Tarık Akan

Tarık Akan Kimdir

Yönetmen, yapımcı, oyuncu ve yazar olan Tarık Akan’ın gerçek ismi Tarık Tahsin Üregil’dir. 13 Aralık 1949 İstanbul doğumludur. Babası asker olan Tarık Akan, çocukluk ve gençlik dönemlerinde Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde yaşamıştır. İlk ve orta öğrenim görmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mühendislik okumuştur.

1970 yılında Ses Dergisi’nin düzenlemiş olduğu yarışma birincisi Tarık Akan olmuş ve derginin kapağını süslemiştir. Yeşilçam’ın Damat Ferit’i 1970 yıllarında sinemada ekol haline gelecek filmlere imza atmış ve pek çok ünlü ses, sinema sanatçısıyla başrolü paylaşmıştır. Emel Sayın’la oynadığı filmlerde sinema salonları günlerce dolup taşmıştır. Samimiyeti ve içtenliğiyle canlandırdığı karakterler; kendisinden sonraki kuşakları etkilemiş, döneminin en iyi aile ve romantik filmlerinde başrol olmuştur.

Tarık Akan sineması Cüneyt Arkın ile çektiği ‘’Maden’’ filmi ile sosyolojik bir boyuta, bütün riskleri alarak girdiği bir dönemdir. Tarık Akan’ın ‘’ çapkın ve yakışıklı ’’ filmlerine son vermesi toplum ve sinema tarihi için büyük ve zor bir karardır. Tarık Akan bu kararıyla; yıllar sonra dahi iz bırakan eserlere imza atarak, özgün unutulmayan bir miras bırakmıştır.

12 Eylül dönemi bütün ülkemiz gibi Tarık Akan içinde zor ve karanlık günler olarak tarihe kazınmıştır. Almanya’da yaptığı bir konuşmadan dolayı tutuklanmıştır. İddianamede ki konuşma metnine itiraz etmiştir. Bunun değiştirilmiş ve gerçekleri yansıtmadığı öne sürse de baskıcı yönetime göre o artık bir suçludan farksızdır. Hapis cezası almıştır. 12 Eylül anılarını ‘’Anne Kafamda Bit Var’’ ile 2002 yılında yayınlamıştır.


7.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Tarık Akan Kitapları

Anne Kafamda Bit Var Anne Kafamda Bit Var

Gerek sinema dünyasının gerek sanat dünyasının en değerli isimlerin bir tanesi olan Tarık Akan Anne Kafamda Bit Var kitabı ile 12 Eylül sonrası yaşadıklarını okurları ile paylaşıyor.

Puan: 7.2 | Yorum: 6

Tarık Akan ile ilgili yorumlar

gençlik aşkım allah rahmet eylesin kalbimizde yaşayacaksın

23-11-2016 22:23

mükemmel bir insan

07-11-2017 21:26

en sevdiğim sanatçılardan bir tanesi allah rahmen eğlesin çok severdim kendisini tüm filmlerini izledim kitaplarını da okudum

07-06-2019 23:05

tarik akanın gerçek ismi ne

10-05-2022 12:10