiri

şimdiye kadar okuduğum okuyabileceğim en harika kitap...

24-10-2013

Serenad Yorum, Elestiri

harika bi kitap herkes okumalı

27-10-2013

Serenad Yorum, Elestiri

Biraz sıkıcıydı

01-11-2013

Serenad Yorum, Elestiri

Bu kitabı anlatmaya kelimeler yetmez. Okudukça içinize işleyen bir kitap. Sıkıcı diyen birinin kitabı anlayacak kadar zekasının olduğunu düşünmüyorum.

02-11-2013

Serenad Yorum, Elestiri

Kitabı okuyan herkese seranadı da dinlemelerini tavsiye ederim gerçekten insanın tüylerini diken diken ediyor ve tüm yaşanmışlıkları içinde hissettiriyor tek nefeste okunabilecek müthiş bir kitap...

02-11-2013

Asli Yorum

Bir nefeste okudum cok basarili bir konu ve cok iyi anlatimla desteklenmis.Olumsuz yorumlari okuyunca sastim kaldim.Iyi kitap okuyucusu iyi kitaptan anlar:))))Zulfi Livaneliye tesekkurler

Asli - 04-11-2013

Serenad Yorum, Elestiri

Gerçekten çok etkilendim,o kadar sürükleyici ve güzel bir kitap ki,okumayan herkese tavsiye ederim.Kitap bittikten sonra ilk işim benimde Serenad ı dinledim.Yeşim

12-11-2013

Serenad Yorum, Elestiri

yuh be altın bozdurmamız lazım heralde onu almak için abi bukadar pahalı yapmayın bütün gençlermiz okusun yani alan var alamayan var.

15-11-2013

İremÇakmak Yorum

Tek kelimeyle harika bir kitaptı. hala okumayan varsa cok buyuk bir kayıp. Livaaneli farkı budur. :)

İremÇakmak - 23-11-2013

Serenad Yorum, Elestiri

Tek kelime ile mükemmel!!!

23-11-2013

Serenad Yorum, Elestiri

çok güzel okumayı sevmeyen okumaya bunla ve bunun gibi bir çok kitapla başlayabilir

05-12-2013

Serenad Yorum, Elestiri

cok güzel

18-12-2013

Neda Topaloğlu Yorum

roman okumak isteyen varsa ama gerçek roman okumak isteyen kişi bu kitabı kaçırmasın derim

Neda Topaloğlu - 24-12-2013

Serenad Yorum, Elestiri

valla yeni başladım ama aklım kitapta bence de güzel ve çok iyi harmanlanmış kalemine sağlık zülfü livaneli

08-01-2014

Rüww Yorum

tarih bilgisini arttıracak ve sonrasında araştırma yaptıran bir kitap.. ahhh eski aşkar..

Rüww - 08-01-2014

Serenad Yorum, Elestiri

bu kitabin ozeti anlatir misiniz?

09-01-2014

Serenad Yorum, Elestiri

şu an kadar beğenerek okuduğum sürükleyici bir roman yazarın diğer kitaplarını beğenerek okuldum

19-01-2014

Serenad Yorum, Elestiri

adamın hikayesini duyunca gözümden yaş geldi gerçek olma düşüncesi bile insanı çok etkiliyor kim bilir böyle ne acılar yaşandı politikacıların aptallığı yüzünden sevenler acı çekiyor çok üzülüyorum

09-02-2014

Serenad Yorum, Elestiri

türkiye romanya almanya filistinin işlefiği ortak cinayet

10-02-2014

Serenad Yorum, Elestiri

mükemmelllll

21-02-2014

Serenad Yorum, Elestiri

harika bir kitap zülfü livanelinin farkı bu olmalı

26-02-2014

Serenad Yorum, Elestiri

bir solukta okuyup elimden bırakamadım harikaa bir kitap...

13-03-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Çok güzel bir kitap gerçekten .

25-03-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Konusu ne kitabın

07-04-2014

Serenad Yorum, Elestiri

konusu falan iyi , bazı yerlere değiniyor buda iyi ama kitap 500 sayfa olup sürekli açıklamalarla dolu . oku oku bitmiyor.

13-04-2014

Serenad Yorum, Elestiri

harika bir roman herkesi okumasını tavsiye ediyorum

15-04-2014

Serenad Yorum, Elestiri

birisi kişi analizi tanıtımı yapabilir mii

19-04-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Harika demek bile yetersiz kalırdı.Okadar sürükleyiciydiki iki günde bitirdim.Hala etkisini taşıdığımı söylersem abartmış sayılmam.Teşekkürler ha bu arada beğenmediklerini yazıp iğrenç yazanlarıda hiç samimi bulmuyorum.

04-05-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Serenad candır ' gerisi heyecan dır.

05-05-2014

Serenad Yorum, Elestiri

mükemmel bir kitaptı nefes almadan okudum.

07-05-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Bu kitabı okuduktan sonrakitapta anlatılanları araştırdım ve hepsinin doğru olduğunu gördüm.Benim daha doğmaadığım bir zamanda yapılan bu katliamdan tiksindim.

19-05-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Özet çok kötü bazı bilgiler yanlış

22-05-2014

Serenad Yorum, Elestiri

adamın aşkı çok güzel hikaye de çok acıklı gerçek olduğunu bilmek daha da acı politik çıkarlar uğruna ne masumlar ölüyor

18-06-2014

25erzrm Yorum

hem edebiyat açısından güçlü, güzel bir hikayesi olan bilgilendiren bir kitap.kitabın kalın olması sizi korkutmasın güzel kitap serenad :)

25erzrm - 27-06-2014

Serenad Yorum, Elestiri

keşke bana da biri böyle senenad yapsa aşkları çok güzel hikaye çok dramatik ağlamamak için kendimi zor tuttum harika bir roman

05-07-2014

Serenad Yorum, Elestiri

kitabı yeni bitirdim.anlatımı,hikayesi çokgüzel.enfes bir kitap.özellikle kişilerin yaşadığı olaylar,zamanlar açısından güzel anlatılmış

06-07-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Bir solukta okuduğum en güzel kitaplardan biriydi... Eşim Cuma ve Zülfü Livaneli'ye teşekkür.

07-07-2014

Serenad Yorum, Elestiri

gizem ajanlar vs manyak başladı sonra acayip bir aşka dönüştü hikayenin gerçek olması daha çarpıcı internetten detayları okudum için parçalandı mutlaka okuyun harika roman

10-07-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Harika

11-07-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Gerçekleri de anlatıyor hayatımda okuduğum en güzel kitap Zülfü Livaneli kendini bir kadının yerine koyarak onun düşüncelerini neler hissettiğini yazıyor . HARİKA bir kitap kafamı içine görüyordum saatlerce okuyordum. Gerçektende bu kitap yalın bir dille anlatılmış olsaydı o kadar saçma getirdiği bana ajanlar filan ama o kadar güzel yazilmiski

11-07-2014

Serenad Yorum, Elestiri

Muhtesem

17-07-2014

Serenad Yorum, Elestiri

bu nasıl acı bir hikayedir arkadaş neden insan insanı bu kadar kolay öldürüyor anlamıyorum o masum insanların o masum aşların suçu ne? Allah belalarını versin diyoruz da Allah da sadece iyilerin belasını veriyor anlamıyorum bu hayatı

23-07-2014

:: Zülfü Livaneli ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::
reklam veriletişim • © 2014 YazarOkur Kitap