Rüştü Onur

Rüştü Onur Kimdir

Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden olmasına rağmen, getiğimiz yıllarda yayınlanan Kelebeğin Rüyası adlı filmle tekrar adını duyuran Rüştü Onur, 3 Ağustos 1920 yılında Zonguldak’ın Devrek ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Kastamonu ve Zonguldak’ta tamamlayan yazar, Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi’nde iken yakalandığı verem hastalığı sebebiyle öğrenimini tamamlayamamıştır.

Okul hayatından sonra bir süre memurluk yapan yazar, en yakın arkadaşı Muzaffer Tayip Uslu ile birlikte Zonguldak’taki dergi ve gazetelerde ve İstanbul’da yayınlanan Değirmen Mecmuasında şiir ve yazılarını yayınlatmışlardır. Bu sırada Hastalığı iyice şiddetlenmesi sonucu Heybeliada sanatoryumda tedavi görmeye başlar ve yolculuk sırasında tanıştığı Mediha ile evlenerek Beşiktaş’a yerleşir. Fakat çok geçmeden eşini kaybetmesi genç yazarı derinden etkiler. Bunun üzerine yaşamını boş veren yazar, iki hafta sonra Beşiktaş’taki evinde vefat eder.

Garip akımın usta şairi Rüştü Onur, 2 Aralık 1942 yılında daha gencecik yaşında iken hayata gözlerini kapatmıştır. Kısacık ömrüne birbirinden güzel şiirleri sığdırmış ve kendine özgü kalemi ile yaşadığı acıları şiirlerine yansıtarak hüzünlü eserler bırakmıştır gerisinde. Vefaatından sonra şiirleri Salah Birsel tarafından kitap haline getirilmiştir.

Rüştü Onur Romanları & Kitapları & Eserleri:

Rüştü Onur (1956)
Rüştü Onur, Yaşamı-Eserleri-Şiirleri, İbrahim Tığ, (2010)
Rüştü Onur/Mektubun Avucumda, mektupları, şiirleri, İbrahim Tığ (2013)


6.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Rüştü Onur Kitapları

Rüştü Onur: Mektubun Avucumda Rüştü Onur: Mektubun Avucumda

Rüştü Onur: Mektubun Avucumda - Bilinmeyen Mektupları ve Şiirleri Yılmaz Erdoğan Kelebeğin Rüyası filmi ile Türk izleyicilerine sadece mükemmel bir film değil aynı zamanda tarih sayfalarının arasında unutulmuş iki mükemmel şairi de kazandırdı.

Puan: 6.9 | Yorum: 10

Rüştü Onur ile ilgili yorumlar

filmi izledikten sonra kitaplarını okudum geç keşvedilmiş bir isim yazık olmuş

19-11-2018 18:00

film çıkmasa kimsenin tanımayacağı değerli şairlerden hikayesi çok üzücü

02-06-2019 02:22

çok güzel şiir kitapları var hiçbiri siteye eklenmemiş

16-04-2022 18:19