Thomas Hardy

Thomas Hardy Kimdir

2 Haziran 1840 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Zanaatkâr babası sayesinde sanata olan bakış açısı farklı biçimler kazanmaya daha küçük yaşlarda başlamıştır. Ortaöğretimini bitirdikten sonra bir mimarın yanında çalışmaya başlayan Thomas Hardy, patronunu örnek olarak mimar olmayı seçmiştir. Amma ve lakin asıl görevini biraz daha yabana atıp yazarlığa olan ilgisini arttırmıştır.

Üniversite’den hemen mezun olduktan sonra ilk romanını yazmaya başlayan Thomas Hardy, bazı gerekçeler üzerine başvurduğu yayınevi tarafından yayımlatamadı. Ama hiçbir zaman kendine olan inancını ve kalemine olan güvenini yitirmeyip yazmaya devam etmiştir. Ve ardından yayımlandığı romanları sayesiyle adını duyurmayı başarmıştır.

Romanlarında fazla olay örgüsü oluşturmayan ama anlatımını şiirsel bir tarzda gerçekleştiren Thomas Hardy, kendine özgün yazıları ve fikirleri ile bilinmektedir.

Şehirde yaşayan insanları geçip, taşra da yaşayan insanların hayat ve ruh hallerini yazarak oluşturduğu romanları, onu diğer yazarlardan ayırıyordu. Kaleminin gerçekçiliği ile beraber 29. Yüzyılın çığır açanları arasına girmiştir.

Yayımlanan son romanı Asi Kalpler ile o dönemin ki İngiltere halkıyla fikir ayrılıklarına düşmüş ve büyük eleştiriler almıştı. Bu eleştirilerden ötürü mü bilinmez daha roman yazmayan Thomas Hardy, ölünceye kadar şiir yazmıştır. Ve şiirlerine de taşralı insanların hayat ve ruh hallerini yansıttığı görülür. Thomas Hardy’in birçok eseri sinemaya uyarlanması ile birlikte işte bu yüzden Victoria İngiliz Edebiyat Dönemi’nin en çok okunan ve klasikleşmiş yazarlarının arasına girmeyi başarmıştır. 28 ve 55’li yaşları arasında Thomas Hardy’in en başaralı olduğu dönemler olarak bilinir.

50’li yaşlarından sonra hayatını şiir yazdırarak devam ettiren Thomas Hardy, 11 Ocak 1928 tarihinde Dorchester’da (İngiltere) hayata veda etmiştir.

Thomas Hardy Romanları: Bir Çift Mavi Göz (1873), Çılgın Kalabalıktan Uzak (1874), Tess (1891), Karanlık Jude, Ağaç İşçileri, Orman Köylüleri, Yuvaya Dönüş, Ethelberta'nın Eli, İlgisizin Biri, Kulede İki Kişi, West Poley'deki Serüvenlerimiz, Wessex Öyküleri, Garip, Neşeli ve Sıradan, Solmuş kol, Casterbridge'in Başkanı


7.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Thomas Hardy Kitapları

Çılgın Kalabalıktan Uzak Çılgın Kalabalıktan Uzak

Thomas Hardy'nin klasikler arasına girmiş eseri Çılgın Kalabalıktan Uzak büyük bir aşkın etrafında gelişen olayları ve o dönemin özelliklerini akıcı bir şekilde anlatıyor.

Puan: 7.3 | Yorum: 8

Thomas Hardy ile ilgili yorumlar

mükemmel bir yazar

12-01-2017 18:22

sadece bir tane mi kitabı var başka yok mu

05-06-2017 19:27

ağaç işçileri ve kulede iki kişi kitaplarını tavsiye ederim neşeli ve sıradan kitabı da güzel

30-11-2018 16:52

bu adamın şiirleri de varmış şiir kitabı hangisi acaba merak ettim

22-08-2019 16:47

asi kalpler kitabı neden yok

26-02-2023 21:32