Kürk Mantolu Madonna

Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna
Kitabın Yazarı:
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Kitap Türü:Yerli Romanlar, Romantik Aşk
Yayınlandığı Yıl:2012
Sayfa Sayısı:160
ISBN:9753638029
Kitap Puanı:
7 / 10 | Oy: 1011 | Yorum: 179
Editör Puanı:9.5
Fiyatı: :: bedava al ::
KitapYurdu: 7,15 TL :: satın al
D&R: 8,36 TL :: satın al
Idefix: 8,36 TL :: satın al

Oy Ver

7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Kürk Mantolu Madonna Kitap Özeti

Kürk Mantolu Madonna Sabahattin Ali


Kürk Mantolu Madonna, Türk Edebiyatı'nın öncü yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin başyapıtlarından biridir. Yazar kitapta Raif Efendi'nin içsel yolculuğunu aşk ile sarıp sarmalayarak okuyucuya sunmuştur. Okunduğunda uzun süreli izler bırakan, mutlaka okunması gereken bir kitap ve aynı zamanda psikolojik tahliller, betimlemeler açısından çok tatmin edici.

Kitap, Rasim'in işini kaybetmesi ve iş arayışına koyulmasıyla başlar. İş aradığı bir gün, eski arkadaşlarından Hamdi ile karşılaşır ve ondan yardım ister. Nitekim Hamdi, müdürü olduğu işyerinde bir iş teklif eder. Rasim, utana sıkıla da olsa bu teklifi kabul eder. Raif Efendi denen yaşlı, sessiz, sakin bir adamla aynı odada çalışacaktır.

Raif Efendi çok az konuşuyor, kendisine verilen çevirileri titizlikle yapıyor ve boş zamanlarında masasının çekmecesinde duran bir kitabı okuyordur. Raif Efendi'nin hastalanıp işe gelmediği günlerden birinde, yapılacak bir çevirinin ona ulaştırılması gerektiğinden Rasim, Raif Efendi'nin evinin yolunu tutar.

İçeri adımını atar atmaz, Raif Efendi'nin içine kapanıklığının sebebini anlamıştır. Bu zavallı, yaşlı adam oldukça kalabalık bir evde sürekli ezilmektedir ve üstelik bu kalabalık ailenin tek geçim kaynağı Raif Efendi'nin üç kuruşluk maaşıdır. Lakin bu defa Raif Efendi çok hastadır. Rasim'den iş yerindeki çekmecesinden eşyalarını getirmesini rica eder. Asıl hikaye, Rasim'in çekmecedeki kara kaplı defteri bulup okumasıyla başlar. Okuduktan sonra defteri yakacağına dair Raif Efendi'ye söz verir. Defter, Raif Efendi'nin hayat öyküsünü anlatmaktadır:

Raif, genç bir delikanlı olmasına rağmen içine kapanık ve oldukça yalnızdır. Tek dostu kitaplarıdır. Babası bir sabun fabrikası işletmektedir ve Raif'in sabunculuğu öğrenebilmesi için onu Almanya'ya göndermeye karar verir.

Raif Efendi, Almanya'ya vardığında bir pansiyona yerleşir ve bir sabun fabrikasında işe başlar. Lakin zamanla fabrikaya daha az uğramaktadır. Her gün parkları, sergileri ve Almanya'nın çeşitli yerlerini sabahtan akşama kadar gezmektedir. Bir gün, gazetede reklamını gördüğü bir sergiye gider ve bir tabloyla karşılaşır: Kürk Mantolu Madonna ile.

O gün ve devamında serginin açılışından kapanışına kadar o tabloyu seyreder. Kürk Mantolu Madonna onu çok etkilemiştir. Yine Kürk Mantolu Madonna'yı seyre daldığı günlerden birinde, yanına bir kadın gelir ve tabloyu birine benzetip benzetmediğini sorar. Raif Efendi utancından kafasını kaldırıp kadının yüzüne bakamadan onu annesine benzettiğini söyler. Ama utancından yalan söylemiştir.

Raif Efendi, pansiyonda kalan bir arkadaşıyla gezerken, sergide konuştuğu kürk mantolu kadına rastlar. Ertesi gün, kadını tekrar görebilme umuduyla aynı yerde onu beklemeye başlar ve geldiğinde onu bir gece kulübü olan Atlantis'e kadar takip eder. İçeri girdiğinde, Kürk Mantolu Madonna ile karşılaşır, keman çalıp şarkı söylemektedir. Kadın şarkıdan sonra gelip Raif Efendi'nin masasına oturur ve adının Maria Puder olduğunu, Kürk Mantolu Madonna'nın ise kendisinin otoportresi olduğunu söyler.

O günden sonra Maria Puder ve Raif Efendi arasında bir arkadaşlık başlar. Maria Puder'in her fırsatta ondan herhangi bir beklentisi olmaması gerektiğini, hiçbir erkeğe bağlanıp aşık olamadığını dile getirmesine rağmen Raif Efendi ona sırılsıklam aşıktır.

Her gün buluşup botanik parkları, sergileri, bahçeleri gezmektedirler. Sonunda Maria Puder de Raif Efendi'ye aşık olduğunu itiraf eder. Fakat her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, onların mutluluklarının da bir sonu vardır. Bir gün Raif Efendi bir telgraf alır. Telgrafta babasının öldüğü, gelip fabrikanın başına geçmesi gerektiği yazılıdır. Raif Efendi, işlerini düzene soktuğunda Maria Puder'i de yanına aldırmak üzere Türkiye'ye döner.

Bir süre mektuplaşırlar fakat birdenbire Maria'dan gelen mektuplar kesilir. Raif Efendi, senelerce ondan habersiz yaşar ve eski içine kapanık haline geri döner.

Yıllar sonra İstanbul'da Maria'nın kuzeni ile karşılaşır. Yanında da küçük bir kız çocuğu vardır. Yıllar önce Maria'nın öldüğünü, küçük kızın ise kendi kızı olduğunu öğrenir Raif Efendi. Kimse kızın babasının kim olduğunu bilmemektedir. Raif Efendi ilk defa kızıyla karşılaşmıştır ve Raif Efendi annesinin kuzeniyle beraber bir trenle uzaklaşmaktadır ondan...


Yazar: Miraç Elif Kanbay

Kürk Mantolu Madonna

Türk edebiyat dünyasının en sevdiğim yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin unutulmaz eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna herkesin mutlaka okuması gereken mükemmel bir kitap.

Aşk her zaman hayatımızın kaçınılmaz bir öğesidir ve bazen öyle bir tutkuya dönüşür ki gözlerimiz başka bir şey görmez ve her şeye rağmen tutkularımızın peşinden gider hayatın içinde bir kuru yaprak gibi sürüklenip dururuz.

Kürk Mantolu Madonna kitabı da aşka olan tutkuyu en mükemmel anlatan roman kitaplarından bir tanesi.

**********

Sıra dışı bir aşk hikayesidir “Kürk Mantolu Madonna”…
Rasim 25 yaşlarındayken çalıştığı işinden kovulur. Birçok yerde iş bakar, ama bulamaz. Ona iş bulması için arkadaşı Hamdi’den rica eder. Çünkü tek çare o’dur. Hamdi de, onu kendi bürosunda işe alır. Maaşı azdır, ama Rasim buna mecbur olduğu için boyun eğer.

İşinin ilk gününde ona tahsis edilen odada Raif adlı bir beyin olduğunu öğrenir. Herkes Raif Bey için “sessiz, hiç konuşmaz, yıllardır buradayım ama onun hiç konuştuğunu görmedim, yaptığı Almanca çeviriler de son derece kötü” gibi yorumlar yapar. Bu Rasim’in kafasını karıştırır ama kulak asmaz. Raif Bey’le tanışırlar. Ama dendiği gibi kendisi iş dışında hiç konuşmaz. Ama Rasim’de, Raif Bey’e karşı bir sempati oluşmuştur. Çizgili suratında birçok yaşanmışlığın olduğunu düşünür.

Arkadaşı Hamdi, Raif Bey’e sürekli çeviriler vermekte, Raif Bey’de kısa sürede tamamlamaktadır. Genelde herkes, Raif Bey’i azarlar, bağırıp çağırırlar ama Raif Bey hep sessiz kalır. Yüzünde hiçbir durumda sevinç, üzüntü veya şaşkınlık oluşmaz. Bu durum karşısında zamanla Rasim’de onun çekilmez biri olduğunu düşünmeye başlar.

Rasim, Raif Bey’in sürekli çekmeceden çıkarıp gizlice okuduğu bir defter olduğunu görür ve bunu ona sorar. Raif Bey “önemsiz” diyerek onu geçiştirir. Bir gün Raif Bey’in bir çeviri yapması gerekir ama hastalığından dolayı iş yerinde olmadığı için işleri evine Rasim götürür. O zaman, ailesini de tanımış olur ve Raif Bey’in cidden zor bir hayatı olduğuna kanaat getirir.

Bayağı kalabalık bir ailesi vardır ve çok baskıcılardır. Rasim, bunu kapıdan girer girmez anlar. Raif Bey’in üzerinde bir hakimiyet kurmuş gibilerdir. Her işlerini ona yaptırırlar. Ama zavallı Raif Bey’in hiç sesi çıkmaz. O günden sonra Raif Bey ve Rasim, çok iyi anlaşırlar. Beraber alışveriş yaparlar, sohbet ederler, birbirlerine misafir olurlar. Son zamanlarda Raif Bey’in hastalıkları iyice sıklaşmış durumdadır. “Sürekli evden çıkıp gidiyor, hiç kendine dikkat etmiyor, çok ince giyiniyor” diye yakınır kızı. Son hastalığı çok ağırdır Raif Bey’in. Ölüm derecesine gelmiştir. Rasim’i çağırıp o defteri getirmesini ve yakmasını söyler. Ama Rasim merakına yenilip okumaya başlar…

O yıllarda Raif Bey gençliğinde de çok sessiz, arkadaşı olmayan, insanlarla konuşamayan, mülayim bir gençtir. Ama içinde fırtınalar kopmaktadır. “Avrupa’yı merak ediyorum” der defterin her sayfasında. Bir gün eline Avrupa’ya gitme fırsatı geçmiştir. Babası sabuncudur ve Raif’e “Almanya’da işçiler aranıyormuş, oraya git bir sabun fabrikasına gir” der. Raif Bey’de dediğini yapar. Bir pansiyon kiralar ve hayatına burada devam etmeye başlar. Babasının dediği gibi bir sabun fabrikasına girer. İşi rahattır. Sonra bir gün caddede gezerken, bir resim sergisi olduğunu görür. Gayri-ihtiyari içeri girer. Resimleri incelerken çok sıradan olduklarını düşünür. Ta ki, Maria Puder’in Kürk Mantolu Madonna resmine kadar…

Bu resim Raif Bey’de çok büyük etki uyandırır. Adeta aşık olur. Kitap okurken, yemek yerken, işteyken… Hep o resmi düşünür (Resim, Maria Puder tarafından çizilmiş bir otoportredir). Raif Bey, her gün o sergiye gitmekte, sergi kapanana kadar o resmi incelemektedir. O kadar sık gider ki, artık oradaki çalışanlar, Raif Bey’e aşina olmuşlardır. Bir gün Raif Bey, gene dikkatle o resmi izlerken, bir kadın ona sokulup fikrini sorar ama Raif Bey ilgilenmez. Halbuki o kadın, Kürk Mantolu Madonna’nın ta kendisidir. Maria Puder, feminist ve erkeksi bir kadındır. Çok uçarıdır ve canı ne isterse onu yapar.

Bir gece Raif Bey yolda yürürken, bir kadın görür. Kürk Mantolu Madonna’sına benzetir ve peşinden gider ama yakalayamaz. Sonraki gece, aynı yerden geçer hissiyle orada beklemeye başlar ve cidden geçer de. Bu sefer takip eder ve bir gece kulübü olan Atlantis’e girdiğini görür. Peşinden o da girer. Atlantis’te keman çalan, şarkı söyleyen bir kadın olduğunu görür Maria’nın. Gösteri bitince Maria, Raif’in masasına oturur. Ve arkadaşlıkları burada başlar. Beraber birçok şey yaparlar. Yemek yemeye, sinemaya, ormana, botanik bahçelere giderler. Birlikte olurlar. Çok güzel günler geçirirler birlikte. Maria her seferinde Raif’e umutlanmaması gerektiğini, kimseye güvenemediği için sevemediğini söyler. Ama Raif onu kendine aşık edeceğine hep inanmıştır. Ve Maria’da Raif’in bu naif kişiliği karşısında daha fazla dayanamaz ve kendini Raif’in kollarına bırakır. Birbirlerine sırılsıklam aşıktırlar.

Sonra bir gün Raif’e; “Baban öldü, çabuk gel” diye bir telgraf gelir. Bunun üzerine Raif, babasının yanına, Türkiye’ye döner. Maria’yla planlar yapmışlardır. Türkiye’deki işleri yoluna koyup, işleri devralıp gelecektir. Ancak işleri biraz uzar. Maria’yla mektuplaşmaları devam etmektedir. Ancak, Maria’nın mektupları birden kesilir. Aylarca cevap alamayan Raif, merak edip Almanya’ya gider. Komşusu Maria’nın amansız bir hastalığa yakalanıp öldüğünü söyler. Bunu duyan Raif’in hayatı kararmıştır. O günden sonra hayatı hiçbir zaman yoluna girmemiş, başkaları tarafından yönetilmiş bir hayatı olmuştur. Yıllar sonra, Ankara’da Maria’nın kuzeniyle karşılaşır. Yanında bir de kız çocuğu vardır. Maria’nın kuzeni, bu çocuğun Maria’nın olduğunu ve babasının bir Türk olduğunu ama kim olduğunu bilmediklerini söyler. Sonra trenin zili çalar ve küçük kız trene binip uzaklaşır.

Rasim, defteri geri vermek için Raif Bey’in evine gider, ancak Raif Bey çoktan ölmüştür. İşyerine, Raif Bey’in masasına gider, defteri açar ve tekrardan okumaya başlar…

Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna Kitap Yorumları

Kürk Mantolu Madonna Yorum okurken ağladım özellikle sonu çok güzel tavsiye ederim

23-01-2012 03:33

Kürk Mantolu Madonna Yorum ben sürekli kitap okuyan biri değim. Bu kitabı dil anlatm hocamın tavsiyesiyle okudum ve çok beğendim.Gerçekten çok sürükleyici bir kitap.Herkese tavsiye ederim..

24-01-2012 11:44

Kürk Mantolu Madonna Yorum bana hissettirdikleri müthişti..

25-01-2012 15:13

Kürk Mantolu Madonna Yorum en iyi kitap

30-01-2012 13:28

Kürk Mantolu Madonna Yorum Müthiş!!!!

30-01-2012 13:29

Kürk Mantolu Madonna Yorum Mutlaka okunması gereken, bir solukta biten, harika bir kitap..

04-02-2012 13:52

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzeldi sonunda ağladım ben

05-02-2012 00:32

Kürk Mantolu Madonna Yorum okuduğum en güzel aşk romanıydı insan kaybedince anlıyor hayat çok acı ama onu acı yapan bizleriz

11-03-2012 10:58

Kürk Mantolu Madonna Yorum bana acil Kürk Mantolu Madonna Kitap özeti lazım acil

15-03-2012 20:29

Kürk Mantolu Madonna Yorum hiç güzel deil
mk

25-03-2012 18:15

Kürk Mantolu Madonna Yorum sala internetten bul

25-03-2012 18:17

Kürk Mantolu Madonna Yorum acil kitap özeti lazım acil

27-03-2012 21:15

Kürk Mantolu Madonna Yorum zihniyet

28-03-2012 09:52

Kürk Mantolu Madonna Yorum mükemmel kitap

23-04-2012 17:30

Kürk Mantolu Madonna Yorum okunası bir kitap

02-05-2012 15:22

Kürk Mantolu Madonna Yorum 2gün sonra edebiyat sınavım var ve bu kitaptan sorumluyum özetlerini okudum ama ayrıntılı özet veren bi site var mı?

13-11-2012 20:06

Kürk Mantolu Madonna Yorum 2 gün sonra ki dil ve anlatım sınavında bu kitap sorulacak kitabı bitirdim.İlk başlarından hiç bir şey anlamadım ama sonu müthişti.:D

20-11-2012 20:11

Kürk Mantolu Madonna Yorum harika bir kitab. Sonunda göz yaslarim hakim olamadim.

27-11-2012 16:56

Kürk Mantolu Madonna Yorum önce okunmalı ve sonra da VERA - KÜRK MANTOLU MADONNA dinlenmeli!

içime döndüm yine, oysa uzun yollar aldık yabancı bir şehirde seninle beraber........

Hissetmek için kesinlikle dinleyin!

26-12-2012 23:11

Kürk Mantolu Madonna Yorum Bu kitaba kötü diyebilenler varsa ben onların okuma yazma bildiklerinden şüphe duyarım

02-01-2013 20:43

Kürk Mantolu Madonna Yorum mükemmel

17-01-2013 15:17

Kürk Mantolu Madonna Yorum süperrr ya kıtap okumayı hıc sevmeyen ben bu kıtabı hıc sıkılmadan okudummmm :)

20-01-2013 17:20

Kürk Mantolu Madonna Yorum Konusu ilgi çekici.Anlatım güzel.Daha ne olsunn :) Sonu da çok güzel bitti hani.

06-02-2013 15:27

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel bi kitap. başları biraz sıkıcı ama sonrası cok güel

16-03-2013 09:19

Kürk Mantolu Madonna Yorum cok guzel bir kitap arkadaslar ben cok begendim

21-03-2013 14:38

Kürk Mantolu Madonna Yorum mükemel

24-03-2013 10:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum bahsettiğiniz sarkı kitabın hangi sayfasında sözleri

09-04-2013 16:12

Kürk Mantolu Madonna Yorum başları ve birazda raif efendinin defteri sıkıcıydı ama okuduğum en güzel kitaplardan biriydi Ama raif efendiyi hala çözemedim

30-04-2013 07:58

Kürk Mantolu Madonna Yorum ya nasıl kitap yardımcı olur musunuz?

16-07-2013 21:35

Kürk Mantolu Madonna Yorum mükemmel bir kitap yazar karaktersiz iftiracı türkçü düşmanı olsada mükemmel eser yazmış.yazar değersiz ama eseri süper

30-07-2013 01:21

Kürk Mantolu Madonna Yorum tek kelimeyle süper...

31-07-2013 10:44

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel ....etkisinde kaldığım altını çizdiğim yerleri devamlı okuma ihtiyacı hissettiğim ve işte ben dedirten kitap

20-09-2013 22:01

Kürk Mantolu Madonna Yorum çooookkkkkk güzellll

03-10-2013 23:34

Kürk Mantolu Madonna Yorum Çok güzelll

18-10-2013 18:50

Kürk Mantolu Madonna Yorum bugüne kadar okuduğum en güzel kitap. herkesin okuması gereken bi kitap. tekrar tekrar okumak istiyor insan.

29-10-2013 15:44

Kürk Mantolu Madonna Yorum okuduğum en güzel kitaplardan biri kesinlikle herkesin okuması gerekir

29-10-2013 23:48

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel bir kitap tavsiye edrim

06-11-2013 20:03

Ekaya Yorum
arkadaş
ekle
yorumlardan sonra okumaya karar verdim

Ekaya • 24-11-2013 09:58

Kürk Mantolu Madonna Yorum güzel olmuş be
taam benim tarzım mışş

02-12-2013 13:41

Kürk Mantolu Madonna Yorum gayet iyiymiş

02-12-2013 13:42

Kürk Mantolu Madonna Yorum iğrenç ve çok sıkıcı

19-12-2013 11:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum hiç aglamadım mal gibi

24-12-2013 20:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum süpeer

05-01-2014 18:21

Kürk Mantolu Madonna Yorum cok iğrenççç ötesii

15-01-2014 00:24

Kürk Mantolu Madonna Yorum muthıışş

17-01-2014 09:34

Kürk Mantolu Madonna Yorum edebiyattan anlayanların beğeneceği güzel bir kitap

03-02-2014 01:20

Kürk Mantolu Madonna Yorum Bu kitabin sonu okudugumda bir çocuk gibi hüngür hüngür agladim 2 ay oldu bitireli ama hala etkisi üzerimde

10-02-2014 15:54

Kürk Mantolu Madonna Yorum güzel ama anlamını bilmediğim kelimeler vardı

11-02-2014 21:33

Kürk Mantolu Madonna Yorum ÇOK GÜZEL ŞUAN ORTA SYFLARDAYIM AMA HERGÜN BİTİRMEK İÇİN SONU NUN NSIL OLDUGUNU MRK EDYORUM

12-03-2014 13:37

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel bir kitap

13-03-2014 22:15

Kürk Mantolu Madonna Yorum bitirdigim ilk kitap çok güzel

22-03-2014 01:20

Kürk Mantolu Madonna Yorum müthiş bi kitap herkeze tavsiye edrim...

28-03-2014 19:49

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok etkilendim herkesin okuması lazım

31-03-2014 19:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum +iğrenç bir kitap
-

05-04-2014 12:00

Kürk Mantolu Madonna Yorum YAKIYOR

13-04-2014 12:33

Kürk Mantolu Madonna Yorum OKUDUĞUM EN İŞE YARAMAZ KİTAM

13-04-2014 12:33

Kürk Mantolu Madonna Yorum cokk güzelde devamı yok ya :(

21-04-2014 13:49

Kürk Mantolu Madonna Yorum gibi az uzun olsaydı

23-04-2014 21:34

Kürk Mantolu Madonna Yorum bence harika bi kitap Sabahattin mükemmel bir eseridir

24-04-2014 23:36

Kürk Mantolu Madonna Yorum SÜPER BİR KİTAP HERKESE TAVSİYE EDERİM :)

12-05-2014 17:01

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok acıklı ya ağladım yani resmen

12-05-2014 20:58

Kürk Mantolu Madonna Yorum bence harika bir kitap kim nederse desin ben çok beğendim çok biliyolarsa kendileri bir kitap yazsın başlığı biraz saça olduğu için okumadı arkadaşı ısrar edince oudu iyikide ısrar etmiş bu kitaptan bişey çıkaraayan başka kitaptan hiçbirşey çıkaramaz

13-05-2014 21:39

Kürk Mantolu Madonna Yorum SÜPER BİR KİTAP HERKESE TAVSİYE EDERİM

14-05-2014 15:56

Kürk Mantolu Madonna Yorum yaaa özet demiştik

18-05-2014 18:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum bıraz uzun ama thanks

18-05-2014 18:24

Kürk Mantolu Madonna Yorum Kitabı 2defa okudum biri tavsiye diğeri sınav için ama özette bazı yanlışlar var mesela Raif babası öldükten sonra tekrar Almanyaya hiç gitmiyor.Maria nın öldüğünü 10 yıl sonra Ankara da tesadüfen öğreniyor.ayrıca kitap edebi açıdan çok GÜZEL bir kitap. Anlayabilene

19-05-2014 22:26

Kürk Mantolu Madonna Yorum Çok saçma kitap

20-05-2014 22:05

Kürk Mantolu Madonna Yorum aynen bnde bu kitabı edebiyat öğretmnm tavsiyesi üzerine okudum ve çok beğendim. sonra bu kiptan sorular sorularak sınav olduk süper geçmişti. daha sonra okul dergimizde bu kitapla ilgili eleştiri yazısı yazdım."KİTABIN BAŞLIĞI BU KİTAP ANLATILMAZ OKUNUR YAZIYORDU". sizce başlık nasıl olmuşşşşşşş?

22-05-2014 08:51

Kürk Mantolu Madonna Yorum sonu nasıl bitti

23-05-2014 21:04

Kürk Mantolu Madonna Yorum KİTAP COK GUZEL BURDAN ÖZETI OKUDUM AMA KITAPI ALICAM İNŞ

28-05-2014 22:28

Kürk Mantolu Madonna Yorum ÇOKKKK ŞAHANE MÜKEMMEL ÖTESİ

29-05-2014 11:51

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel bi kitapmış dil anlatım hocam vesile oldu teşekkürler....

03-06-2014 18:14

Kürk Mantolu Madonna Yorum kürt mantolu madonna benim ilk okuduğum kitaptı hocamız özet çıkartmamız için ödev vermişti ben de internetten pdf bulup okumuştum çok hoşuma gitmişti severek yaptığım ilk ödevdi diyebilirim herkese tavsiye ederim okumaya değer bir roman

15-06-2014 01:53

Kürk Mantolu Madonna Yorum her öğrencinin mutlaka okuduğu okumayı seven her sevgilinin mutlaka hediye ettiği tek romandır kürk mantolu madonna şahane bir klask

16-06-2014 21:06

Kürk Mantolu Madonna Yorum her öğrencinin ödev için okuyup özet olarak kompozisyon yazdığı kitap bir de savaşçı var tabi klask bunlar artık ama kitap süper

18-06-2014 06:55

Suzi Yorum
arkadaş
ekle
bize orta okulda okutmuşlardı baya hoşuma gitmişti kısa kitap zaten okumaya değer ama neden kürk mantolu Madonna diyorlar bilmiyorum kürk manto tamam da Madonna nereden çıktı bilmiyorum

Suzi • 19-06-2014 05:37

Kürk Mantolu Madonna Yorum sabahattin ali klasiği mükemmel bir hikaye teşekkürler

23-06-2014 19:39

Kürk Mantolu Madonna Yorum sabahattin alinin en güzel kitabı değil ama en tanınan ve en fazla okunan kitabı olduğu kesin diğer kitaplarını da okuyun daha çok beğeneceksiniz

28-06-2014 01:59

Kürk Mantolu Madonna Yorum gerçekten de mükemmel bir kitap okurken insanın yüreğini ısıtıyor adeta kendinizi romanın içinde hissediyorsunuz.Okumanızı tavsiye ederim

30-06-2014 17:06

Kürk Mantolu Madonna Yorum Yorumlara bakinca merakim artti

05-07-2014 22:31

Kürk Mantolu Madonna Yorum ben kürk mantolu madonnayı kaç kez okudum hatırlamıyorum ilk olarak orta okulda hocamız özet ödevi vermiş o zaman okumuş hayran kalmıştım daha sonra 2-3 yılda bir boş zaman oldukça hep okudum duygular o kadar güzel ki insan her okuduğunda yeni anlamlar çıkartıyor tüm gençlere tavsiye ederim

11-07-2014 05:17

Kürk Mantolu Madonna Yorum yaa bu kitabın pdf yada epub olarak ekitap var mı? acil lazım lütfen kitap çok pahalı alamıyorum ve bu hafta okumam gerekiyor

11-07-2014 05:18

Kürk Mantolu Madonna Yorum kitabın özetini okudum hayran kaldım tamamını buldum okudum yine hayran kaldım süper yazılmış neden bu kadar geç keşvettim bilmiyorum

18-07-2014 21:35

Kürk Mantolu Madonna Yorum bu kitabı hala sattıklarına ve hala okunduğuna inanamıyorum çok basit bir hikayesi var ben okurken çok sıkılmıştım zorla ödev için okutmuşlardı

24-07-2014 02:46

Kürk Mantolu Madonna Yorum sabahattin ali klasiği basit ama çok derin bir aşk hikayesi büyük aşk dediğin kavuamayanlarınki oluyor her zaman

08-08-2014 04:56

Yasemin Yorum
arkadaş
ekle
Harika bir kitaptı. Herkese tavsiye ederim.

Yasemin • 12-08-2014 13:24

Kürk Mantolu Madonna Yorum abi çok iyi yaaa

13-08-2014 03:01

Kürk Mantolu Madonna Yorum ben bi şeyi anlamadım cocuk raif beyin miymiş yani

20-08-2014 15:00

Fatih U. Yorum
arkadaş
ekle
bnm çok hoşuma gitti beğenmeyenlerin duygularında sorun olduğunu hatta duygusuz olduklrını düşünüyorum okunması gereken bi kitap
evet çocuk onun

Fatih U. • 25-08-2014 00:49

Kürk Mantolu Madonna Yorum Bitirdigimde gozyaslarima hakim olamadim okudugum en iyi ask ve tutku romani

31-08-2014 13:00

Kürk Mantolu Madonna Yorum kürk mantolo madonna özeti okudum ama karar veremedim herkes aşkı anlamak için bu kitabı tavsiye ediyor gerçekten güzel kitap mı?

09-09-2014 02:12

Kürk Mantolu Madonna Yorum harika bir roman harika bir hikayesi var okurken duygulanıyor insan sabahattin alinin en güzel romanı kürk mantolu madonna özeti istedi hocamız okudum ilk kez ödev yaparken bu kadar mutlu oldum

10-10-2014 02:20

Kürk Mantolu Madonna Yorum Bu özeti yazan gerçekten iğrenç yazmış hem özet dediğin kısa ve öz olur bu romanın kendisini yazmış resmen

12-10-2014 22:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum yukarıdakı yorumu kım yazdı yhaa dogru demişş

13-10-2014 22:53

Kürk Mantolu Madonna Yorum merak ettim, ben de okuycam :D

14-10-2014 14:35

Kürk Mantolu Madonna Yorum on numara bes yildız

22-10-2014 09:20

Kürk Mantolu Madonna Yorum muhteşem bir kitap tavsiye edermm

25-10-2014 13:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum kıtaptakı ıle ınternettekı ozet olay yanı farklı bıraz

26-10-2014 13:21

Kürk Mantolu Madonna Yorum Hepsi yalan kitap boyle degil

26-10-2014 19:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum Bazi bolumler onceden anlatilmis

26-10-2014 19:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum Şahsen eski zamanda yazılan kitapları çok okumam. Bilemediğim kelime çokluğu nedeniyle boğulur veya dönemin şartları, karakterlerin düşünce tarzı kafama yatmaz ve bırakırdım lakin Kürk Mantolu Madonna tamamen bu sınıflandırmanın dışında. Okunması gereken, harika bir eser! İlk başları durgun geliyor, iki karakterin bakış açısıyla anlatılıyor gibi ve Raif daha ön planda olmasına rağmen diğerinin hayatına da değinilmiş ilk sayfalarda. Sonra olaya giriyorsunuz, Raif Bey'i anlıyorsunuz... Altını çizebileceğiniz bir sürü kelime var. Kararsız kaldıysanız, okuyun derim. :)

29-10-2014 01:42

Kürk Mantolu Madonna Yorum Ask en guzel boyle anlatilir. Kim yazabilir bir kuruk mantolu madonna yada kim olabilir bu devirde bir sabahattin ali.

29-10-2014 22:03

Kürk Mantolu Madonna Yorum ben kitap okumayı pek sevmem ama türkçe öğrettmenimiz yazılı anlatım yaptığı için okudum adı çok değişik ama kitap çok güzel herkese tavsiye ederim

30-10-2014 16:07

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel bir kitap

01-11-2014 15:15

Kürk Mantolu Madonna Yorum Çok güzel bir kitaptı.Son bölümde çok üzüldüm

02-11-2014 16:37

Kürk Mantolu Madonna Yorum Özeti kitabı yansıtmıyor. Çok önemli olan bazı yerleri değiştirerek aktarmışlar.

02-11-2014 21:01

Kürk Mantolu Madonna Yorum kitap muhteşem fakat buradaki özetiyle alakası yok . burada hiç bir şekilde duygu yansıtılmamış ve önemli yerler değiştirilmiş bence hiç özetle uğraşmayın direk kitabı okuyun :) ve vera dan kürk mantolu madonna yı kesinlikle dinleyin !! (tabii kitabı okuduktan sonra )

09-11-2014 15:55

Kürk Mantolu Madonna Yorum on numara

12-11-2014 19:12

Kürk Mantolu Madonna Yorum Bayıldım
Çok güzel bir kitap

12-11-2014 20:01

Kürk Mantolu Madonna Yorum Basari olcutu bu olsa hacet .. Elinize yurehinize ve agziniza saglik ustadim.

12-11-2014 20:15

Kürk Mantolu Madonna Yorum mükemmel bir roman

16-11-2014 10:11

Kürk Mantolu Madonna Yorum 10 numara bir kitap okumanızı tavsiye ederim

16-11-2014 20:13

Kürk Mantolu Madonna Yorum şiddetle tavsiye ediyorum arkadaşlar bu kitap okunmalı okunmalı ve okunmalı.

18-11-2014 00:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum Evet bende okudum ve günlerce etkisinde kaldım...Raif ve Maria birbirlerini tamamlıyorlardı...Maria ölmeseydi olmazmıydı...Peki ya Raif efendinin çocuğu o neolacak.Aklım çocukta kaldı ...

20-11-2014 17:51

Kürk Mantolu Madonna Yorum bu kitabın devamı olmalı

21-11-2014 17:14

Kürk Mantolu Madonna Yorum Özet hatalarla dolu yazan kişi okumamış bence...ve kitaba gelirsek mükemmel ötesi.

30-11-2014 12:43

Kürk Mantolu Madonna Yorum harikaydı muhtesemdi surukleyıcıydi

30-11-2014 14:00

Kürk Mantolu Madonna Yorum Tek kelimeyle HARİKA bir kitap ve mutlaka okunmalı.

30-11-2014 22:39

Kürk Mantolu Madonna Yorum süper

03-12-2014 18:55

Kürk Mantolu Madonna Yorum harika bi roman tavsiye ederim gercekten cok güzel

07-12-2014 16:23

zeyneppp Yorum
arkadaş
ekle
Arkadaşlar lütfen yardım edin kürk mantolu Madonna nın sayfa 11den 20ye kadar kelime türlerini bulmam gerekiyo yardım edin noluur performans ödevimde yetişmesi lazımmm

zeyneppp • 07-12-2014 20:15

Kürk Mantolu Madonna Yorum ilk defa bu kitabın sonunu getirdim pişmanda olmadın

09-12-2014 19:46

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel kitap

15-12-2014 16:15

nur.hatice Yorum
arkadaş
ekle
harikka :)
harika :)

nur.hatice • 15-12-2014 16:34

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok kötüü

16-12-2014 19:12

Kürk Mantolu Madonna Yorum iyi iyi yani süper
biliyonuzmu sonu süper tek kelime ile harika 112.sayfadayım sonuna gelmek için çabalıyom buraya kadarsüperse sonunu düşünemiyorum yani
dila

17-12-2014 20:04

Kürk Mantolu Madonna Yorum edebiyatın dibine vurmuş

17-12-2014 21:05

Kürk Mantolu Madonna Yorum niye sevenler hiç kavuşmaz
kitapta duyguların yoğun olması güzel kitabı güzel yapan özelliklerden biri ruhsal belirlemelere yerleşmesi
kadının adamı yolun yarısında bırakması kötü ben eğer aşık olsaydim sevdiğim için her şeyi yapardım tabi buna değecek kişiye

25-12-2014 20:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum harika bi kitap sınavda çıkıcak diye özetini okudum şimdi kitabında ortalarındayım sınavlarım bitsin hemen okumaya başlıyorum...

25-12-2014 22:22

Kürk Mantolu Madonna Yorum gerçekten nacizade kitap

25-12-2014 22:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum vallaha ben kitap okumaktan nefret ederim beklediğim gibi kitapta kötü ama özetten eyvallah kitabı okuyamadım sınavı bu özettten halledecem

30-12-2014 19:19

Kürk Mantolu Madonna Yorum kitap okunacaksa bence ilk iş türk klaskleri tercihimdir...
kitaplar seviyorum sizi seni merak ettim şimdi yaaaaaaaaaa...

30-12-2014 20:27

Kürk Mantolu Madonna Yorum 20 yaşındayım ve bu zamana kadar hiç kitap okuma isteğim yoktu.ve kitap okurken hep sıkılır bazen yarına bazen en başında bırakırdım.kitaplar benim için sadece yazı topluluğundan ibaretti.ancak bu kitabı okumaya başlayınca içindeki raif karakterini kendime yakın buldum.ve sonuna kadar okudum.ve çok duygusal yönden ağır.çok duygulandım.kitabı sanki okumadım yaşadım.tavsiye ederim..

31-12-2014 00:41

Kürk Mantolu Madonna Yorum ilk kez bi kitap okurken ağladım harika ötesi

01-01-2015 16:59

Kürk Mantolu Madonna Yorum arkadaşlar sabahattin ali bu romanını 2 dünya savaşı yıllarında zorunlu olarak 2 kez askere çağrıldığı yıllarda çadırda gaz lambası işışığında yazmış . masası olmadığı için dizlerini kullanmış . keşke öldürülmeyip yaşasaydı ne kadar güzel eserler verebilirdi. ne yazık ki değari bilinememiş bir yazar diğer romanı kuyucaklı yusuf ve hikaeyelerini deokuyun hepsi şahaserdir

02-01-2015 12:31

Kürk Mantolu Madonna Yorum özetinden ve yorumlardan sonra okumaya karar verdim en kısa zamanda okuyacağım..

02-01-2015 23:56

Kürk Mantolu Madonna Yorum güzelmiş

03-01-2015 16:36

Kürk Mantolu Madonna Yorum harika bir kitap özetinden sonra okumaya karar verdim...

04-01-2015 13:18

Kürk Mantolu Madonna Yorum vala kitabi okadim okumayida hic dusunmuyorum yarin ozetlet verilecek onuda burdan hallederim artik skinti tinne :)

04-01-2015 15:22

Kürk Mantolu Madonna Yorum gerçekten douygularıma dokundu

04-01-2015 19:16

Kürk Mantolu Madonna Yorum gerçekten çok güzel bir kitap

05-01-2015 17:50

Kürk Mantolu Madonna Yorum cok güzel ır kıtap kıtaı aldım ama okumaya üşendım :dd
kıtab guzel okumaya usendım özet daha güzel :dd

05-01-2015 20:39

şadiye Yorum
arkadaş
ekle
süper kitap okumanızı tavsiye ederim

şadiye • 05-01-2015 21:22

Kürk Mantolu Madonna Yorum bu yorumlari okuyan kitabin sonundan baslar
guzel kitap
guzel kitap

06-01-2015 18:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum mükemmel bir kitap...

06-01-2015 23:08

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel bir seri

07-01-2015 14:05

Kürk Mantolu Madonna Yorum peki bu özet ayrıntılımı önemli yerleri vardır inşallah

07-01-2015 21:20

Kürk Mantolu Madonna Yorum olağanüstü bi kitap,içinde kendimize ait dersler çıkarabileceğimiz türden bi kitap hala etkisindeyim,bu kitabı okuduktan sonra insanları dış görünüşüne göre yadırgamamayı bi kez daha kanaat getirdim,şiddetle tavsiye ediyorum.

08-01-2015 17:24

Kürk Mantolu Madonna Yorum 1 aydır elimde ama bi turlu okumaya baslayamamıstım ben de bı okuyayım barı kıtabı :)

08-01-2015 19:34

Kürk Mantolu Madonna Yorum kitap rasim efendi’nin işten atılmasıyla başlar. işten atılan rasim efendi eski bir dostu sayesinde yeni işine başlar. işyerinde dikkatini çeken biri vardır; raif efendi. raif efendi içe kapanık, sosyallikten ve tebessümden uzak biridir. rasim efendi, raif efendi’nin sakinliğinin arkasındaki gerçeği merak eder. davranışlarını izler fakat muvaffak olamaz. bir gün raif efendi’nin işe gelmediğini görür. patronun isteğini yerine getirmek için işe gelemeyen raif efendi’nin evine iş götürür. raif efendi’nin evini gören rasim efendi günleri harcayıp çözemediği bilmeceyi saniyeler içinde çözer. gördüğü şey kalabalık bir aileye, tabiri caizse köle olmuş bir adamdır. raif efendi’nin onlar için bir önemi yoktur. o geçinmek için eve üç kuruş para getirmek zorunda olan bir varlıktır. raif efendi’ye ziyareti sonucunda durumunun beklediğinden daha kötü olduğunu görür. raif efendi rasim efendi’den çekmecesindeki eşyaları ona getirmesini rica eder. rasim efendi’nin dikkatini bir eşya çekmiştir; siyah bir defter. raif efendi’den defteri okumak için izin ister. izin aldıktan müsaade ister ve evden ayrılır. (işte kitap asıl burada başlıyor.) siyah defter bir günlüktür; raif efendi’nin günlüğü. raif efendi köyde yetişmiş bir erkek çocuğuna göre farklıdır. küçüklükten pek sosyal olmamakla birlikte arkadaş diyebileceği kişiler kitap kahramanlarından ibarettir. babası sabun fabrikatörüdür. zeytin bahçeleri ve tıkırında giden işleri vardır. babası raif efendi’yi istediği gibi bulmadığından mıdır bilinmez, baba şefkatini hissettirmemiştir. raif efendi büyür. babası işleri ona devretmeyi düşünerek ondan almanya’ya gitmesini ve orada makineli sabun üretimini öğrenmesini ister. raif efendi, babasının buyruğuna icabet ederek almanya’ya gider. raif efendi almanya’ya gönderilme amacından sapar. eğitim için işe girdiği sabun fabrikasına gitmemeye başlar. sanata olan ilgisi aşikârdır. tabiri caizse bulunduğu çevrede gezilmedik yer bırakmaz. bir gün gezmekte olduğu sergide bir kadın portresine rastlar bu portreden beklediğinden fazla etkilenir. onu etkileyen portrenin çizim şekli ya da resim terimleri içeren konular değildir. portredeki kadındır. serginin açılışıyla portreyi izlemeye başlar ve sergi kapanırken seyrini bitirir. yine rutin haline getirmiş olduğu portreyi seyir halindeyken yanındaki kadın ona portreye neden bu kadar ilgi duyduğunu ve kime benzettiğini sorar. utangaç biri olan raif efendi hem utancından hem de rahatsız edildiğini düşünerek kadının yüzüne bile bakmadan geçiştirmek için birkaç şey uydurur. bir gece pansiyonda tanıştığı alman bayan ile sarhoş olmuş pansiyona dönerlerken yolsa portredeki kadını yani kürk mantolu madonna’yı görür. o gece fırsatı olmadığından kaçırdığı kürk mantolu madonna’yı günlerce aynı yolda bekler sonunda onu görür. takip eder. ve sonunda kürk mantolu madonna mahlaslı kadına ulaşmıştır. bu kadın gazinoda şarkı söyleyen, dans eden bir solisttir. kadının ismi maria puder’dir. kadını tanımadan önce bile seven raif efendi tanıdıktan sonra ona delicesine âşık olur. tanışırlar maria bağlanmak istemez raif efendi’ye aralarında seviyeli bir ilişki olacağını ve asla sevgili olmayacaklarını anlatır raif efendi ise bu şartlara maria’dan ayrı kalmamak için uyar. maria’nın yahudi olduğunu, memleketini, hayat hikâyesini öğrenir. maria’nın rehberliğinde yeni mekânlar ve ortamlar keşfeder. birlikte zaman geçirerek günlerini geçirirler raif efendi artık pansiyona pek sık uğramamaya başlar. onun için sadece maria vardır. fakat bir olay onu bu sevdadan mahrum bırakacaktır. raif efendi pansiyona uğrar ve ona bir telgraf olduğunu öğrenir. telgrafta gayet yalın ve ağır bir anlatımla babasının vefat ettiği yazmaktadır. bu sırada maria hastalanır, onları bir ayrılık beklemektedir. maria memleketindeki annesinin yanına, raif efendi ise vefat eden babasının geride kalanlara bıraktığı fabrika ve malları devralmaya gider. aşkını kalbine gömmeyi aklından bile geçirmeyen raif efendi memlekete dönünce maria ile irtibatı kesmez. memleketinde evinde hissedemediğini, aslında uzun zamandır görmediği bu insanların çoğunu da özlemediğini fark etmiştir. maria’yı memleketine getirme hayalleriyle bürünmüştür. son parası ile evini döşer sadece bu fikri maria ile paylaşma evresi kalmıştır fakat maria mektup göndermemeye başlar. buna bir anlam veremeyen raif efendi gelen mektupları defalarca okuyarak ve onun adını sayıklayarak senelerini harcar. ablalarının korkaklığından faydalanan eniştelerinin ona karşı yaptıkları haksızlıkları çoktan fark etmiştir. çorak, elverişsiz araziler ona verimli topraklar ise ablalarının yani eniştelerinin elindedir. maria ile insanlarla ilişkileri gelişen, kabuğunu kıran raif efendi, tekrar umutsuzluğa kapılarak ayların gelişimini günler içinde gerilemeye mahkûm bırakarak kabuğuna çekilir. raif efendi evlenir, çocukları olur. yıllar geçse de aynı duyguları taşımaktadır. bir gün eşinin ondan bir şeyler almasını rica etmesi üzere alış-verişe çıkar. alış-verişten dönerken almanya’da kaldığı pansiyonda tanıştığı ve maria’nın akrabası olduğunu bildiği bir kadına rastlar kısa muhabbetleri sonucu maria’nın öldüğünü ve kendisinden hamile olduğunu öğrenir. yıkılır. kadın çocuğunun birlikte seyahat ettiği kız olduğu söyler. raif efendi kızı görür. fakat kız ile bayan memleketlerine, kız çocuğunun anneannesinin yanına gittiğini öğrenir. öz kızını ilk ve son kez gördüğünü anlar. hiçbir şey olmamış gibi evine döner. içinde fırtınalar kopmaktadır. artık bundan sonraki hayatını başkaları için yaşayacağını düşünür. ve siyah defter bitmiştir. rasim efendi siyah defteri bir gecede okumuş sabahında ise raif efendi’yi ziyarete gittiğinde naaşı ile karşılaşmıştır. raif efendi’nin onun hayatındaki tesirini düşünmeye başlayarak şirkete döner raif efendi’nin masasına oturarak siyah defteri tekrar okumaya başlar….son

11-01-2015 00:46

Kürk Mantolu Madonna Yorum ilk başta hiç hoşuma gitmemişti sınav için mecburiyetten okuyodum ama çok güzel bi kitapmiş tavsiye ederim özellikle sonu çok güzel hiç böyle bişey beklememiştim süpriz oldu :)

11-01-2015 14:05

Kürk Mantolu Madonna Yorum süper bence sonuna bayıldım

11-01-2015 16:24

Kürk Mantolu Madonna Yorum kadının hasta olduğu yer yok aynı zamanda sadece raif efendi almanyayı terk etmiyor kadında baş ka bi yere gidiyor adı aklımda değil bunun dışında iyi

11-01-2015 23:47

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzelbir kitap uzun ama bir günde bitirdim neredeyse çok sürükleyici ve çok muthiş...

14-01-2015 19:17

Kürk Mantolu Madonna Yorum kitap eski bilinmedık kelimelerle dolu fakat özeti daha iyi :)

15-01-2015 20:41

Kürk Mantolu Madonna Yorum harika bir kitap okumayanlar hemen okumalı

21-01-2015 21:45

Kürk Mantolu Madonna Yorum kitabı yeni aldım. daha okumadım. bakalım dediğiniz kadar varmı...

24-01-2015 14:27

Kürk Mantolu Madonna Yorum sömester de ödevim için okudum. önce çok sıkıldım ancak sonra babam ve anneme sesli okumaya başlaıdm. bilmediğim çok kelime vardı. onları da öğrenmeye baladım. kitabı çok sevdim. herkese tavsiye ediyorum.
yağmur

25-01-2015 14:24

Kürk Mantolu Madonna Yorum karakter tahlilleri ve anlatım dili çok başarılı. duygu dolu bir hikaye. okuyun derim.

26-01-2015 21:18

Kürk Mantolu Madonna Yorum kürk mantollu mdonnayı edebiyat hocamız önermiştı süper birşey çok beyendm

27-01-2015 17:43

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel ve çok akıcı bir anlatım var. bir çırpıda okudum

31-01-2015 21:36

Kürk Mantolu Madonna Yorum gayet zaman kaybı olduğunu düşünüyorum . ayrıca çevirinin sonu yanlış. komşusu öldüğünü falan söylemiyor. 10 yıl sonra kuzeniyle ankarada karşılaşınca kuzeninden ölüm haberini alıyor ve çocuğunu orda görüyor.
***çeviri yanlış bi kelime oldu özet diyecektim.

03-02-2015 22:19

Kürk Mantolu Madonna Yorum gerçekten güzel kitap

06-02-2015 11:26

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok saolun ama ozetin bazi yerlerinde yanlisliklar var. kuzeni degil almanyadaki kaldigi yerin sahibiyle ankarada alisveristen donerken karsilasir. maria yi sorar ve hamile oldugunu ve dogumda öldugunu ogrenir bunun uzerine kendini asla affetmez ve bu sıkıntiyla yasar tabi buna yasamak denirse.

09-02-2015 18:22

Kürk Mantolu Madonna Yorum harika bir kitap

11-02-2015 21:10

Kürk Mantolu Madonna Yorum bu kitap kadar duygusal güzel bir kitap yok bende kitap okuyan biri değilim ama bu kitap ufkumu açti hissetirdikleri muhteşem bişi

18-02-2015 17:16

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel ve süper kitap okunmasını tavsiyeederim herkezebence okumalısınığz..
çok güzel bir kitap okumalısnız

20-02-2015 11:00

Kürk Mantolu Madonna Yorum mükemmel
mütişşş ama ben beğenmedimm bilmiyomm neden bunu piskolojimin bozuk olmasına bırakıyorumm

20-02-2015 11:57

Emre Çetin Yorum
arkadaş
ekle
olayların döngüsü o kadar içten ve samimi yalın bir dil ki kürk mantolu madonna hafızalardan silinmeyecek... ölümsüz bir eser...

Emre Çetin • 02-03-2015 13:09

Kürk Mantolu Madonna Yorum kız arkadaşım'ın yeniden bana mesaj atmasını sağlayan kitaptır bu. bende yeri ayrdır.

04-03-2015 05:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum raif maria'nın öldüğünü 10 yıl sonra ankara'da karşılaştığı akrabasından öğrenmiyormuydu?

04-03-2015 15:57

Kürk Mantolu Madonna Yorum bu kitap aşktan asla vazgeçilmiyeceğini öğreten bir kitap...tam 8 kez okudum ve hala okuyorum.

05-03-2015 16:20

Kürk Mantolu Madonna Yorum ilk başta sıkcı geldi ama sonu süperdii okumanzı tavsye ederimm

08-03-2015 13:23

Kürk Mantolu Madonna Yorum kitap müthiş fakat bu özeti buraya kim yazdıysa berbat özetlemiş hem çok uzun hemde bazı yerleri romanla uyuşmuyor.

10-03-2015 22:40

Kürk Mantolu Madonna Yorum bu kitapla ilgili ne soru sorulur kitap sınavı için

13-03-2015 16:52

Kürk Mantolu Madonna Yorum hayatımda bu kadar anlamlı bir kitap görmedim

13-03-2015 19:47

Kürk Mantolu Madonna Yorum çok güzel bir kitap cok beğendim herkese tafsiye ediyorum.

15-03-2015 15:53

Kürk Mantolu Madonna Yorum duygular bu kadar mükemmel anlatılabilirdi,okumayı sevmeyen birisi olduğum halde elime aldığım andan itibaren bırakamadım,çok hüzünlü ağlatan bir kitap kesinlikle tavsiye ederim...

23-03-2015 22:35

Kürk Mantolu Madonna Yorum insanlar bu kadar çabuk vazgeçer mi ya da bu kadar çok aptal olabilir mi cok sacma cokk

24-03-2015 20:02


 • En iyi Kitaplar
 • Okunması Gereken Kitaplar
 • En çok satan kitaplar
 • E-Kitaplar

 • Kitap Bağışı

 • Romantik Aşk
 • Yerli Romanlar
 • Yabancı Romanlar
 • Öykü/Hikaye
 • Polisiye
 • :: Sabahattin Ali ::
  :: Kitap Rehberi ::
  :: Yazarlar ::
  :: En Son Yorumlar ::
  reklam veriletişim • © 2015 YazarOkur Kitap